Za všechno může láska (It's All About Love)

2. 2. 2004 - 4:03 | Téma | red

Za všechno může láska (It's All About Love) zdroj: tisková zpráva

Febiofest 2004: Joaquin Phoenix, Claire Danes a Sean Penn ve výtvarně brilantní, leč příběhově ubohé sci-fi Thomase Vinterberga (Rodinná oslava). Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. +Fotogalerie. Thomas Vinterberg, režisér slavné Rodinné oslavy (Festen), prvního dogma filmu vůbec, se v bijáku Za všechno může láska (It’s All About Love) pouští do sci-fi látky, která osciluje mezi absurdní komedií a thrillerem o smrťáckém spiknutí

Thomas Vinterberg, režisér slavné Rodinné oslavy (Festen), prvního dogma filmu vůbec, se v bijáku Za všechno může láska (It’s All About Love) pouští do sci-fi látky, která osciluje mezi absurdní komedií a thrillerem o smrťáckém spiknutí. To druhé se nepovedlo a toho prvního je moc, aby si člověk nevšiml, ale málo, aby to pobavilo.

Blízká budoucnost. Svět vypadá na první pohled stejně jako dnes (móda, auta), ale nachází se na pokraji ekologické katastrofy. Zatímco na rovníku přestává fungovat gravitace, směrem k severu vládne doba ledová. Lidé umírají na nedostatek lásky, končí jako pohozené obaly a nikdo si jich nevšímá.
Jistý John Marchewski(Joaquin Phoenix) cestuje za prací do Calgary, ale na Za všechno může láska newyorském letišti je odchycen managementem krasobruslařky Eleny (Claire Danes), jeho ženy, se kterou se rozchází. Má ji okamžitě navštívit. Hrdina se vykroucí, ale při vzpomínce na její lýtka mu srdce zjihne.
Z rozcházejících se manželů jsou během chvíle milenci na útěku před zlotřilým managementem, který se snaží Elenu zabít a její místo obsadit třemi manipulovatelnými dvojnicemi.

Zápletka je překroucená a nelogická. Vinterberg částečně kopíruje hollywoodský model vyprávění s jasnými hrdiny, zloduchy a přímou linkou, zároveň ale není dostatečně důsledný na to, aby podal historku důvěryhodně. Figury se nechovají realisticky, čehož vrcholem je závěrečná eskapáda ve sněhových polích.
Za všechno může láska Děj zpomalují události, které přicházejí z čistého nebe a přikládá se jim okamžitý význam bez nějakého opodstatnění – voda náhle mrznoucí ve sklenici. Nevíme, kde se ten mráz vzal, nevíme proč. Voda zmrzne, pak rozmrne a nic.
Přitom když se Vinterberg podrobnostmi nezabývá – umírající lidé, ztráta gravitace - tak to funguje.
Claire Danes vypadá jako mrazivá královna a stejně jako zmatený Joaquin Phoenix byla obsazena výborně. Jen s akcenty mohli být tvůrci poněkud preciznější. Protagonisté přecházejí z amerického do polského až příliš svévolně, což jednoduše ruší. Hereckou hvězdou filmu je ale Sean Penn jako Johnův bratr, který se předávkoval strachem z létání, takže teď jenom létá. Z výšky deseti kilometrů komentuje dění ve světě s patřičným nadhledem a odstupem.
Za všechno může láska Krom záměrné absence sci-fistických perliček Vinterberg ve výtvarném pojetí kina exceluje. Scenérie jsou obrovské, interiéry uzavřené. Za kamerou stál Anthony Dod Mantle, kameraman 28 dní poté, Dogville a dogma bijáků Rodinná oslava, Mifune, Julien Donkey-Boy

Za všechno může láska je biják s uměleckou ambicí, biják, který však byl zničen vlastním scénářem. Že by k němu měl býval Vinterberg přílišnou lásku?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.