Harry Potter a Fénixův řád

19. 7. 2007 - 20:09 | Téma | red

Harry Potter a Fénixův řád zdroj: tisková zpráva

Série filmů o Harrym Potterovi se s každým dalším pokračováním zahaluje do temnějších barev a pochmurnějších nálad

Série filmů o Harrym Potterovi se s každým dalším pokračováním zahaluje do temnějších barev a pochmurnějších nálad. Souboje dobra se zlem, které se v ní odehrávají, jsou stále závažnější.

Bitvy, které musí hlavní hrdina svést v pátém pokračování s názvem Harry Potter a Fénixův řád, jsou o to těžší, že kouzelnická hůlka ani pomoc dobrých přátel mu při nich většinou nejsou nic platné. Za prvé musí Harry bojovat s politikou ministerstva kouzel, které oficiálně odmítá vzít na vědomí Voldemortův návrat a mladého Pottera prohlašuje za lháře. Druhý, a ještě osudovější souboj musí Harry svést ve svém nitru. Jeho niterné propojení s Voldemortem je totiž stále zjevnější a Pán zla se pokouší ovládnout jeho myšlenky.

Režisér David Yates, který se vydal ve stopách Chrise Columbuse, Alfonsa Cuaróna a Mikea Newella, měl (spolu se scenáristou Michaelem Goldenbergem) opravdu nelehký úkol. Musel na plátno převést nejdelší knihu z celé sedmidílné ságy, v níž nad akčními scénami převažují motivy psychologické, vztahové a politické. Výsledek působí poněkud těžkopádně, až upachtěně – jako by tvůrci ve snaze vtěsnat do stočtyřiceti minut všechny povinné zápletky úplně zapomněli na okouzlení čarodějným světem a na magicko-hrůzostrašnou atmosféru, která dýchala zejména ze dvou předcházejících pokračování.

Jedním z problémů je herecké obsazení rolí čarodějnických studentů. Mladí herci byli totiž vybírání v době, kdy jim bylo deset, a dnes, když se většina z nich blíží k plnoletosti, už někteří z nich svých postavám příliš typově neodpovídají. Daniel Radcliffe jistě není neschopný herec a očividně na sobě hodně pracuje, ale pokud by dnes měli producenti znovu obsadit roli šestnáctiletého Harryho Pottera, mladého rozervance, který se často bouří proti autoritám a o jehož duši usiluje Pán zla, domnívám se, že by vybrali někoho jiného než uhlazeně a spořádaně vyhlížejícího Radcliffa. U některých vedlejších postav je tenhle nepoměr ještě výraznější; třeba takový Neville Longbottom je v knize popisován jako outsider a pravděpodobně obézní třasořitka, jeho představitel Matthew Lewis ale během let vyrostl v ramenatého pořízka.

Naproti tomu ti, kteří do bradavických škamen přibyli teprve letos, do svých rolí dokonale zapadají. Mám na mysli především Evannu Lynchovou, která s lunatickým výrazem v očích dokonale zahrála výstřední a věčně „mimózní“ Lenku Střelenku. Z dospělých nováčků v pátém dílu série stojí za zmínku Imelda Stauntonová v roli Dolores Umbridgeové, zákeřné vyslankyně ministerstva kouzel, která má v Bradavicích „zavést pořádek“. Její kombinace přeslazeného kýče a podlého zla je opravdu působivá.

Harry Potter a Fénixův řád je skutečně napěchovaný dějem, takže potterovští fanoušci se určitě nudit nebudou. Tvůrcům se celkem povedlo zřetelně zvýraznit hlavní dějové linie (zejména Harryho snahu přesvědčit kouzelnický svět o návratu Voldemorta), takže v příběhu se snad neztratí ani ti, kdo knihu nečetli.

Filmu ovšem příliš nepomáhají ani četné dialogové scény, kdy Harry dostává rady od starších a moudřejších čarodějů. Takový Sirius Black (Gary Oldman) jako by úplně ztratil charisma odvážného desperáta, kterým se pyšnil ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu (pravda, zčásti to možná zavinil český dabing). Jeho cituplná promluva do Harryho duše působí jen jako sentimentální plkání, takže není divu, že když ji v Harryho vzpomínkách při hodině nitrobrany zahlédne profesor Snape (Alan Rickman), se sarkasmem sobě vlastním poznamená jen: „Chce se mi zvracet.“

Akční finále celého filmu – bitvu Harryho přátel a členů Fénixova řádu s Voldemortem a Smrtijedy v podzemních prostorách Ministerstva kouzel – tentokrát umocňuje fakt, že v kině IMAX je možné ho shlédnout ve 3D verzi. Trojrozměrný efekt je však skutečně strhující jen v jednom jediném okamžiku: když Brumbál (Michael Gambon) a Voldemort (Ralph Fiennes) proti sobě namíří své hůlky a vzájemně se snaží jeden druhého zničit světelným bleskem.

Filmový Harry Potter a Fénixův řád přichází do českých kin v jednom z nejvýznamnějších okamžiků celé potterovské historie – pouhé dva dny předtím, než se do knihkupectví dostane poslední sedmý román s názvem Harry Potter and the Deathly Hallows. Je tak docela možné, že naše dojmy z filmu, jenž patří ke slabším dílům série, záhy překryjí nové a daleko silnější zážitky ze světa čar a kouzel.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fabelmanovi: Steven Spielberg vypráví o filmu, rodině a tajemství, které bolí

Fabelmanovi: Steven Spielberg vypráví o filmu, rodině a tajemství, které bolí

28. 11. 2022 | Recenze | Matěj Svoboda

Steven Spielberg bývá považovaný za jednoho z největších filmařů a filmových vypravěčů všech dob. Nejen proto, že jeho jméno se až na pár nešťastných výjimek stalo synonymem kvality, ale i kvůli tomu, že během své dlouhé kariéry dokázal s úspěchem přebíhat mezi žánry a téměř vždy slavil úspěch. 
Režisér Thora natočil komedii o fotbalovém antizázraku s Michaelem Fassbenderem

Režisér Thora natočil komedii o fotbalovém antizázraku s Michaelem Fassbenderem

25. 11. 2022 | Novinky | Adam Homola

Waititi natočil Next Goal Wins ještě předtím, než šel točit Thor: Láska jako hrom. Na rozdíl od něj bude ale Next Goal Wins pro změnu velice malý film, nízkorozpočtová komedie o zoufale špatném fotbalovém týmu. 
Hemsworth: Další Thor by musel být drasticky odlišný od toho minulého

Hemsworth: Další Thor by musel být drasticky odlišný od toho minulého

24. 11. 2022 | Novinky | Adam Homola

Thor: Láska jako hrom byl zatím posledním Thorem, ale zároveň také čtvrtým sólovým filmem marveláckého hrdiny, což o sobě nemůže říct třeba ani Kapitán Amerika.
Zabiják upírů Blade má nového režiséra

Zabiják upírů Blade má nového režiséra

23. 11. 2022 | Novinky | Matěj Svoboda

Zabiják upírů od Marvelu zverboval nového režiséra a po odkladech se opět chystá do akce. Nebo alespoň před kamery.