Babička aneb jak to bylo doopravdy

- Téma autor: red

Nový nezávislý historický film dánského režiséra Pjeera van Ecke, Babička aneb Jak to bylo doopravdy, nám ukazuje nové, dosud neznámé okolnosti vzniku jedné z nejznámějších knih české literatury. Byla opravdu originální verze Babičky od Boženy Němcové taková, jakou ji známe dnes? Kdo byla ve skutečnosti ona starostlivá stařenka?

Přístup, kterým se tvůrci Babičky dívají na českou národní literatůru se zdál být tím  pravým  protikladem  k romantizujícím snímkům  Máj a Kytice, režiséra F. A. Brabce. Základem pro vznik scénáře byla důkladná četba a analýza klasické předlohy.

Všichni jistě dobře známe oblast ratibořického údolí, ve kterém Babička Boženy Němcové bydlela a kde se také příběh  Němcové odehrává. Aby autoři děj příběhu oživili, chtěli se vyhnout ratibořickému údolí a k natáčení použili zcela

Babička aneb jak to bylo doopravdy

nové, „neokoukané“ lokace.

Po dopsání scénáře se ukázalo, že si ve snímku zahraje 30 herců a kolem 50 komparzistů. Kdo ovšem očekává, že ve filmu uvídí známé tváře, ten může být z hlediska hereckého obsazení poněkud zklamán. K natáčení byli přizváni herci amatérských divadel, a to nejen z důvodu ekonomického, ale také proto, že neznámé tvářé přináší divákovi větší pocit autenticity. Pokud by se ve snímku objevili známé tváře, hrozilo by, že by strhnuli pozornost diváka a celý příběh by tak zůstal potlačen.

Snahou tvůrců bylo vytvoření co možná nejreálnější iluze tehdejší doby, a proto je celý snímek černobílý. Částečnou předlohou pro natáčení byl zvolen film Babička z roku 1942 (rež. František Čáp).

Babička, podle Němcové čiperná, láskyplná energetická žena se ve filmu objevuje v poněkud jiném světle. Po 20 letech přijíždí na Staré Bělidlo a ve skutečnosti to není nikdo jiný než babiččin soused. Je nenasytná, učí děti krást zámecké slípky, Viktorku krmí jako divé zvíře a ve svém kufru nosí prak a nahaté sváté obrázky.

Babička aneb jak to bylo doopravdy

Po příjezdu opravdové babičky se situace ve filmu vyhrotí a celá rodina tak musí řešit velké dilema.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.