Po poslední takové „nehodě“ se více méně dobrovolně uchýlil do tibetského kláštera, kde kromě vnitřního míru hledá esprit pravého bojovníka. Až tady si ho najdou mateřské tajné služby, které se právě řítí do kolosálního průšvihu. Na oficiální návštěvu Velké Británie se chystá čínský premiér, pro kterého má jít podle zaručených informací o úplně poslední cestu v jeho životě, nepočítáme-li tu na hřbitov. A protože se šéfová MI7, Pamela Thorntonová (Gillian Anderson), nemůže na nikoho spolehnout, neboť se to v jejím revíru hemží dvojitými agenty, kteří jsou do plánovaného atentátu zapojení, vsadí vše na jednu kartu – na Johnnyho Englishe. Ten po návratu z azylu zjišťuje, že se doba radikálně změnila.
Šéfuje mu ženská bez smyslu pro humor, která odmítá tolerovat jakékoliv výstřelky, a proto mu pořídí dozor v podobě urputného agentského zelenáče, agenta Tuckera (Daniel Kaluuya). Pracovní negativa naštěstí vyvažuje krásná psycholožka Kate Sumner (Rosamund Pike), do jejíhož dobývání se English pustí s vervou sobě vlastní. Stejně vehementně se vydá po stopách organizátorů globálního spiknutí proti čínskému premiérovi, zcela v souladu s osobním mottem: „Katastrofy lze tolerovat, neúspěch nikoliv.“
K natočení volného pokračování eskapád agenta Johnnyho Englishe nevedly tvůrce jen komerční důvody (byť byl první díl celosvětovým fenoménem), ale i touha otestovat tuhle postavu v nové žánrové konstelaci. „Celý žánr akčních špionážních filmů se díky Bourneovi a novým bondovkám dost změnil. I my jsme chtěli Johnnyho Englishe pojmout dramatičtěji a přitom reálněji,“ říká scenárista Hamish McColl, což potvrzuje i Rowan Atkinson. „Děj jedničky byl v porovnání se současnými špionážními filmy příliš vyfabulovaný. Chtěli jsme proto, aby druhý díl dokázal udržet diváky v napětí, aniž by samozřejmě ztratil na zábavnosti. Příběh jsme proto drželi při zemi a jen na něj navěsili tuny fórů,“ vysvětluje herec.