Ztraceno v překladu (Lost in Translation)

27. 1. 2004 - 3:10 | Téma | red

Ztraceno v překladu (Lost in Translation) zdroj: tisková zpráva

Febiofest 2004, 3x Zlatý glóbus: Scarlett Johansson a Bill Murray chycení uprostřed touhy. Hořká komedie z Tokia od Sofie Coppoly, a zároveň největší favorit udílení většiny letošních výročních filmových cen. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. + Fotogalerie.

Ztraceno v překladu anebo Ztraceni v překladu? Ztratilo se NĚCO, anebo NĚKDO?
<SPOILER>
V tomhle bijáku Sophie Coppoly (The Virgin Suicides), dcery slavného Francise Forda Coppoly, hraje důležitou roli moment, kdy odjíždějící Bob Harris cosi pošeptá ubrečené Charlotte a ona se začne usmívat. My se nedozvíme, co přesně Bob řekl, víme ale jak hrdinka reaguje.</SPOILER>
A přesně tak se to má s titulem Lost in Translation.

Ztraceno v překladu Posmutnělý, ale elegantní Bob Harris (Bill Murray) býval slavným americkým hercem. Nyní přijíždí na dva dny do Tokia, aby tu udělal spot na místní whisky Suntori. Daleko od dětí a ženy, se kterou je už po čtvrt století.
Lehce nad bod mrazu zvedne Harrisovi náladu jen úsměv půvabné dívky v hotelovém výtahu (Charlotte - Scarlett Johansson).
Na setu na něj japonský režisér chrlí přívaly nikým nepřekládaných slov, fotograf chce pózy á la James Bond, a přitom nezná nejslavnějšího agenta 007 - Seana Conneryho.
Až večer zas Harris potká Charlotte. V hotelovém baru. Charlotte přijela do Japonska se svým manželem- roztěkaným fotografem Johnem (Giovanni Ribisi). A zatímco on jede na víkend pracovat, ona nemá co dělat a Harris jí přitahuje.
Díky citlivě vnímané rozdílné zkušenosti figur je následující vzplanutí vzrušující a opravdové, jako v málokterém bijáku.

Ztraceno v překladu Nezapomenutelný Bill Murray dává Harrise jako chlápka smířeného s během života – mít ženu a hádky, pacovat pro lidi, kteří ví polovinu toho, co on. Dokáže trefně glosovat okolní mumraj a hamletovskou emoci vyjádřit mrknutím oka.
Touhu si Harris vychutnává na jazyku s vědomím, že ani nemusí polknout.
Charlotte je naopak překvapená, rozhozená a vlastně i hladová. Režisérka ji drží v pozadí a využívá dívčí (= půvabné) herectví Scarlett Johansson, kterým scénu oživuje jako chuť čerstvého lososa citronovou šťávou.
Giovanni Ribisi využívá malý prostor své role na sto procent.

Ztraceno v překladu Cizinectví, či lépe ztracenost a hledání sebe sama je zcela zásadním motivem bia. Režisérka se přitom vyhnula zesměšňování cizí kultury. Ona do Tokia totiž importuje „svojí“ kulturu, kterou nestaví jí do konfliktu s kulturou místní. Všechny problémy se týkají amerických hrdinů a jde o problémy čistě jejich srdcí, nikoli střetu myšlenek nějakých kultur.
Není možné brát jako zesměšnění snahu místních mluvit s Harrisem anglicky a přitom patlat „l“ a „r“. Harris je poslouchá a opravuje a jeho úsměv je spíš trpitelsky smutný, než výsměšný.
Záběry z heren a tepajícího centra vyvažují decentní sekvence s vazačkami květiny či zahrady.
Televizní moderátor je bezpochyby úchyl. Snad víc, než většina televizních moderátorů v Americe. Ale není ta americká pop hvězdička Kelly náhodou úchylnější?

Ztraceno v překladu Na střihové skladbě je poznat neotřelý režisérčin styl. Projevuje se zejména v tichých sólo scénách, kdy autorka boří zažité sterotypy.
Interiéry halí kamera Lance Acorda do příjemných tónů vyzrálého alkoholu.
Pastelové barvy vizuálů japonské metropole jsou omračující. A moment, kdy Charlotte/ Scarlett a dav s plastikovými deštníky prochází okolo věžáku, na který je promítán dinosaurus, připomíná svět jiný, než ten zdejší. Tokio je to pravé město, kde se ztratit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.