Zajímavosti o stereoskopických filmech

3. 7. 2009 - 8:02 | Téma | red

Zajímavosti o stereoskopických filmech zdroj: tisková zpráva

CO JE 3D TECHNOLOGIE? Je to stereoskopický pohled. Oči vidí věci každé z trochu jiného úhlu

CO JE 3D TECHNOLOGIE?

Je to stereoskopický pohled. Oči vidí věci každé z trochu jiného úhlu. Mozek potom tyto dva pohledy spojí do jednoho, který nám umožní rozlišovat hloubku a vzdálenost. Dva stereozáběry napodobují způsob, jakým fungují lidské oči.

KDY SE POPRVÉ OBJEVIL NÁPAD S 3D TECHNOLOGIÍ?

Před více než sto lety! Britský průkopník filmu William Friese-Greene podal žádost o patent na proces výroby 3D filmu na konci 19. století. Byla to těžkopádná, složitá a nepoužitelná forma 3D, protože jeho metoda spočívala v promítání dvou filmů vedle sebe, které se sledovaly stereoskopem, jež ty dva obrazy spojil.

Zřejmě první 3D film, který viděli platící diváci, byl krátkometrážní “The Power Of Love”, promítaný v září 1922 v Los Angeles. Byl promítán v tzv. červenozeleném stereoskopickém formátu a diváci měli na očích stereoskopické brýle.

House of Wax KDY ZAČALA TECHNOLOGIE 3D SLAVIT PRVNÍ ÚSPĚCHY?

Počátkem padesátých let minulého století. Z titulů jmenujeme “Bwana Devil”, “Dům voskových figurín”, “Líbej mě, Katko” nebo Hitchcockova “Vražda na objednávku”. Paramount vyrobil komedii s Deanem Martinem a Jerrym Lewisem “Money From Home” a několik krátkých filmů s dětskými postavičkami – duchem Casperem a Pepkem námořníkem. I John Wayne si zahrál ve 3D filmu, ve westernu “Hondo”.

TAK PROČ ZLATÁ ÉRA 3D SKONČILA?

Z mnoha důvodů. Některé byly technické – např. dvě zároveň promítané kopie musely být naprosto identické. V případě, že jedna byla poničena, trojrozměrný obraz nefungoval. Divákům se často dělalo špatně nebo je začala bolet hlava či oči. Kromě toho panovala obecná nechuť používat nepohodlné, papírové 3D brýle.

PROČ SE FILMAŘI ZAČALI TECHNOLOGIÍ 3D ZNOVU ZABÝVAT?

S příchodem kin IMAX vzniklo několik 3D krátkých filmů. Prvním celovečerním animovaným filmem promítaným v IMAX kinech byl “Polární expres”.

JSOU 3D FILMY FINANČNĚ NÁROČNĚJŠÍ?

Ano. Pokud normálně stojí natočení filmu 150 mil. dolarů, je potřeba dalších 15 mil., aby mohl být natočen v 3D. Důvodem je skutečnost, že takový film musí být natočen třikrát – zvlášť pro levé a pravé oko a potom pro obě dohromady.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.