"Zakázaný" film Jarmareční bouda jde do kin

2. 2. 2010 - 19:53 | Téma | red

"Zakázaný" film Jarmareční bouda jde do kin zdroj: tisková zpráva

Příběhy lidské pýchy, krutosti a nesnášenlivosti přináší nový snímek Pavla Dražana Jarmareční bouda. Jeho tvůrci se inspirovali stejnojmenným kultovním dílem z roku 1982, za který Dražan získával ocenění na festivalech, avšak v podstatě byl film zakázán a promítal se pouze ve filmových klubech a v zahraničí. Premiéru v kinech bude mít 4. března.

"Je to představení lidstva. Typický člověk a chování lidí kolem něho," řekl dnes při setkání s novináři Dražan. Podle něj jde o nadčasový snímek, který odráží stav společnosti. Inspiroval se přitom filmy Frederika Felliniho nebo Andreje Tarkovského.

Dražan popřel, že by důvody, které vedly k zákazu snímku v totalitní době byly politické. "Už tehdy to nebyla politická věc. Zamýšlel jsem to v jakési vyšší rovině filozofie. Byly tam sice náboženské prvky, ale námitky byly odůvodněny tím, že jde o bezvýchodný, depresivní obsah, který lidi ukazuje jako jakési loutky," řekl.

Film tvoří několik příběhů, které se navzájem prolínají. Specifickou atmosféru dodává drsnému obrazu také výběr hudby. Autor využil mimo jiné díla Modesta Musorgského nebo Ludwiga van Beethovena. Na tiskové konferenci uvedl, že právě hudba má být protikladem lidí a jejich chování.

Motivací k natočení nového snímku bylo pro Dražana vnímání jeho původního snímku. "Je to nadčasové téma a přišlo mi zajímavé udělat to pořádně a lépe. Tehdy jsem sám natáčel a mělo to spoustu technických chyb. Obsah zůstává stejný, i když některé scény jsou tam nové," uvedl.

Hlavní roli svěřil režisér Jaroslavu Duškovi, který podle něj dokázal výrazně posunout uměleckou představu oproti minulému snímku. "Člověk, kterého hraje Dušek, je 'nabubřelý blb', který si myslí, že si všechno může dovolit, že všechno umí a dokáže. Další výraznou roli hrají zpěvák Daniel Bárta nebo herec Pavel Liška. "Rád pracuji se zvláštními typy herců. Právě hra herců dokázala film posunout," dodal.

Podle Duška byla práce na filmu velmi zajímavá. "Bavilo mě to. Mám rád posunutou fantazii," uvedl.

Podle tvůrců není snahou filmu "moralizovat nebo ukazovat cestu". "Chtěli jsme pouze ukázat, že se něco takového může dít. Nehledali jsme ale východisko," řekl producent filmu Jiří Štorek.

Nový film má asi dvojnásobnou stopáž než původní, který měl 35 minut. Tvůrci měli na realizaci asi šest milionů korun. Natáčel se loni v březnu a dubnu výhradně v exteriérech. Děj se odehrává v lokalitách kolem Velkého Meziříčí a na Berounsku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.