Celá série X-Men najednou: připomeňte si ukázky z minulých dílů

25. 7. 2013 13:00 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

Celá série X-Men najednou: připomeňte si ukázky z minulých dílů Hugh Jackman jako Wolverine | Zdroj: Profimedia.cz

Do kin znovu razí komiksový frajer Wolverine a slibuje být akčním předkrmem před očekávaným dosavadním vrcholem filmové série. Oživte si to nejlepší z předchozích dílů. 

X-Men

V roce 2000 platily komiksové filmy za zhoubný žánr. S čestnou výjimkou Batmana (1989) režiséra Tima Burtona šlo o filmy, jimž se Hollywood vyhýbat jako čert kříži. Změnil to až X-Men od Bryana Singera.

Jeho pojetí nejenže na plátna katapultovalo kultovní hrdiny komiksových sešitů, ale zaujalo i běžné diváky pro svůj civilní („realistické“) pojetí i přesah utlačované mutantní menšiny.

Rok vydání: 2000

Nejlepší okamžik: Mladý Magneto zruinoval ocelový plot v německém koncentračním táboře. 


X-Men 2

Singer se záhy dočkal prvních napodobitelů. V roce 2002 tak například přišel Spider-Man, o pár měsíců později se začalo uvažovat i o novém pojetí Batmana. Singer však hned kontroval pokračováním X-Men 2.

V tom seriózní pojetí komiksových filmů dále rozvinul, když do role záporáků postavil rovnou amerického generála. X-Men 2 je dodnes po právu jedním z nejlepší komiksových trháků, nehledě na řadu pozdějších filmů.

Rok vydání: 2003

Nejlepší okamžik: Úvodní přepadení Bílého domu v sobě na několika minutách pojalo dramatičtější scény než aktuální akčňáky Pád bílého domu s White House Down dohromady.

 

X-Men: Poslední vzdor

Po druhém filmu se Singer vydal na svůj vysněný projekt jménem Superman se vrací (taktéž 2006) a režii Posledního vzdoru tak převzal harcovník série Křižovatka smrti Brett Ratner. Ukázalo se, že bez hláškujících černochů je Ratner bezradný. Singer se jistě musel mlátit do hlavy, když zjistil jakému patlalovi rozjetou sérii předal.

V rámci prvních tří dílů šlo o snímek zdaleka nejprůměrnější, z něhož se vytratily jak myšlenky, tak i punc unikátnosti. Není se co divit – o rok dříve přišel Batman začíná a všem ukázal, že i Singerovský styl lze pojmout ještě drsněji.

Rok vydání: 2006

Nejlepší okamžik: A opět Magneto! Tentokrát ve své dospělé verzi rozfláká sanfranciský Golgen Gate Bridge a využije ho namísto létajícího koberce…

 

X-Men Origins: Wolverine

Několik let na sérii X-Men sedal prach a do světel reflektorů se dostal Temný rytíř i první Iron Man. Vše měl spravit samostatný film nejzajímavější postavy X-Menů s prozaickým názvem X-Men Origins: Wolverine. 

Film se však proslavil velmi nechvalně, a to hned několika způsoby. Nejprve před premiérou unikla jeho nehotová verze s nedodělanými speciální efekty, která prozrazovala, že něco není v pořádku. Když Wolverine konečně do kin vstoupil, byl všem pro smích. Průměrná zápletka i šedivá režie Gavina Hooda tak celou sérii takřka potopila.

Rok vydání: 2009

Nejlepší okamžik: Spatříme Wolverinovo zrození a vznik jeho kultovních čepelí.

 

X – Men: První třída

Nová doba si žádá nový přístup - namísto další cesty za unikátními mutanty se tak filmaři rozhodli pro cestu zpět časem. Vznikl tak X – Men: První třída, snad jeden z mála povedených prequelů (filmů odehrávajících se před ostatními ve své sérii) v historii kinematografie.

Mladická story Magneta a doktora Xaviera fungovala především díky svižné ruce režiséra Matthewa Vaughna, perfektním hercům Jamesi McAvoyovi a Michaelu Fassbenderovi, a také zápletce zasazené do 60. let, jež notně připomínala správně ujetou bondovku!

Rok vydání: 2011

Nejlepší okamžik: Wolverine se tentokrát mihne jen na několik sekund, ale jeho barové cameo je dokonalé!


Jak to bude dále?

Do světa X-Menů se znovu podíváme v příběhu dalšího filmu Wolverine. Tentokrát bude mít příchuť Země vycházejícího slunce a znovu nabídne Hugha Jackmana. O vybranou režii se tentokrát postará James Mangold, jehož předchozí filmy můžete znát pod jmény Walk the Line či 3:10 Vlak do Yumy.

Jak naznačí po-titulková scéna ve Wolverinovi, napřesrok nás pak čeká horoucně vyhlížený X-Men: Days of Future Past. Vrátí se v něm totiž režisér-zakladatel Bryan Singer a spolu s ním jak staří hrdinové původní trilogie (včetně Jackmana), tak i představitelé mladé generace z První třídy!

Tvůrci a herci z X-Men na letošním Comic Conu Tvůrci a herci z X-Men na letošním Comic Conu | Zdroj: Getty Images

Snímek se bude odehrávat v obou časových liniích a jak můžete sami vidět z fotografie všech herců po hromadě, série ještě zdaleka neřekla své poslední slovo…

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

27. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Sony pořád žije v domnění, že by se Uncharted mohlo začít natáčet v dohledné době a že se té premiéry třeba i jednou dožijeme.
Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.
Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

22. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Robert Downey Jr. to vloni zabalil jako Iron Man, a i když se šeptá, že jeho Tonyho Starka možná uvidíme v Black Widow, comicsové brnění už prakticky pověsil na hřebík.