Dobrodružství Olivera Twista - v knize a na plátnech kin

27. 9. 2005 - 11:37 | Téma | red

Dobrodružství Olivera Twista - v knize a na plátnech kin zdroj: tisková zpráva

Slavný román Charlese Dickense Oliver Twist začal vycházet na pokračování v časopise Bentley's Miscellany v roce 1837

Slavný román Charlese Dickense Oliver Twist začal vycházet na pokračování v časopise Bentley's Miscellany v roce 1837. O pouhých sedm let později se čeští čtenáři dočkali prvního překladu, opatřeného podtitulem s podtitulem Mladictwj sirotka (psaným ještě starou češtinou). Tklivý příběh osiřelého chlapce, jenž po útěku z chudobince skončí ve zlodějské tlupě žida Fagina, aniž přebírá její zvrhlou morálku, dodnes poutá líčením truchlivých poměrů, ovládajících tehdejší anglickou společnost. Dickens nehledá romantickou kulisu, nehledá výjimečné hrdiny - naopak se soustředí na bezbrannou bytůstku ztracenou mezi špínou, lhostejností a násilím.

Načrtnul obraz drsný a krutý. Znalec anglické literatury Bohdan Chudoba napsal o Dickensovi, že jeho hlas vycházel až z nejspodnější vrstvy lidu a vyjadřoval nejen její vědomí, nýbrž i skrytý hněv ponížených. Spisovatel zajisté hledal smířlivá vyvrcholení, avšak to nijak neubírá na síle realistickému líčení bezohlednosti, která ovládala hlavně ty instituce, které měly pomáhat, vychovávat a vzdělávat.

Osudy Olivera Twista lákaly filmaře od samých počátků kinematografie. První kraťoučké přepisy vznikající ještě před vypuknutím první světové války jsou ještě naivňoučké a neobratné, avšak umělecké ambice pozvolna sílí. Je zajímavé, že pozornost kolísala mezi ústřední postavou (a Olivera si zahrály i známé osobnosti, například Jackie Coogan proslavený zejména Chaplinovým Kidem, který měl rovněž řadu styčných bodů s viktoriánským melodramatem z rodu Dickensových příběhů) a charismatickým, v rámci možností i spravedlivým šéfem gangu Faginem, jehož židovský původ začal být postupně vytěsňován. Kupříkladu ve význačné verzi Davida Leana (1948) si tuto postavu zahrál Alec Guinness a obdařil ji vskutku znepokojivou dvojlomností. Jeho přízračný vyzáblivec - nosatý a vousatý človíček - se přitom Olivera navzdory „profesnímu zaneprázdnění“ vskutku láskyplně ujímá. Guinness dosáhl takové působivosti, až se na hlavy tvůrců slétla obvinění z antisemitismu.

Oliver! Ze zhruba pětadvaceti filmových i televizních podob Olivera Twista se mnohé uváděly v kinech či na obrazovce. Pamětníci si možná vybaví, že přesně před čtyřiceti lety se i tehdejší Československá televize pořídila vlastní adaptaci - režíroval ji František Laurin a důraz jednoznačně položil na postavy dospělé. Však také v hereckém obsazení nalezneme plejádu uznávaných osobností: Otu Sklenčku, Zdeňka Štěpánka, Miloše Nedbala...

Vedle verzí, které více či méně věrně přebíraly původní Dickensovo rozvržení, jsme se dočkaly i podob řekněme nečekaných. Slavný anglický režisér natočil muzikál Oliver! (1968), inspirovaný stejnojmennou divadelní předlohou. Prokázal v něm, že prostřednictvím zpěvu a tance lze nejen zachovat, ale ještě i zvýraznit sociální zabarvení příběhu. A filmaři se odvážili ještě dále: animovaná zpracování čerpají ze zvířecího světa a lehkovážně vnášejí groteskní prvky. To se však již dostáváme na pomezí stěží obhajitelných posunů.

Oliver Twist (1997) Ostatně i u takzvaně věrných přepisů si všimneme, jak jsou obrušovány ostré hrany příběhu, jak se jednotlivé zápletky i postavy změkčují a banalizují a získávají vlastnosti, o nichž Dickens neuvažoval. Zvláště pak myšlenka, aby film o těžce zkoušeném dítěti byl jeho vrstevníkům přístupný, vede ke zjevnému uhlazování sociálních protikladů, k zatlačování násilností a vypravěčské přehlednosti. Platí to zejména pro jeden z posledních přepisů režírovaný Tonym Billem (1997). Zde se Oliver, původně jen pasivně zmítaný nepřízní osudu, najednou činorodě podílí na utváření své budoucnosti, navíc film mění i rozuzlení důležitých linií, například vnáší happy-end tam, kde Dickens předepsal konec zcela opačný.

Nejnovější verzi signovanou letošním rokem přichystal Roman Polanski. Tentokrát nejde ani tak o Oliverovo obstání v náročné mravní zkoušce, ale o vykreslení prostředí, doby a charakterů. Prostě: na Dickensovy příběhy lze pohlížet rozličnou optikou, prozrazující zkušenosti zcela odlišné, osobní i kolektivní.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.