Země zítřka - recenze očekávaného sci-fi od s Georgem Clooneym

29. 5. 2015 - 14:00 | Recenze | Vojtěch Karlík

Země zítřka - recenze očekávaného sci-fi od s Georgem Clooneym zdroj: tisková zpráva

Konečně je ten film venku. Konečně! O Zemi zítřka se toho dost napsalo ještě před premiérou a nakonec se z díla režiséra Brada Birda stalo jedno z nejočekávanějších sci-fi letošního roku. Výsledkem jsou však v zahraničí hodně rozporuplné reakce a ani první tržby v USA neukazují kdovíjaký úspěch. Přesto ten film nedopadl vůbec špatně. Záleží na tom, co od filmu čekáte.

Znovu si přečtěte poslední větu v perexu. Pokud pro vás sci-fi představují především vizuální efekty (které se beztak posledních deset let kreslí pouze v počítači), pak je docela možné, že některé digitální scenérie vás prostě dostanou do kolen. Film vypadá hezky. Působí jako zajímavé zjevení, které tady dlouho nebylo. Problémem je vše okolo.Příběh dost skřípe a samotná myšlenka pomyslného světa kdesi, kde všechno funguje a vypadá naprosto dokonale, tady už byla. 

zdroj: Falcon

Prvním problémem je dabing. Chápu, že film od Disneyho je především určený dětem, ale ta najít kino s originálním anglickým zvukem je nemožné. Až později jsem se dozvěděl, že kopie s originálem není. Znám Clooneyho jen v originále a idiotský nepřirozený hlas jsem nebyl schopen zkousnout. To byl první hřebíček do rakve. Sice jsem měl na plátně občas záběry na až surreálné světy, ale vnímal jsem jen hrozivý český dabing.

Film má dost povrchní zápletku. Svět je nedokonalý, zoufale příšerný, ale existuje rozměr, v němž je vytvořen jeho dokonalý sci-fi rozměr, kde všechno funguje. Je to taková totalitně utopická společnost, kterou vytvořili velcí vědátoři naší minulosti. Nějaká ženská zjistí, že existuje odznáček, který vás do této reality přenese. K němu se dostane víceméně náhodou. Sáhne na něj a je na poli. Pustí jej a je zpátky v naší době. Super. To vypadá zajímavě, že jo? Chcete prostě vědět, co za tím je.

tomorrowland zdroj: tisková zpráva

Takže tahle zvídavá holka sahá na odznáček a nakonec se dostane až ke Clonneymu (Frank), který o jiné realitě ví, je trochu paranoidní, ale jinak vlastně hodně fér týpek. Společně se přenesou velmi záhy do jiné dimenze, my se pokocháme mnoha futuristickými záběry a začneme se nudit.

Neustále nám jsou předhazovány poučení, moudra a moralistické žvásty o zkaženosti našeho světa, myšlence světa lepšího a jezdíme z místa na místo. Nejlepší postavou je Nix Hugha Laurieho, jehož chuť vytvořit něco velkého se neslučuje s myšlenkou korporace Disney a dvou unylých postaviček, které se do jeho světa vlastně jen vetřeli a začali rozesí... všechno to hezké. 

Dlouho už mne nenaštval žádný film, jako Země zítřka. Fuj fuj řvu na všechny ty multikulti zakuklené žvásty o tolerování všeho, ale netolerování ničeho, co se nám nehodí do našeho globálního krámu. A jsem strašně rád, že jsem na to nevzal svoje děti.

Film však nedopadl vůbec špatně. Pokud vám vyhovuje koukat na hezké obrázky, budete šťastní.

Hodnocení: 40 %

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.