Žádostivá těla (Les corps impatients)

17. 12. 2003 - 15:08 | Téma | red

Žádostivá těla (Les corps impatients) zdroj: tisková zpráva

Okouzlující Laura Smet v roli těžce nemocné dívky, jejíž chlápek začne chodit s její sestřenkou. Čerstvě syrový celovečerní debut Xaviera Giannoliho.+ Fotogalerie. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. Xavier Giannoli upoutal před 5 lety, když v Cannes získal Zlatou palmu za krátkometrážní snímek L’Interview

Xavier Giannoli upoutal před 5 lety, když v Cannes získal Zlatou palmu za krátkometrážní snímek L’Interview. Jeho celovečerní debut Žádostivá těla (Les corps impatients/ Eager Bodies) potvrzuje autorův talent a vnáší do kin syrový pohled na potápějící se milenecký trojúhelník.

Jsou mladí. Jsou neklidní. Charlotte (Laura Smet) a Paul (Nicolas Duvauchelle). Děsně se milují. Charlotte a Paul. Charlotte právě jede na chvíli do Paříže, na testy do nemocnice. Paul jede s ní.
Brzo se ukáže, jak moc je Charlotte nemocná a dívka zůstává na další a další vyšetření. Paul je z toho nesvůj a milenci se začnou hádat. Na plátno navíc vystoupí Ninon (Marie Denarnaud), Charlottina vzdálená sestřenka a Paul k ní vzplane.

Žádostivá těla Giannoliho adaptace románu Christiana de Montelly není příběh, který by fascinoval složitostí, nebo hlubokou filozofií.
Režie uchvacuje svou přímostí a smyslem pro rafinovanost konfliktu. Téma touhy v blízkosti smrt by šlo jednoduše zpatetizovat, zromantizovat, polepit sentimentem. Giannoli však celou love-story sleduje chladnýma, realistickýma a otevřenýma očima. V tomhle pohledu mají ostatně Francouzi tradici- připomňme alespoň přeestetizované Noci šelem (Les nuits fauves), či aktuální Zvrácený (Irreversible).
Této formě je v Žádostivých tělech podřízen i obraz. Ruční kamera inteligentně těká mezi figurami (nezaměřuje se jenom na toho, kdo zrovna mluví), dlouhé záběry plné „smetí“ narušuje hrubý střih. Jak ale Giannoli poznamenává, nechtěl se přiblížit formě dogma95. Inspiraci hledal ve francouzské nové vlně, ve filmech J-L. Godarda.

Žádostivá těla Role Charlotte byla pro Lauru Smetovou, dceru nejslavnějšího francouzského rockera a národní instituce- Johnnyho Hallydaye, filmovým debutem. Dívka fascinuje už svou oduševnělou tváří, která skvěle kontrastuje s Charlottinou nemocí. Všechny Charlottiny duševní výkyvy pak Smet zvládá s přehledem a grácií.
Duvauchelle i Denarnaud jsou také přesvědčiví a především skvěle vybraní.

Žádostivá těla jsou čerstvá jako nejlepší bretaňské ústřice. A jistá brutalita a nahota? K takovému pokrmu prostě patří.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.