Celá série X-Men najednou: připomeňte si ukázky z minulých dílů

25. 7. 2013 - 13:00 | Téma | Ladislav Loukota

Celá série X-Men najednou: připomeňte si ukázky z minulých dílů Hugh Jackman jako Wolverine | zdroj: Profimedia

Do kin znovu razí komiksový frajer Wolverine a slibuje být akčním předkrmem před očekávaným dosavadním vrcholem filmové série. Oživte si to nejlepší z předchozích dílů. 

X-Men

V roce 2000 platily komiksové filmy za zhoubný žánr. S čestnou výjimkou Batmana (1989) režiséra Tima Burtona šlo o filmy, jimž se Hollywood vyhýbat jako čert kříži. Změnil to až X-Men od Bryana Singera.

Jeho pojetí nejenže na plátna katapultovalo kultovní hrdiny komiksových sešitů, ale zaujalo i běžné diváky pro svůj civilní („realistické“) pojetí i přesah utlačované mutantní menšiny.

Rok vydání: 2000

Nejlepší okamžik: Mladý Magneto zruinoval ocelový plot v německém koncentračním táboře. 

zdroj: Archiv


X-Men 2

Singer se záhy dočkal prvních napodobitelů. V roce 2002 tak například přišel Spider-Man, o pár měsíců později se začalo uvažovat i o novém pojetí Batmana. Singer však hned kontroval pokračováním X-Men 2.

V tom seriózní pojetí komiksových filmů dále rozvinul, když do role záporáků postavil rovnou amerického generála. X-Men 2 je dodnes po právu jedním z nejlepší komiksových trháků, nehledě na řadu pozdějších filmů.

Rok vydání: 2003

Nejlepší okamžik: Úvodní přepadení Bílého domu v sobě na několika minutách pojalo dramatičtější scény než aktuální akčňáky Pád bílého domu s White House Down dohromady.

zdroj: Archiv

 

X-Men: Poslední vzdor

Po druhém filmu se Singer vydal na svůj vysněný projekt jménem Superman se vrací (taktéž 2006) a režii Posledního vzdoru tak převzal harcovník série Křižovatka smrti Brett Ratner. Ukázalo se, že bez hláškujících černochů je Ratner bezradný. Singer se jistě musel mlátit do hlavy, když zjistil jakému patlalovi rozjetou sérii předal.

V rámci prvních tří dílů šlo o snímek zdaleka nejprůměrnější, z něhož se vytratily jak myšlenky, tak i punc unikátnosti. Není se co divit – o rok dříve přišel Batman začíná a všem ukázal, že i Singerovský styl lze pojmout ještě drsněji.

Rok vydání: 2006

Nejlepší okamžik: A opět Magneto! Tentokrát ve své dospělé verzi rozfláká sanfranciský Golgen Gate Bridge a využije ho namísto létajícího koberce…

zdroj: Archiv

 

X-Men Origins: Wolverine

Několik let na sérii X-Men sedal prach a do světel reflektorů se dostal Temný rytíř i první Iron Man. Vše měl spravit samostatný film nejzajímavější postavy X-Menů s prozaickým názvem X-Men Origins: Wolverine. 

Film se však proslavil velmi nechvalně, a to hned několika způsoby. Nejprve před premiérou unikla jeho nehotová verze s nedodělanými speciální efekty, která prozrazovala, že něco není v pořádku. Když Wolverine konečně do kin vstoupil, byl všem pro smích. Průměrná zápletka i šedivá režie Gavina Hooda tak celou sérii takřka potopila.

Rok vydání: 2009

Nejlepší okamžik: Spatříme Wolverinovo zrození a vznik jeho kultovních čepelí.

zdroj: Archiv

 

X – Men: První třída

Nová doba si žádá nový přístup - namísto další cesty za unikátními mutanty se tak filmaři rozhodli pro cestu zpět časem. Vznikl tak X – Men: První třída, snad jeden z mála povedených prequelů (filmů odehrávajících se před ostatními ve své sérii) v historii kinematografie.

Mladická story Magneta a doktora Xaviera fungovala především díky svižné ruce režiséra Matthewa Vaughna, perfektním hercům Jamesi McAvoyovi a Michaelu Fassbenderovi, a také zápletce zasazené do 60. let, jež notně připomínala správně ujetou bondovku!

Rok vydání: 2011

Nejlepší okamžik: Wolverine se tentokrát mihne jen na několik sekund, ale jeho barové cameo je dokonalé!

zdroj: Archiv


Jak to bude dále?

Do světa X-Menů se znovu podíváme v příběhu dalšího filmu Wolverine. Tentokrát bude mít příchuť Země vycházejícího slunce a znovu nabídne Hugha Jackmana. O vybranou režii se tentokrát postará James Mangold, jehož předchozí filmy můžete znát pod jmény Walk the Line či 3:10 Vlak do Yumy.

Jak naznačí po-titulková scéna ve Wolverinovi, napřesrok nás pak čeká horoucně vyhlížený X-Men: Days of Future Past. Vrátí se v něm totiž režisér-zakladatel Bryan Singer a spolu s ním jak staří hrdinové původní trilogie (včetně Jackmana), tak i představitelé mladé generace z První třídy!

Tvůrci a herci z X-Men na letošním Comic Conu Tvůrci a herci z X-Men na letošním Comic Conu | zdroj: Getty Images

Snímek se bude odehrávat v obou časových liniích a jak můžete sami vidět z fotografie všech herců po hromadě, série ještě zdaleka neřekla své poslední slovo…

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.