Lucie Králová o svém filmu Ztracená dovolená

25. 9. 2007 - 8:41 | Téma | red

Lucie Králová o svém filmu Ztracená dovolená zdroj: tisková zpráva

Jak vznikl nápad udělat dokument o hledání šestice anonymních Asiatů na základě nalezených negativů ze Švédska? Měla jsem připravený námět na celovečerní film o masovém turismu a turistické fotografii a hledala cestu, jak ten námět uchopit

Jak vznikl nápad udělat dokument o hledání šestice anonymních Asiatů na základě nalezených negativů ze Švédska?

Měla jsem připravený námět na celovečerní film o masovém turismu a turistické fotografii a hledala cestu, jak ten námět uchopit. V té době jsem se dozvěděla, že existuje nějaký Láďa Jelínek, který při své brigádě v Göteborgu našel ten kufr s negativy, že mu několik let leží ty fotky doma. Když jsem ty fotky viděla, připadaly mi komické, vtipné, zábavné, fascinující, něco konkrétního a tajemného zároveň – vzbuzovaly řadu otázek, byla to jasná výzva pro film, ale i pro celý náš štáb a další kamarády – prostě jsme se rozhodli to zkusit, připadalo nám to najednou jako něco, co má smysl a co vnese do našeho filmu tajemství, co nás, i ty lidi z fotek a potažmo diváky, může ještě hodně překvapit.

O čem ten film pro vás je?

O tom, jestli je náš svět skutečně propojený. A o tom, jaká je povaha toho propojení – jsme propojeni opravdu přes síť, přes internet? Nebo přes televizi? Nebo jinak, třeba telepaticky? Ztracená dovolená je pokusem zjistit, zda lze někoho vypátrat jenom podle jeho fotografií, je to film o tom, zda se o sobě můžeme něco dozvědět pouze na základě běžných turistických fotografií, které si skoro každý pořizuje. A taky je to film o současných Evropanech a Číňanech, o současné Číně, protože naše první zjištění o těch mužích z fotek bylo, že se jedná o Číňany. A byli jsme v situaci, kdy jsme měli hledat šest lidí mezi 1 300 000 000 Číňanů.

Překvapilo vás, když vám zavolali z čínské televize?

Velmi, bylo to v době, kdy už jsme stříhali film, který měl mít otevřený konec. Už jsme to vůbec nečekali, protože během natáčení jsme čínskou televizi CCTV jsme několikrát kontaktovali s prosbou o spolupráci, ale odpovědí nám byly jen čínské spamy. Jednou ráno mi zazvonil mobil a lámanou angličtinou mi nějaká paní z CCTV vysvětlovala, že náš příběh je velmi dojal, že je romantický a krásný a že musíme hned přijet do Pekingu do jejich pořadu. Přišlo nám nepochopitelné kudy se dostal náš email na správný stůl a s takovým zpožděním, ale za týden už jsme nastupovali do letadla směr Čína.

Jaké bylo přijetí vašeho štábu v Číně?

V Číně jsme byli vlastně neustále překvapování, fascinováni a někdy i šokováni. Náš příjezd se odehrál za velikého zájmu čínských médií, netušili jsme vůbec, co bude spolupráce s CCTV obnášet, jak to pojmou. Reportáž o našem pátrání se objevila na několika hlavních čínských kanálech v osm hodin večer před jakýmsi oblíbeným seriálem, v CCTV nám řekli, že to vidí minimálně tři sta milionů Číňanů. To vše je součástí filmu, jehož závěr nechci prozrazovat.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.