Dlouhá cesta dolů - recenze pohodové komedie

14. 4. 2014 - 20:05 | Recenze | Vojtěch Karlík

Dlouhá cesta dolů - recenze pohodové komedie zdroj: tisková zpráva

Občas se objeví film, který nečekaně překvapí a ukáže síly tam, kde ostatní mnohdy zcela vyhoří. Komedie Dlouhá cesta dolů je celkem příjemný komediálním bijákem, který může překonat prvotní náznaky krize středního věku. To jako fakt. Po odchodu z kina budete mít neuvěřitelně velkou chuť žít.

Zápletka je vlastně velmi jednoduchá. Na střeše věžáku se v jeden okamžik setkají čtyři zcela neznámí lidé. Chtějí skočit dolů a ukončit tak svůj život. Není na tom nic neobvyklého, protože ten dům je sebevrahy docela vyhlášený. Nicméně fakt, že se v jednu chvíli setkají rovnou čtyři lidé, ty dotyčné přiměje k tomu, aby svůj plán přehodnotili.

logn way2 zdroj: tisková zpráva

Neskočí a místo toho zažijí celkem fajn dobrodružství okořeněné britským humorem a vypravěčským stylem spisovatele Nicka Hornbyho, podle jehož novely film vznikl. Vlastně ani nevím, proč se mi film tolik líbil, možná je to proto, že se po dlouhé době dostala do kin komedie bez přívlastku, ale s docela fajn lidským rozměrem. Hlavní hrdinové jsou nesourodí, trochu trapní, hloupí i zábavní. Přesto je spojuje zvláštní chuť k životu, která se jen tak nevidí. J. J. v podání Aarona Paula je přesně tím typem hejska, kterého nesnášíte, ale musíte se smát každé jeho hlášce. Pierce Brosnan pak svého Martina Sharpa zahrál jako typického Brita staré gardy. A obě dámy ( Imogen Poots, Rosamund Pike) byly prostě úžasně vtipné jen tak.

a-long-way-down zdroj: tisková zpráva

Když pak čtveřice sepíše na Nový rok na střeše mrakodrapu dohodu, že do Valentýna nespácá sebevraždu, každému divákovi dojde, že se film nebude brát příliš vážně, ale že současně nabídne i trochu toho k přemýšlení. Jenže dumání o smyslu a života a především o kráse bytí je podáno s tak břitkým humorem, že by bylo k nevíře, najít v sále jednoho člověka, který se nesměje.

zdroj: Archiv

Režisér Pascal Chaumeil přišel s filmem, který se plíživě a nenápadně může v běhu dalších let stát úplně stejnou kultovní podívanou, jako byl například Všechny moje lásky, nebo Čtyři svatby a jeden pohřeb.

Hodnocení: 80 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.