Žádostivá těla (Les corps impatients)

17. 12. 2003 - 15:08 | Téma | red

Žádostivá těla (Les corps impatients) zdroj: tisková zpráva

Okouzlující Laura Smet v roli těžce nemocné dívky, jejíž chlápek začne chodit s její sestřenkou. Čerstvě syrový celovečerní debut Xaviera Giannoliho.+ Fotogalerie. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. Xavier Giannoli upoutal před 5 lety, když v Cannes získal Zlatou palmu za krátkometrážní snímek L’Interview

Xavier Giannoli upoutal před 5 lety, když v Cannes získal Zlatou palmu za krátkometrážní snímek L’Interview. Jeho celovečerní debut Žádostivá těla (Les corps impatients/ Eager Bodies) potvrzuje autorův talent a vnáší do kin syrový pohled na potápějící se milenecký trojúhelník.

Jsou mladí. Jsou neklidní. Charlotte (Laura Smet) a Paul (Nicolas Duvauchelle). Děsně se milují. Charlotte a Paul. Charlotte právě jede na chvíli do Paříže, na testy do nemocnice. Paul jede s ní.
Brzo se ukáže, jak moc je Charlotte nemocná a dívka zůstává na další a další vyšetření. Paul je z toho nesvůj a milenci se začnou hádat. Na plátno navíc vystoupí Ninon (Marie Denarnaud), Charlottina vzdálená sestřenka a Paul k ní vzplane.

Žádostivá těla Giannoliho adaptace románu Christiana de Montelly není příběh, který by fascinoval složitostí, nebo hlubokou filozofií.
Režie uchvacuje svou přímostí a smyslem pro rafinovanost konfliktu. Téma touhy v blízkosti smrt by šlo jednoduše zpatetizovat, zromantizovat, polepit sentimentem. Giannoli však celou love-story sleduje chladnýma, realistickýma a otevřenýma očima. V tomhle pohledu mají ostatně Francouzi tradici- připomňme alespoň přeestetizované Noci šelem (Les nuits fauves), či aktuální Zvrácený (Irreversible).
Této formě je v Žádostivých tělech podřízen i obraz. Ruční kamera inteligentně těká mezi figurami (nezaměřuje se jenom na toho, kdo zrovna mluví), dlouhé záběry plné „smetí“ narušuje hrubý střih. Jak ale Giannoli poznamenává, nechtěl se přiblížit formě dogma95. Inspiraci hledal ve francouzské nové vlně, ve filmech J-L. Godarda.

Žádostivá těla Role Charlotte byla pro Lauru Smetovou, dceru nejslavnějšího francouzského rockera a národní instituce- Johnnyho Hallydaye, filmovým debutem. Dívka fascinuje už svou oduševnělou tváří, která skvěle kontrastuje s Charlottinou nemocí. Všechny Charlottiny duševní výkyvy pak Smet zvládá s přehledem a grácií.
Duvauchelle i Denarnaud jsou také přesvědčiví a především skvěle vybraní.

Žádostivá těla jsou čerstvá jako nejlepší bretaňské ústřice. A jistá brutalita a nahota? K takovému pokrmu prostě patří.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.