"Zakázaný" film Jarmareční bouda jde do kin

2. 2. 2010 - 19:53 | Téma | red

"Zakázaný" film Jarmareční bouda jde do kin zdroj: tisková zpráva

Příběhy lidské pýchy, krutosti a nesnášenlivosti přináší nový snímek Pavla Dražana Jarmareční bouda. Jeho tvůrci se inspirovali stejnojmenným kultovním dílem z roku 1982, za který Dražan získával ocenění na festivalech, avšak v podstatě byl film zakázán a promítal se pouze ve filmových klubech a v zahraničí. Premiéru v kinech bude mít 4. března.

"Je to představení lidstva. Typický člověk a chování lidí kolem něho," řekl dnes při setkání s novináři Dražan. Podle něj jde o nadčasový snímek, který odráží stav společnosti. Inspiroval se přitom filmy Frederika Felliniho nebo Andreje Tarkovského.

Dražan popřel, že by důvody, které vedly k zákazu snímku v totalitní době byly politické. "Už tehdy to nebyla politická věc. Zamýšlel jsem to v jakési vyšší rovině filozofie. Byly tam sice náboženské prvky, ale námitky byly odůvodněny tím, že jde o bezvýchodný, depresivní obsah, který lidi ukazuje jako jakési loutky," řekl.

Film tvoří několik příběhů, které se navzájem prolínají. Specifickou atmosféru dodává drsnému obrazu také výběr hudby. Autor využil mimo jiné díla Modesta Musorgského nebo Ludwiga van Beethovena. Na tiskové konferenci uvedl, že právě hudba má být protikladem lidí a jejich chování.

Motivací k natočení nového snímku bylo pro Dražana vnímání jeho původního snímku. "Je to nadčasové téma a přišlo mi zajímavé udělat to pořádně a lépe. Tehdy jsem sám natáčel a mělo to spoustu technických chyb. Obsah zůstává stejný, i když některé scény jsou tam nové," uvedl.

Hlavní roli svěřil režisér Jaroslavu Duškovi, který podle něj dokázal výrazně posunout uměleckou představu oproti minulému snímku. "Člověk, kterého hraje Dušek, je 'nabubřelý blb', který si myslí, že si všechno může dovolit, že všechno umí a dokáže. Další výraznou roli hrají zpěvák Daniel Bárta nebo herec Pavel Liška. "Rád pracuji se zvláštními typy herců. Právě hra herců dokázala film posunout," dodal.

Podle Duška byla práce na filmu velmi zajímavá. "Bavilo mě to. Mám rád posunutou fantazii," uvedl.

Podle tvůrců není snahou filmu "moralizovat nebo ukazovat cestu". "Chtěli jsme pouze ukázat, že se něco takového může dít. Nehledali jsme ale východisko," řekl producent filmu Jiří Štorek.

Nový film má asi dvojnásobnou stopáž než původní, který měl 35 minut. Tvůrci měli na realizaci asi šest milionů korun. Natáčel se loni v březnu a dubnu výhradně v exteriérech. Děj se odehrává v lokalitách kolem Velkého Meziříčí a na Berounsku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.