Dlouhá cesta dolů - recenze pohodové komedie

14. 4. 2014 20:05 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Dlouhá cesta dolů - recenze pohodové komedie zdroj: Archiv

Občas se objeví film, který nečekaně překvapí a ukáže síly tam, kde ostatní mnohdy zcela vyhoří. Komedie Dlouhá cesta dolů je celkem příjemný komediálním bijákem, který může překonat prvotní náznaky krize středního věku. To jako fakt. Po odchodu z kina budete mít neuvěřitelně velkou chuť žít.

Zápletka je vlastně velmi jednoduchá. Na střeše věžáku se v jeden okamžik setkají čtyři zcela neznámí lidé. Chtějí skočit dolů a ukončit tak svůj život. Není na tom nic neobvyklého, protože ten dům je sebevrahy docela vyhlášený. Nicméně fakt, že se v jednu chvíli setkají rovnou čtyři lidé, ty dotyčné přiměje k tomu, aby svůj plán přehodnotili.

logn way2 zdroj: Archiv

Neskočí a místo toho zažijí celkem fajn dobrodružství okořeněné britským humorem a vypravěčským stylem spisovatele Nicka Hornbyho, podle jehož novely film vznikl. Vlastně ani nevím, proč se mi film tolik líbil, možná je to proto, že se po dlouhé době dostala do kin komedie bez přívlastku, ale s docela fajn lidským rozměrem. Hlavní hrdinové jsou nesourodí, trochu trapní, hloupí i zábavní. Přesto je spojuje zvláštní chuť k životu, která se jen tak nevidí. J. J. v podání Aarona Paula je přesně tím typem hejska, kterého nesnášíte, ale musíte se smát každé jeho hlášce. Pierce Brosnan pak svého Martina Sharpa zahrál jako typického Brita staré gardy. A obě dámy ( Imogen Poots, Rosamund Pike) byly prostě úžasně vtipné jen tak.

a-long-way-down zdroj: Archiv

Když pak čtveřice sepíše na Nový rok na střeše mrakodrapu dohodu, že do Valentýna nespácá sebevraždu, každému divákovi dojde, že se film nebude brát příliš vážně, ale že současně nabídne i trochu toho k přemýšlení. Jenže dumání o smyslu a života a především o kráse bytí je podáno s tak břitkým humorem, že by bylo k nevíře, najít v sále jednoho člověka, který se nesměje.

zdroj: Archiv

Režisér Pascal Chaumeil přišel s filmem, který se plíživě a nenápadně může v běhu dalších let stát úplně stejnou kultovní podívanou, jako byl například Všechny moje lásky, nebo Čtyři svatby a jeden pohřeb.

Hodnocení: 80 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

18. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji She-Hulk.
Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

16. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Lucasfilm a Disney konečně ukázali první záběry z druhé sezóny seriálu The Mandalorian.
Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

15. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Každý výrazný hrdina musí mít minimálně stejně výrazného záporáka a pro nového Jamese Bonda to platí dvojnásob.