Knihu Orsona Scotta Carda jsem četl krátce před uvedením filmu do kin. Znáte to, taková ta povinná četba, aby člověk byl v obraze. Chtěl jsem chápat a rozumět příběhu. Trochu tím ztratíte objektivitu a možná i soudnost. Už srovnáváte s literární předlohou a film by měl obstát jaksi sám o sobě. Alespoň tak se to říká. Enderova hra rozdělí filmové publikum na dvě minoritní skupiny. Skalní fanoušci budou opravdu nadšeni z toho, jak se režisér Gavin Hood chopil tématu a natočil temné a trikově možná až přebujelé sci-fi. Druhou skupinku pak budou tvořit odpůrci, kteří na diskuzních fórech budou napadat tu první a budou též vyřvávat, že snímek je jen dalším popkulturním brakem.
zdroj: Archiv
Mládí vpřed
Asi i je, ale vůbec to nevadí, protože někde uprostřed bude trůnit nejpočetnější skupina obyčejných filmových diváků, kteří na Enderově hře ocení především to, že to není jen film pro náctileté, ale jde o solidní sci-fi, které by si určitě zasloužilo pokračování. Druhých dílů se objevuje opravdu spousta a zrovna tady bych uražený opravdu nebyl. Příběh ve mne vyvolává lehké mrazení, je to to už bůhvíkolikátá vize sektářské a lehce totalitní společnosti, která bojuje proti vnějšímu nebezpečí prostě tím, že lidstvo dělí na ty, co mohou ovlivňovat a ty, co nemohou. Uznávám, že to není zrovna popsáno filosoficky, ale Enderova hra klidně může připomínat v některých rysech Hvězdnou pěchotu. Planeta Země je i zde devastována mimozemskými útoky a ví se, že ten další útok bude poslední. Prostě se to ví a je nutné tedy postavit armádu tak silnou, že invazi zastaví. Lidstvo začne s výcvikem elitní generace super dětí, z nichž jednoho dne vyrostou válečníci. Nejlepší z nich pak poputují do vesmíru na orbit, kde se naučí všemu, co je třeba. Mezi nimi současně probíhá nekonečná hra o to, kdo se stane vojevůdcem. Vidím v tom paralelu se současným světem. Mladí se cpou na naše místa a to prostě musí skončit. Ender Wiggin (Asa Butterfield) je jedním z mnoha, kteří uspějí a pomalu sledujeme jeho trochu zdlouhavou cestu na vrchol. Paradoxně teenager vadí v Enderově hře méně, než jak kdysi překážel mladík v druhém Terminátorovi. Možná je to i tím, že jeho herecký výkon před modrým pozadím doplňuje opět charismatický Harrison Ford, pro něhož jde opravdu o zdařilý návrat.
Opravdu dobré sci-fi
Film dokáže udržet pozornost i přes to, že z větší části odehrává vlastně před samotnou „velkou válkou“, která se však blíží a mladík si začne klást všelijaké morální otázky. Tato část kupodivu nenudí, etikou se snímek neohání hloupě, ale naopak velmi nenásilně. Enderova hra je jedno z nejlepších sci-fi, které se v poslední době objevily na filmovém plátně. Navíc má v sobě opravdu silný potenciál na zajímavý vývoj postav. Vzkaz těm nerozhodnutým tedy zní: Nebojte se stát fanouškem. Někteří budou filmu vyčítat jeho jednoduchost, ale pravdou je, že ač snímek jede podle knihy jako namazaný stroj, je jednodušší a možný místy scénář připomíná lacinější brak. Odpusťte to filmařům.
Hodnocení: 70 %