Zakázané uvolnění

Zakázané uvolnění

Zakázané uvolnění
2014, 77 min, od 12 let
premiéra: 5. června 2014
dokina.cz 5.3 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Režisér Jan Hřebejk se Zakázaným uvolněním vrací k žánru komedie. A to v tandemu s jedním z našich nejvtipnějších a nejoriginálnějších autorů Petrem Kolečkem, scenáristou Okresního přeboru. Zakázané uvolnění není jen jedno ze základních pravidel, omezujících pohyb puku při hokejovém utkání. Zakázané uvolnění je také koktejl namíchaný zkušenou barmankou unesené nevěstě a ženskému svědkovi jejího ženicha, po jehož nadměrné konzumaci se řekne a stane leccos...

„Asi největší devizou Zakázaného uvolnění je specifický humor Petra Kolečka. Myslím, že každá výborná komedie má mít smích i tragické momenty, a čím blíž jsou k sobě, tím lépe,“ říká Jan Hřebejk a zmiňuje i drobná úskalí.

Na plátně v hlavních rolích excelují tři skvělé herečky Zuzana Stavná (nevěsta Klára), Hana Vagnerová (svědkyně ženicha Iveta) a Jana Stryková (barmanka Vladana). Filmový scénář však přivádí na scénu i dva muže – Ondřeje Sokola (ženich Štěpán) a Igora Orozoviče (svědek nevěsty). „Ondra Sokol s Igorem Orozovičem holkám zdatně sekundují. My jsme od začátku věděli, že do filmu přidáme linii chlapů, o kterých se v divadelní hře mluví. Scény kluků vlastně nastavují určité zrcadlo tomu, co o nich holky říkají. V divadle to můžou říkat beztrestně, tady se ukáže, že to možná je trochu jinak,“ doplňuje Petr Kolečko. A jaká další překvapení čekají na diváky, kteří Zakázané uvolnění znají z Rubínu? „Hlavně seznámení se s ženichem Štěpánem, které myslím posouvá celou optiku té věci, dále šunkové rolky, pár nových fórů, nová prostředí a také trochu jiný konec,“ odpovídá autor.

Film Zakázané uvolnění se natáčel v roce 2013 v severomoravském Bohumíně a jeho okolí. Jednoduchý příběh, odehrávající se během jednoho svatebního dne v zapadlé vesnické hospodě, v autorsky originální verzi míchá klíčové ingredience: svatbu, lásku, zradu, smrt, gradující emoce, překvapivou pointu. Zakázané uvolnění v horkých letních dnech nabízí divákům příjemně mrazivou zábavu a také cenná zjištění. Například že tou, která je zamilovaná do ženicha, nemusí být nutně nevěsta. Že se ne vždy vyplatí vsadit všechny peníze na jeden zápas, ale za tu chvíli naděje to dost možná stojí. A že na prozrazení některých tajemství nikdy není ten správný moment.

celý popis

TRAILERY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY