Žánrová pestrost českého filmového podzimu

15. 7. 2009 - 13:38 | Téma | red

Žánrová pestrost českého filmového podzimu zdroj: tisková zpráva

V našich českých luzích a hájích se zrodilo za posledního půl roku několik zajímavých filmových počinů

V našich českých luzích a hájích se zrodilo za posledního půl roku několik zajímavých filmových počinů.

Když hovoříme o českém filmu, vytanou řadě z nás na mysl především lehké a laskavé komedie Jana Hřebejka nebo otce a syna Svěrákových. V poslední době se však můžeme v českém filmu setkat i s pokusy o realizaci jiných žánrů, než na jaké jsme zvyklí a jež považujeme za našemu národu vlastní. Pojďme se zblízka podívat na jejich žánrovou pestrost a kvalitu.

Smělým krokem měl do dějin české (koprodukční) filmové kinematografie vkročit evropský projekt režiséra Juraje Jakubiska o legendární Čachtické paní s názvem Bathory. Jakubisko ji oživuje jako silnou a charismatickou ženu, která je donucena čelit příliš mnoha neblahým osudovým okolnostem. Zamýšlené monumentální rozpětí obsahu i palety žánrů bohužel ubírá filmu na přesvědčivosti. Jakubisko se snaží o historickou fresku, psychologické drama i komedii, nakonec ale nejlépe sluší filmu přídomek hororová pohádka. Přesto že se tvůrci ve svých ambicích příliš rozkročili a Jakubisko tak neukázal příliš mnoho z kouzelné poetiky jeho nejlepších filmů, můžeme snad doufat v o něco stravitelnější chystanou třídílnou televizní verzi.

F. A. Brabec dokázal originální filmovou adaptací Erbenovy kytice, že i básnická sbírka může být nenásilně převedena na filmové plátno. Relativní úspěch se rozhodl zopakovat s lyricko-epickou básní Máj od K. H. Máchy. Filmový Máj trpí doslovnou a banálně symbolickou vizualizací, která postrádá nosnou dějovou strukturu, jenž by snímek udržela v přijatelném celovečerním formátu. Stále omílaných vizuálních žní se divák po chvíli dosyta nabaží, ani řádně patetický Třískův divadelní přednes samotné básně nedokáže věrně napodobit romanticky baladickou atmosféru Máchova Máje.

To zcela opačný dojem může vyvolat nenápadný snímek Michaely Pavlátové s názvem Děti noci. Jednoduchý příběh dvou obyčejných dospívajících lidí na lidské periferii stojí v pozadí volně plynoucích zážitků všedního života hlavních hrdinů. Režisérce se daří zachytit syrovou atmosféru noční Prahy a udržet divákovu pozornost přes rezignaci na dramatický vývoj filmových postav. Za zmínku stojí určitě civilní herecké výkony jejich hlavních představitelů Jiřího Mádla a Marthy Issové

Dlouho jsme neměli možnost vidět v našich končinách válečný film. Václav Marhoul svým filmem Tobruk vzdal hold našim vojákům bojujícím pod spojeneckou vlajkou v městě Tobruk v africké Libyi. Poklidné zevlování a pošťuchování vojáků vystřídá zabíjení a umírání na frontě. Marhoul pojal film jako vhled do krizových situací v malé jednotce uprostřed válečné vřavy. Pod tíhou obnaženého válečného utrpení se obnažují také jednotlivé charaktery lidí. Film vyniká až lyrickým vyjádřením válečného utrpení: dlouhé a tiché výlety kamery kontrastují s prostředím pouště a pomíjivostí životů těch lidí dole v zákopech.

Režiséru Filipu Renčovi se taktéž zachtělo návratu k dramatičtějším polohám (jeho prvotina Requiem pro panenku), proto si vybral pro filmovou adaptaci Koptův psychologický román Hlídač č.47. Stejnojmennému filmu chybí dramatická hloubka předlohy, na čemž má podíl kostrbatý scénář s prkennými dialogy, zředěný obsah románu i důraz na efektní karnevalová obrazová ztvárnění. Z litanie rozmělněné nudy pozvedá film precizním hereckým výkonem Karel Roden v hlavní roli hlídače Františka Douši.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.