Film Smrt čeká všude zahájil nový filmový festival v Brně

25. 2. 2010 - 16:00 | Téma | red

Film Smrt čeká všude zahájil nový filmový festival v Brně zdroj: tisková zpráva

První projekce na novém filmovém festivalu Cinema mundi v multikině Velký Špalíček v Brně patřila filmu Smrt čeká všude, jenž je mezi favority boje o Oscara

Přehlídka neoficiálně začala v podvečer před zraky přibližně 200 Brňanů na náměstí Svobody. Poté se účastníci přesunuli do multikina na oficiální ceremoniál a první projekci. Přehlídka sází na uvolněnou atmosféru bez červených koberců a okázalých párty, předsálí zdobilo jen pár desítek nafukovacích balonků.

Do Brna už přijeli i někteří hosté, například chilský režisér Miguel Littín. Čeští herci a filmaři při zahajování nešetřili chválou. "Festivalům se jinak vyhýbám, ta česká smetánka mě většinou spíše rozesmává, ale tohle je výborný nápad," uvedl moderátor Jan Kraus. "Do Brna vstoupil svět," přisadil si herec a režisér Břetislav Rychlík.

Hlavní programový blok přehlídky je věnován snímkům, které jednotlivé státy světa vyslaly do boje o Oscara za nejlepší zahraniční film. Podobně zaměřená přehlídka podle organizátorů nikde na světě neexistuje. Podle dramaturga Jiřího Králíka je přehlídka příležitostí vidět filmy, jejichž autoři jsou ve svých zemích populární třeba tak, jako režisér Jan Hřebejk v Česku, ale u nás je nikdo nezná. "V kinech jdou totiž v podstatě jenom české a americké filmy," podotkl Králík.

Další projekce věnovali pořadatelé například českým oscarovým filmům a dílu brněnského rodáka Elmara Klose, od jehož narození by letos uplynulo 100 let. Na Klose při zahájení zavzpomínal jeho stejnojmenný syn, dabingový režisér. Klosovi staršímu podle syna sice Oscar možná přinesl uznání v cizině, ale v Česku měl problémy. "Za normalizace nesměl vůbec nic, byl persona non grata," uvedl Klos mladší.

Cinema mundi promítne v sedmi dnech asi stovku celovečerních a přibližně 50 krátkometrážních filmů. Festival jako hlavní pořadatel připravil Kinematograf bratří Čadíků, dramaturgem a uměleckým ředitelem se stal Králík, bývalý šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Pořadatelé před prvním ročníkem přehlídky bojovali s omezeným rozpočtem. Museli proškrtat seznam hostů. Festival nezískal finanční podporu brněnské radnice. Představitelé města slíbili, že pokud se přehlídka vydaří, podpoří ji příští rok.

Ceny vstupenek na jednotlivé projekce v sálech Velkého Špalíčku činí 79 a 99 korun. Každý festivalový den ve 12:30 začínají dvě projekce, které mohou zájemci navštívit bezplatně.

ČLÁNKY O FILMU

Film Smrt čeká všude oceňuje také velitel amerických jednotek v Iráku

Film Smrt čeká všude oceňuje také velitel amerických jednotek v Iráku

10. 3. 2010 | Téma | red

Film, který byl v neděli oceněn několika Oscary, velmi chválí velitel amerických jednotek v Iráku. Velitel si myslí, že film Smrt čeká všude, na rozdíl od toho, jak média kryjí zpravodajsky válku v Iráku, ukazuje složitou situaci v terénu.
Oscarům kraloval snímek Smrt čeká všude, získal 6 sošek

Oscarům kraloval snímek Smrt čeká všude, získal 6 sošek

8. 3. 2010 | Téma | red

Válečné drama Smrt čeká všude kralovalo letošnímu předávání Oscarů. Získalo šest sošek, včetně ocenění za nejlepší film a nejlepší režii. Režisérka Kathryn Bigelowová je první ženou držící Oscara za režii. Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Sandra Bullocková za roli ve filmu Blind Side (Slabé místo), nejlepším hercem Jeff Bridges za roli ve filmu Crazy Heart. Pro oba to jsou jejich první Oscary.
Pyrotechnik tvrdí, že byl předlohou k filmu Smrt čeká všude, žaluje autory

Pyrotechnik tvrdí, že byl předlohou k filmu Smrt čeká všude, žaluje autory

5. 3. 2010 | Téma | red

Armádní pyrotechnik tvrdí, že posloužil scénáristovi filmu Smrt čeká všude jako předloha pro hlavní postavu a údajně prý během svého nasazení v Iráku vymyslel i anglický název filmu. Podle agentury AP teď požaduje několikamilionové odškodné.
Producent filmu Smrt čeká všude nesmí díky skandálu na předávání Oscarů

Producent filmu Smrt čeká všude nesmí díky skandálu na předávání Oscarů

3. 3. 2010 | Téma | red

Nicolas Chartier, producent filmu Smrt čeká všude, se nesmí zúčastnit nedělního ceremoniálu předávání Oscarů v Los Angeles. Chartier se pokusil ovlivnit členy americké Akademie filmového umění zasláním emailu s prosbou, aby hlasovali pro jeho film. Toto však pravidla zakazují. Informovala o tom dnes agentura AP.
Smrt čeká všude

Smrt čeká všude

22. 2. 2010 | Téma | red

Pochopíte, jen když tam budete.
Realitu války v Iráku přesvědčivě ukáže film Smrt čeká všude

Realitu války v Iráku přesvědčivě ukáže film Smrt čeká všude

19. 2. 2010 | Téma | red

Drama režisérky Kathryn Bigelowové Smrt čeká všude přináší vzrušující chvíle napětí a akce z prostředí válkou zmítaného Iráku.
Nominacím BAFTA vévodí  Avatar, Smrt čeká všude a An Education

Nominacím BAFTA vévodí Avatar, Smrt čeká všude a An Education

21. 1. 2010 | Téma | red

V Londýně byly dnes oznámeny nominace na britské filmové ceny BAFTA. Americké snímky Avatar a Smrt čeká všude spolu s britským An Education dostaly po osmi nominacích. Ceny BAFTA se budou předávat 21. února.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.