Nominacím BAFTA vévodí Avatar, Smrt čeká všude a An Education

21. 1. 2010 - 18:30 | Téma | red

Nominacím BAFTA vévodí  Avatar, Smrt čeká všude a An Education zdroj: tisková zpráva

V Londýně byly dnes oznámeny nominace na britské filmové ceny BAFTA. Americké snímky Avatar a Smrt čeká všude spolu s britským An Education dostaly po osmi nominacích. Ceny BAFTA se budou předávat 21. února.

Únorové ceny BAFTA jsou  považovány za ukazatele před březnovými Oscary. Nominace do značné míry odrážejí dosavadní mínění kritiků navrhujících filmové ceny ve Spojených státech. Favority s nejvyšším počtem nominací jsou sci-fi Avatar a snímek o irácké válce Smrt čeká všude. Sedmi nominací se dočkalo sci-fi o návštěvě mimozemšťanů, District 9. Komedie Lítám v tom a film Hanebný pancharti dostaly po šesti nominacích.

Nejlepším filmem se stane některý z pětice Avatar, An Education, Smrt čeká všude, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (Precious: založeno na románu Push od Sapphire) a Lítám v tom.

Na nejlepšího režiséra byli navrženi James Cameron (Avatar), Neill Blomkamp (District 9), Lone Scherfigová (An education), Kathryn Bigelowová (Smrt čeká všude) a Quentin Tarantino (Hanebný pancharti).

An Education je snímek situovaný do 60. let, jehož scénář napsal spisovatel Nick Hornby podle pamětí britské novinářky Lynn Barberové. Hornby byl také nominován za scénář.
Překvapením v nominacích je americký nezávislý film Precious: Based on the Novel Push by Sapphire o analfabetní obézní černošské dívce z newyorského Harlemu, kterou znásilnil otec, trápí ji její matka a která se přesto snaží nepřízně osudu překonávat. Smrt čeká všude zdroj: tisková zpráva

Za roli zatrpklého country zpěváka ve snímku Crazy Heart byl na cenu za nejlepšího herce navržen Jeff Bridges. Dále byli nominováni Colin Firth (A Single Man), George Clooney (Lítám v tom) Jeremy Renner (Smt čeká všude) a Andy Serkis (Sex & Drugs & Rock & Roll).

Na vedlejší mužský herecký výkon byli nominováni Alfred Molina (An Education), Alec Baldwin (Nějak se to komplikuje), Christian McKay (Me and Orson Welles, Já a Orson Welles), Christoph Waltz (Hanebný pancharti) a Stanley Tucci za roli Harveyho, zrůdného souseda, ve snímku Pevné pouto.

Z hereček se o cenu budou ucházet Gabourey Sidibeová (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire), Audrey Tatouová (Coco Chanel), Carey Mulliganová (An Education), Meryl Streepová (Julie a Julia) a Saoirse Ronanová (Pevné pouto).

Kategorii vedlejší herecký výkon ovládly herečky ze dvou filmů - Lítám v tom (Vera Farmigaová a Anna Kendricková) a Nowhere Boy o dětství Johna Lennona (Anne-Marie Duffová, která hraje Lennonovu matku, a Kristin Scott Thomasová za úlohu jeho tety). Nominace doplňuje Mo'nique z Precious: Based on the Novel Push by Sapphire.

Celovečerní debut britské výtvarnice Sam Taylorové-Woodové, Nowhere Boy je spolu s An Education, sci-fi Moon, politickou satirou In the Loop a sociálním příběhem Fish Tank nominován na nejlepší britský film.

Na nejlepší neanglicky mluvený film britská filmová akademie navrhla francouzský Coco Chanel,  švédský upírský horror Ať vejde ten pravý, španělský snímek Pedra Almodóvara Rozervaná objetí, francouzské vězeňské drama Prorok a Bílou stuhu rakouského režiséra Michaela Hanekeho.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.