Žádostivá těla (Les corps impatients)

17. 12. 2003 - 15:08 | Téma | red

Žádostivá těla (Les corps impatients) zdroj: tisková zpráva

Okouzlující Laura Smet v roli těžce nemocné dívky, jejíž chlápek začne chodit s její sestřenkou. Čerstvě syrový celovečerní debut Xaviera Giannoliho.+ Fotogalerie. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. Xavier Giannoli upoutal před 5 lety, když v Cannes získal Zlatou palmu za krátkometrážní snímek L’Interview

Xavier Giannoli upoutal před 5 lety, když v Cannes získal Zlatou palmu za krátkometrážní snímek L’Interview. Jeho celovečerní debut Žádostivá těla (Les corps impatients/ Eager Bodies) potvrzuje autorův talent a vnáší do kin syrový pohled na potápějící se milenecký trojúhelník.

Jsou mladí. Jsou neklidní. Charlotte (Laura Smet) a Paul (Nicolas Duvauchelle). Děsně se milují. Charlotte a Paul. Charlotte právě jede na chvíli do Paříže, na testy do nemocnice. Paul jede s ní.
Brzo se ukáže, jak moc je Charlotte nemocná a dívka zůstává na další a další vyšetření. Paul je z toho nesvůj a milenci se začnou hádat. Na plátno navíc vystoupí Ninon (Marie Denarnaud), Charlottina vzdálená sestřenka a Paul k ní vzplane.

Žádostivá těla Giannoliho adaptace románu Christiana de Montelly není příběh, který by fascinoval složitostí, nebo hlubokou filozofií.
Režie uchvacuje svou přímostí a smyslem pro rafinovanost konfliktu. Téma touhy v blízkosti smrt by šlo jednoduše zpatetizovat, zromantizovat, polepit sentimentem. Giannoli však celou love-story sleduje chladnýma, realistickýma a otevřenýma očima. V tomhle pohledu mají ostatně Francouzi tradici- připomňme alespoň přeestetizované Noci šelem (Les nuits fauves), či aktuální Zvrácený (Irreversible).
Této formě je v Žádostivých tělech podřízen i obraz. Ruční kamera inteligentně těká mezi figurami (nezaměřuje se jenom na toho, kdo zrovna mluví), dlouhé záběry plné „smetí“ narušuje hrubý střih. Jak ale Giannoli poznamenává, nechtěl se přiblížit formě dogma95. Inspiraci hledal ve francouzské nové vlně, ve filmech J-L. Godarda.

Žádostivá těla Role Charlotte byla pro Lauru Smetovou, dceru nejslavnějšího francouzského rockera a národní instituce- Johnnyho Hallydaye, filmovým debutem. Dívka fascinuje už svou oduševnělou tváří, která skvěle kontrastuje s Charlottinou nemocí. Všechny Charlottiny duševní výkyvy pak Smet zvládá s přehledem a grácií.
Duvauchelle i Denarnaud jsou také přesvědčiví a především skvěle vybraní.

Žádostivá těla jsou čerstvá jako nejlepší bretaňské ústřice. A jistá brutalita a nahota? K takovému pokrmu prostě patří.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.