Dlouhá cesta dolů - recenze pohodové komedie

14. 4. 2014 20:05 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Dlouhá cesta dolů - recenze pohodové komedie

Občas se objeví film, který nečekaně překvapí a ukáže síly tam, kde ostatní mnohdy zcela vyhoří. Komedie Dlouhá cesta dolů je celkem příjemný komediálním bijákem, který může překonat prvotní náznaky krize středního věku. To jako fakt. Po odchodu z kina budete mít neuvěřitelně velkou chuť žít.

Zápletka je vlastně velmi jednoduchá. Na střeše věžáku se v jeden okamžik setkají čtyři zcela neznámí lidé. Chtějí skočit dolů a ukončit tak svůj život. Není na tom nic neobvyklého, protože ten dům je sebevrahy docela vyhlášený. Nicméně fakt, že se v jednu chvíli setkají rovnou čtyři lidé, ty dotyčné přiměje k tomu, aby svůj plán přehodnotili.

logn way2

Neskočí a místo toho zažijí celkem fajn dobrodružství okořeněné britským humorem a vypravěčským stylem spisovatele Nicka Hornbyho, podle jehož novely film vznikl. Vlastně ani nevím, proč se mi film tolik líbil, možná je to proto, že se po dlouhé době dostala do kin komedie bez přívlastku, ale s docela fajn lidským rozměrem. Hlavní hrdinové jsou nesourodí, trochu trapní, hloupí i zábavní. Přesto je spojuje zvláštní chuť k životu, která se jen tak nevidí. J. J. v podání Aarona Paula je přesně tím typem hejska, kterého nesnášíte, ale musíte se smát každé jeho hlášce. Pierce Brosnan pak svého Martina Sharpa zahrál jako typického Brita staré gardy. A obě dámy ( Imogen Poots, Rosamund Pike) byly prostě úžasně vtipné jen tak.

a-long-way-down

Když pak čtveřice sepíše na Nový rok na střeše mrakodrapu dohodu, že do Valentýna nespácá sebevraždu, každému divákovi dojde, že se film nebude brát příliš vážně, ale že současně nabídne i trochu toho k přemýšlení. Jenže dumání o smyslu a života a především o kráse bytí je podáno s tak břitkým humorem, že by bylo k nevíře, najít v sále jednoho člověka, který se nesměje.

Režisér Pascal Chaumeil přišel s filmem, který se plíživě a nenápadně může v běhu dalších let stát úplně stejnou kultovní podívanou, jako byl například Všechny moje lásky, nebo Čtyři svatby a jeden pohřeb.

Hodnocení: 80 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

6. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Obvykle platí, že když vznikne hit, s pokračováním se dlouho neváhá. Není to však pravidlem.
Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

5. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Současnému Hollywoodu vládnou comicsy, toho si už nejspíš stihl všimnout i ten nejméně pozorný návštěvník kin. Stejně výhodná je ale v poslední době i sázka na nostalgii.
Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

4. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Takhle má vypadat pořádný první trailer. Žádné naznačování, ale spousta záběrů, nástřel příběhu, pohled na nové postavy a samozřejmě na hlavního borce, který se stylově loučí.
Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

4. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Mena Massoud toho za sebou ještě moc nemá. Pár seriálů, několik kraťasů a jeden masivní blockbuster. Přesto je bez práce.