David Cronenberg přichystal Mapy ke hvězdám - podívejte se na jeho nejlepší filmy

17. 10. 2014 22:00 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

David Cronenberg přichystal Mapy ke hvězdám - podívejte se na jeho nejlepší filmy Zdroj: Archiv

Nejnovější snímek Davida Cronenberga nese jméno Mapy ke hvězdám a vysloužil si pověst díla, s nímž se kanadský režisér "vrátil ke kvalitě". Při vnějším pohledu se takové označení zdá být nafouknutou reklamou, Mapy ke hvězdám ostatně platí spíše za satiru na Hollywood, kdežto dřívější Cronenbergova tvorba měla blíže ke krvavým hororům 80. let. Přehlídka mistrovy filmografie však ukazuje, že obě označení k sobě v jeho podání mají blíže, než by se mohlo zdát. 

Novinka dorazí do kin až na konci října, my vám už nyní nabízíme přehled nejlepších filmů tohoto bezesporu kultovního režiséra.

Pro fanoušky divnosti

V bývalých dekádách měl David Cronenberg pověst přeborníka prapodivných, exploatačních strašitelných filmů. Trvalo mu relativně dlouho, než se jako režisér prosadil. Ačkoliv dokončil školu už v roce 1967, teprve v roce 1981 zaznamenal širší ocenění skrze svůj snímek Scanners. Skutečně globální průlom pro něj však znamenal až film Videodrome z roku 1983.

Oba z nich svou agresivní estetikou, ač zároveň i silnou atmosférou, přesně zapadaly do přepálených 80. let, zároveň ale nabízely něco více než jen hektolitry krve a detailních záběrů na zobrazovaný "hnus". Do podvědomí veřejnosti se sice zřejmě nejvíce zapsal filmem Moucha (1986), kritiky a fanoušky však více oslovil psychologickou linkou své tvorby.
Silné grafické výjevy u Cronenberga totiž vždy sloužily k ilustraci mentálních pochodů jeho narušených hrdinů. Dokonalým příkladem může být jeho Nahý oběd (1991) nebo matrixovina eXistenZ (1999). Zároveň ale stále platilo, že byla jeho tvorba stále pevně ukotvná v normách žánrového sci-fi příběhu. Pomalu se ale schylovalo k radikální změně Cronenbergova stylu.

Blíže realitě

Na stará kolena totiž jakoby Cronenberg vystřízlivěl z mladické hravosti s umělou krví a ujetými maskami a přeřadil blíže realitě. Rozdíl mezi jeho eXistenZ a Dějinami násilí z roku 2005 nemůže být evidentnější. Kde eXistenZ platil za snímek blízko Matrixu, ale stále s řadou obskurních rekvizit jako často zobrazovanou "biologickou zbraní", Dějiny násilí platily za drama říznuté černou komedií skoro až ve stylu bratrů Coenů.

Příběh bývalého mafiána si pak znovu zkusil s Východními přísliby, a přeřazení ze sci-fi do společnské kritiky bez žánrových elementů pak můžeme najít i v Nebezpečné metodě (2011) o soupeření psychiatrů-sexuologů Carla Junga a Sigmunda Freuda a Cosmopolis (2012), vyprávějícím alegorii k finanční krizi pomocí stylu moderního nezávislého filmu (tedy: pro řadu lidí těžko stravitelně).

S Mapami ke hvězdám jakoby pak svůj přerod do civilních témat z poslední dekády dovršil. Příběh a žánr popisovaný jako lovestory, satira Hollywoodu i psychologické drama o několika bizarních rodinách zůstává věrný Cronenbergově snaze odhalovat temná zákoutí mysli, zároveň se však v detailech nebojí její projevy ukazovat ani na vizuální stránce postav. Je vlastně skoro ironií osudu, že se po celé více než třicetileté kariéře Cronenberg přes mimozemšťany, přerostlé mouchy a ruské mafiány v závěru dostal k vrcholu samého zla, hollywoodským existencím, na nichž využívá všechny techniky, které si za ta léta odzkoušel.

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.
Recenze: Mizerové navždy – Will Smith a Martin Lawrence na to pořád mají!

Recenze: Mizerové navždy – Will Smith a Martin Lawrence na to pořád mají!

16. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Will Smith se stal hvězdou v druhé půlce devadesátých let především díky Dnu nezávislosti, ale taky díky Mizerům. V nich si spolu s Martinem Lawrencem zahráli dvojici ostrých poldů z Miami, kteří jdou po krku drogovým gangům a obvykle si kvůli nim musí koroneři brát přesčasy.