Zajímavosti o stereoskopických filmech

3. 7. 2009 - 8:02 | Téma | red

Zajímavosti o stereoskopických filmech zdroj: tisková zpráva

CO JE 3D TECHNOLOGIE? Je to stereoskopický pohled. Oči vidí věci každé z trochu jiného úhlu

CO JE 3D TECHNOLOGIE?

Je to stereoskopický pohled. Oči vidí věci každé z trochu jiného úhlu. Mozek potom tyto dva pohledy spojí do jednoho, který nám umožní rozlišovat hloubku a vzdálenost. Dva stereozáběry napodobují způsob, jakým fungují lidské oči.

KDY SE POPRVÉ OBJEVIL NÁPAD S 3D TECHNOLOGIÍ?

Před více než sto lety! Britský průkopník filmu William Friese-Greene podal žádost o patent na proces výroby 3D filmu na konci 19. století. Byla to těžkopádná, složitá a nepoužitelná forma 3D, protože jeho metoda spočívala v promítání dvou filmů vedle sebe, které se sledovaly stereoskopem, jež ty dva obrazy spojil.

Zřejmě první 3D film, který viděli platící diváci, byl krátkometrážní “The Power Of Love”, promítaný v září 1922 v Los Angeles. Byl promítán v tzv. červenozeleném stereoskopickém formátu a diváci měli na očích stereoskopické brýle.

House of Wax KDY ZAČALA TECHNOLOGIE 3D SLAVIT PRVNÍ ÚSPĚCHY?

Počátkem padesátých let minulého století. Z titulů jmenujeme “Bwana Devil”, “Dům voskových figurín”, “Líbej mě, Katko” nebo Hitchcockova “Vražda na objednávku”. Paramount vyrobil komedii s Deanem Martinem a Jerrym Lewisem “Money From Home” a několik krátkých filmů s dětskými postavičkami – duchem Casperem a Pepkem námořníkem. I John Wayne si zahrál ve 3D filmu, ve westernu “Hondo”.

TAK PROČ ZLATÁ ÉRA 3D SKONČILA?

Z mnoha důvodů. Některé byly technické – např. dvě zároveň promítané kopie musely být naprosto identické. V případě, že jedna byla poničena, trojrozměrný obraz nefungoval. Divákům se často dělalo špatně nebo je začala bolet hlava či oči. Kromě toho panovala obecná nechuť používat nepohodlné, papírové 3D brýle.

PROČ SE FILMAŘI ZAČALI TECHNOLOGIÍ 3D ZNOVU ZABÝVAT?

S příchodem kin IMAX vzniklo několik 3D krátkých filmů. Prvním celovečerním animovaným filmem promítaným v IMAX kinech byl “Polární expres”.

JSOU 3D FILMY FINANČNĚ NÁROČNĚJŠÍ?

Ano. Pokud normálně stojí natočení filmu 150 mil. dolarů, je potřeba dalších 15 mil., aby mohl být natočen v 3D. Důvodem je skutečnost, že takový film musí být natočen třikrát – zvlášť pro levé a pravé oko a potom pro obě dohromady.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

5. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

Sony vydala nový, řádně temný trailer na nadcházející horor Smrt ve tmě 2.
Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.