Zemřela Jarmila Turnovská, spoluautorka mnoha českých seriálů

2. 3. 2010 - 7:00 | Téma | red

Zemřela Jarmila Turnovská, spoluautorka mnoha českých seriálů zdroj: tisková zpráva

Jarmila Turnovská, dramaturgyně a scénáristka České televize, spoluautorka legendárního seriálu Kamarádi a černobílé televizní pohádky Popelka, zemřela v noci z neděle na pondělí. ČTK to sdělila její dcera Magdaléna.

Turnovská, která se narodila 11. srpna 1930 v Praze, patřila k zakládající generaci dětského

"Jarmila Turnovská už není mezi námi, její pohádky ale budou dál přinášet radost dětem i jejich rodičům," napsala ČTK dcera. Jméno Jarmily Turnovské se pojí s množstvím seriálů, hraných i loutkových pohádek a pořadů pro nejmenší.

"Byla to velká a silná osobnost, která zformovala vidění televizní tvorby pro děti a nastavila vysokou laťku profesní kvality pro všechny tvůrce. Kdo se s ní na své dráze setkal, nezapomene nikdy na její jemný humor a laskavé, leč nekompromisní rady, které vždy směřovaly k jedinému cíli - to nejlepší na televizní obrazovce musí patřit dětem," shrnula přínos Turnovské šéfdramaturgyně ČT Kateřina Krejčí.

Prvních šest dílů seriálu Kamarádi vzniklo v roce 1969, druhá série o pět let později. Scénář ke Kamarádům napsala Turnovská společně s Vlastou Janečkovou, která seriál režírovala. Jednu z hlavních rolí vytvořil dnes populární moderátor Marek Eben, zahrál si obtloustlého chlapce s přezdívkou Váleček.

Dvojice Turnovská - Janečková je podepsána také pod pohádkou Popelka z roku 1969, kde si hlavní roli zahrála Eva Hrušková. Turnovská se podepsala také pod pohádky O zrzavé Andule, O víle Arnoštce, Koho ofoukne větříček, O princi, který měl o kolečko víc a další.

Dramaturgický rukopis Turnovské nesou i slavné a v dnešní době stále populární seriály jako Navštěvníci, Létající Čestmír, Chobotnice z 2. patra či Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.