Yves Saint Laurent - recenze filmu o slavném módním návrháři

1. 4. 2014 - 9:30 | Recenze | Vojtěch Karlík

Yves Saint Laurent - recenze filmu o slavném módním návrháři zdroj: tisková zpráva

Úplně si nejsem jistý, pro koho je film o životě módního návrháře Yvese Saint Laurenta zajímavý, koho osud tohoto jinak slavného muže interesuje. Vždyť je to jenom módní návrhář. Z omylu mne vyvedlo několik žen v okolí, které se na snímek Yves Saint Laurent chystají. Stejně jsem se byl skončení promítání vrátit ke stejné otázce. Koho to může zajímat?

YSL, jak jej budu od teď nazývat (protože to přepisování dlouhého jména je strašné), byl docela zajímavý chlápek, který podle režiséra Jalila Lesperta žil bláznivý, chaotický a zábavný život. To jsem čekal, protože to jsem o něm četl. Ale proč kvůli tomu musí být zmatený i film. 

yves-saint-laurent06-1 zdroj: tisková zpráva

Neuráží mne válející se gayové po sobě, neuráží mne šňupání koksu, ale vlastně nevím, proč jsem se byl na tohle všechno dívat téměř dvě hodiny. Život YSL byl určitě mnohem zajímavější, než jen večírky, chlastačky a soulože. Pokud to bylo jen tohle, pak je to spíš smutné. Ale to už sem nepatří. Co sem naopak patří, je fakt, že snímek vypráví životní příběh slavného návrháře, který začínal u Diora značně překotně, chaoticky a časová osa rozmlácená na drobné úseky.

yves-saint-laurent-08-01-2014-24-g zdroj: tisková zpráva

Nahaté scény mohly šokovat ještě v šedesátých letech, v sedmdesátých už to dokázalo naštvat jen prudérní věřící. A dnes? Já si nemohu pomoci, ale všechny ty záběry jsou zdůrazňované detaily, že mne napadla myšlenka, že je to tam jen proto, aby jako tvůrci vyzkoušeli, co divák snese. Když řekne, že je to ohavné, případně se toho chytnou nějaká média, je vyrobená malá aférka, která přiláká do kin ty neprudérní. Hop a skok. Večírky, seznámení s partnerem, náznak nějaké zápletky je udupán další hanbatou scénou. Takže více než sto minut civíte na krásné mladé ženy a muže.

Příběh je vedlejší, takže pokud chcete vidět více, určitě doporučuji nějaké porno, které neotravuje zbytečnými dialogy.  Ty jsi to nepochopil a nesnášíš filmy o módě. Už slyším ty výtky. Kdepak, film o módě by mi asi zajímal, ale profesní část YSL ustoupila do pozadí spektakulárním večírkům. Ty jsou sice natočeny bravurně a někdo si dal dokonce práci, že je pospojoval do delšího filmu, ale to z nich ještě nedělá dobrý snímek.

zdroj: Archiv

YSL byla bezesporu zajímavá osobnost, jejíž život stojí za zfilmování a dokonce se v letošním roce má objevit ještě jeden film, ale podoba a cesta, kterou zvolil Lespert je lacině šokující věcmi, které už nikoho nešokují.

Průměrnost příběhu zachraňují jen epesně natočené scény večírků a světa módy. Lespert film točit zjevně umí, jen zvolil naprosto špatnou cestu.

Hodnocení: 50 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.