Začátkem srpna se v kinech objeví Jaklův film o Kajínkovi

25. 2. 2010 - 20:00 | Téma | red

Začátkem srpna se v kinech objeví Jaklův film o Kajínkovi zdroj: tisková zpráva

Snímek o muži, který je považován za prvního nájemného vraha v Česku, jehož upoutávka se v kinech objeví v těchto dnech, bude mít premiéru 5. srpna.

"Hrají v něm totiž i zahraniční herci. V titulní roli držitel Zlaté palmy z festivalu v Cannes Konstantin Lavroněnko a v těch dalších polský herec Boguslaw Linda, nominovaný na Českého lva za roli v Michálkově snímku Je třeba zabít Sekala, a Němec Werner Daehn," řekl Jákl na dnešním setkání s novináři v Praze. Je debutujícím režisérem projektu s pětapadesátimilionovým rozpočtem, přičemž na něj dohlížel kameraman František Antonín Brabec. Hudbu složí Václav "Noid" Bárta.

Odklad premiéry filmu, původně do kin ohlášeného na začátek roku, vysvětlil Jákl množstvím natočeného materiálu a dlouhým pobytem ve střižně. "Celkem tam se střihačem Matoušem Outratou strávíme sedm měsíců; vybíráme ze 150 hodin záběrů," uvedl producent. Chtěl by, aby se premiéry mohl zúčastnit i Jiří Kajínek osobně. "Požádáme o to, uvidíme, jak se k tomu postaví Vězeňská služba," podotkl. Neodmítá ani možnost, že by mohla premiéra přijet za ním. Už předtím jim Vězeňská služba vyšla vstříc, když jim umožnila natáčet na autentických místech včetně věznice na Mírově.

Jiří Kajínek byl z dvojnásobné vraždy a z pokusu o ni obžalován v roce 1995. O tři roky později mu Krajský soud v Plzni uložil doživotí. Odsouzený, který proslul svými pokusy o útěk z vězení, dodnes tvrdí, že je nevinný, a požaduje obnovu procesu. "Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby ve vyšetřování," uvedl Jákl, který se s Markem Dobešem podílel na scénáři. Ve filmu hrají i Tatiana Vilhelmová, Vladimír Dlouhý, Michal Dlouhý, držitel Thálie Norbert Lichý a reportér Josef Klíma, který byl se svým kolegou Jankem Kroupou odborným poradcem. "Zahrál si menší roli, vlastně sám sebe," uvedl Jákl a ocenil jeho připomínky ke scénáři.

Jákl nechce, aby snímek byl obhajobou Jiřího Kajínka. "Měl by vypovídat o době, kterou žijeme a žili jsme, protože příběh začíná v 90. letech. Je o boji lidí, kteří mají silnou vůli a rozhodnou se bojovat za něco, čemu věří, nedají se zlomit," řekl Jákl.

Na projektu se vystřídalo sedm scenáristů. Od začátku u toho byl Dobeš, který nastavil základní příběh. Každý následující pak vkládal to své a Jákl byl dramaturgem. "Nechtěli jsme natočit drama z vězeňského prostředí. Dost nás zajímalo, co se stalo předtím, než se tam Kajínek dostal. Proč utekl a chtěl se očistit. Jeho útěk z vězení bude vylíčen přesně se všemi detaily," dodal. Podle něj snímek otázku viny či neviny neřeší, avšak každý by měl mít právo na spravedlivý proces.

Jiří Kajínek prodal práva na zfilmování svého příběhu Jáklovi, podle něj však nemůže zasahovat do scénáře. "Musel nám důvěřovat. Scénář četl a některé technické detaily opravil," dodal producent.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.