Zápisky z filmového ráje #2

29. 7. 2013 17:00 - Téma | Autor: Michal Polák

Zápisky z filmového ráje #2

Druhý den (28.7.) letní filmové školy nabídl podstatně bohatší program než ten první. Došlo na přednášky, živou hudbu k němým filmům, hudební koncert v divadelním stanu a mnoho dalšího. Náš redaktor Michal Polák se podruhé hlásí z dějiště festivalu v Uherském Hradišti.

Druhý den jsme začali opravdu podivným snímkem od kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga nazvaný Stereo. Sledujeme pohyb několika osob v rozlehlé betonové budově, kde probíhá experiment s telepatií. Film je vlastně němý, jen čas od času dostaneme voice-over komentář, který je zabalený do vědeckého žargónu, takže je nepochopitelný. Tento experimentální pseudodokument se nedá doporučit.

Velice jsme se těšili na letošní sekci Film a živá hudba, který letos přesedlal z kina Hvězda do prostor Slováckého divadla. Dramaturgie letos vybrala několik filmů od Georga Wilhelma Pabsta. Promítal se jeho snímek Deník ztracené, který ve své době německá kritika naprosto rozcupovala. Příběh vypráví o osudech mladé ženy Thymian, které se narodí nemanželské dítě, takže je nucena opustit rodný dům a přebývat v ústavu, kde panuje režim takřka armádní. S německou kritikou se celkem shodujeme. Deník ztracené byl docela slabý a nudný film, který měl problém včas skončit a když už se zdálo, že směřuje do finále, objevilo se další méně podstatné podfinále. Pomocnou ruku filmu podala pražská kapela Vložte Kočku, které dodala filmu dynamiku, která mu jinak chyběla. Dočkali jsme se několika vyloženě humorných momentů, kdy zpěvák parodicky daboval jednu z nesympatických postav filmu, což upřímně rozesmálo do posledního místa naplněné divadlo.

Aby náš program nebyl příliš monotematický, zašli jsme si na přednášku Jiřího Flígla pojmenovanou Podvečer oživlých mrtvol aneb Zombifikace na sto způsobů. Řečník prokázal opravdu hlubokou znalost tohoto neobvyklého žánru. Neomezil se na tvorbu ze Spojených států, takže jsme se seznámili se zombie filmy například z Itálie, Francie nebo Japonska. Jako nejobskurnější kus se nám zdál italský snímek pojmenovaný Porno holokaust, který vznikl v roce 1981 a prý pojednává o přerostlém afroameričanovi, který vytváří z dívek zombie za pomoci svého abnormálního pohlavního údu. To musí být opravdu lahůdka.

Flígl svůj výklad doplnil i celou řadou zajímavých faktů, které třeba nemusí být příliš známé. “Zombíci vstoupili do ní [historie] ve 30. letech minulého století a zpočátku k nim inklinovali brakoví tvůrci, což mělo dva důvody: Na rozdíl od monster jako Drákula nebo Frankensteinovo stvoření se na ně nevztahuje žádný copyright. A pak jsou laciní na výrobu. Potřebujete jen pár potácejících se statistů a máte zombie film.” Zombie jsou zkrátka in.

Poslední zastávkou nedělního programu byl klasický americký film King Kong z roku 1933. Velice dobře si pamatuji verzi ze sedmdesátých let, kterou jsem jako malý kluk považoval za jeden z nejsmutnějších filmů vůbec. Příběh o velké opici, kterou si filmaři odvezou zpět do USA, aby na ní vydělávali velké peníze, se za 80 let moc nezměnil. Porovnám-li ho s Jacksonovým King Kongem z roku 2007, máme co dočinění s takřka stejným filmem, který pouze není tak výpravný. Speciální efekty působí z dnešního pohledu poněkud úsměvně, ale na svou dobu byly nesmírně pokročilé a novátorské. King Kong se ukázal být velice příjemný zakončením druhého dne ve filmové ráji v Uherském Hradišti.


Gastronomická hitparáda lfš

La Provence, Masarykovo nám 147 

Výborné grilované maso na lávovém grilu. Velké doporučení!

Hospůdka na blbém místě, Otakarova 1253

Levné obědové menu do 90 kč. Porce jsou menší, ale jídlo je chutné a poctivé.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

10. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Netflix má hodně zajímavý konec roku. Na jedné straně bojuje s cenově levnou a obsahově bohatou nabídkou konkurenčního Disney+ (u nás snad příští rok), zatímco na druhé straně tahá z rukávu jednu pecku za druhou.
Krotitelé duchů se vrací znovu a lépe

Krotitelé duchů se vrací znovu a lépe

9. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

V první ukázce na nové Krotitele duchů těch duchů moc není, ale zatím to ke škodě věci není.
Špindl 2 v kinech - Fanoušci mají kritiku na háku a baví se

Špindl 2 v kinech - Fanoušci mají kritiku na háku a baví se

9. 12. 2019 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Téměř 30 tisíc diváků za první víkend i pochvalné komentáře na sociálních sítí, tak si aktuálně stojí pokračování zimní komedie Špindl 2. Fanoušci českých komedií tak vyslali jasnou zprávu kritikům, kteří pohodovou podívanou berou možná až zbytečně vážně. 
Wonder Woman 1984 nedokáže v prvním traileru moc zaujmout

Wonder Woman 1984 nedokáže v prvním traileru moc zaujmout

9. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Jeden z potenciálně největších filmů příštího roku, Wonder Woman 1984, vykopává prvním trailerem. Bohužel nepříliš zajímavým a vcelku průměrným prvním trailerem.