Oliver Twist - soundtrack

25. 1. 2008 - 13:50 | Téma | red

Oliver Twist - soundtrack zdroj: tisková zpráva

Soundtrack k Polanského nové adaptaci Dickensova klasického románu Oliver Twist překvapí především tím, že se na něm nepodílí režisérův oblíbenec Wojciech Kilar ( Dracula, Devátá brána)

Soundtrack k Polanského nové adaptaci Dickensova klasického románu Oliver Twist překvapí především tím, že se na něm nepodílí režisérův oblíbenec Wojciech Kilar (Dracula, Devátá brána). Polanski tentokrát sáhnul po zástupkyni něžného pohlaví, zkušené Rachel Portmanové. Slovo „něha“ ovšem zdaleka nepatří jen k ní samé, ale i k její hudbě a ukázalo se, že volba této uznávané autorky byla nanejvýš správná, neboť Kilar by nejspíš z temnot své dirigentské hůlky natolik sympatickou a hezkou hudbu jen stěží vytlačil.

Už od první skladby Streets of London jsou tu zřetelné skladatelské rysy Portmanové, nejen z těch typických jakoby se vzdouvajících smyčců, poletujících trubkových motivů a flétniček, ale především z atmosféry, kterou má v sobě její hudba zakódovanou. Takové nenápadné hrdinství a bezstarostnost jsou prvními pocity, které na vás padají při poslechu tohoto soundtracku, a tím více pak překvapí a zasáhnou bezprostřední výpady požírajícího nebezpečí či smutku, které se tu občas objeví...

Nicméně prvních pár skladeb se nese právě v onom duchu bezstarostnosti a dětského „hraní si“, skladby jako Oliver Runs Away, Fagin´s Lost či The Game mají v sobě tuhle dětinskou esenci přímo vrozenou a především The Artful Dodger je tím typickým „myším“ plížením se dětí za velkým pokladem, tedy zde už spíše lupem...

S osmou skladbou Oliver Learns The Hard Way nabere hudba spíše na osudovosti a vážnosti, a následující skladby se pak už nesou ve smutnějším, místy až zákeřném či strašidelném duchu, kdy se i bez obrazu a jasného příběhu obáváte o hrdinův osud, jako např. The Murder, Nancy´s Secret Journey či The Death of Bill Sykes, při kterých se orchestr vzdouvá a burácí úplně jinak a ostřeji, a vydechnutí přijde až téměř se závěrem poslední skladby Newgate Prison, v níž se zrekapituluje většina předchozích nálad i motivů ...

Verdikt: Další důkaz toho, že Rachel Portmanová snad ani nedokáže složit špatný soundtrack...

Hodnocení: 80%

Seznam skladeb:
01. Streets of London (2:01)
02. The Road to the Workhouse (3:03)
03. A Kind Old Woman (2:05)
04. Oliver Runs Away (2:31)
05. The Artful Dodger (1:49)
06. Fagin's Loot (3:55)
07. The Game (2:15)
08. Oliver Learns the Hard Way (5:39)
09. Watching Mr. Brownlow's House (2:17)
10. The Escape From Fagin (1:13)
11. Prelude to a Robbery (1:49)
12. The Robbery (5:09)
13. Toby and the Wounded Oliver (1:20)
14. Nancy's Secret Journey (2:29)
15. The Murder (2:28)
16. Wanted: Bill Sykes & A Fierce Dog (2:50)
17. The Death of Bill Sykes (6:12)
18. Newgate Prison (5:21)

Celkový čas: 47:23

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.