Yves Saint Laurent - recenze filmu o slavném módním návrháři

1. 4. 2014 9:30 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Yves Saint Laurent - recenze filmu o slavném módním návrháři Zdroj: Archiv

Úplně si nejsem jistý, pro koho je film o životě módního návrháře Yvese Saint Laurenta zajímavý, koho osud tohoto jinak slavného muže interesuje. Vždyť je to jenom módní návrhář. Z omylu mne vyvedlo několik žen v okolí, které se na snímek Yves Saint Laurent chystají. Stejně jsem se byl skončení promítání vrátit ke stejné otázce. Koho to může zajímat?

YSL, jak jej budu od teď nazývat (protože to přepisování dlouhého jména je strašné), byl docela zajímavý chlápek, který podle režiséra Jalila Lesperta žil bláznivý, chaotický a zábavný život. To jsem čekal, protože to jsem o něm četl. Ale proč kvůli tomu musí být zmatený i film. 

yves-saint-laurent06-1 Zdroj: Archiv

Neuráží mne válející se gayové po sobě, neuráží mne šňupání koksu, ale vlastně nevím, proč jsem se byl na tohle všechno dívat téměř dvě hodiny. Život YSL byl určitě mnohem zajímavější, než jen večírky, chlastačky a soulože. Pokud to bylo jen tohle, pak je to spíš smutné. Ale to už sem nepatří. Co sem naopak patří, je fakt, že snímek vypráví životní příběh slavného návrháře, který začínal u Diora značně překotně, chaoticky a časová osa rozmlácená na drobné úseky.

yves-saint-laurent-08-01-2014-24-g Zdroj: Archiv

Nahaté scény mohly šokovat ještě v šedesátých letech, v sedmdesátých už to dokázalo naštvat jen prudérní věřící. A dnes? Já si nemohu pomoci, ale všechny ty záběry jsou zdůrazňované detaily, že mne napadla myšlenka, že je to tam jen proto, aby jako tvůrci vyzkoušeli, co divák snese. Když řekne, že je to ohavné, případně se toho chytnou nějaká média, je vyrobená malá aférka, která přiláká do kin ty neprudérní. Hop a skok. Večírky, seznámení s partnerem, náznak nějaké zápletky je udupán další hanbatou scénou. Takže více než sto minut civíte na krásné mladé ženy a muže.

Příběh je vedlejší, takže pokud chcete vidět více, určitě doporučuji nějaké porno, které neotravuje zbytečnými dialogy.  Ty jsi to nepochopil a nesnášíš filmy o módě. Už slyším ty výtky. Kdepak, film o módě by mi asi zajímal, ale profesní část YSL ustoupila do pozadí spektakulárním večírkům. Ty jsou sice natočeny bravurně a někdo si dal dokonce práci, že je pospojoval do delšího filmu, ale to z nich ještě nedělá dobrý snímek.

YSL byla bezesporu zajímavá osobnost, jejíž život stojí za zfilmování a dokonce se v letošním roce má objevit ještě jeden film, ale podoba a cesta, kterou zvolil Lespert je lacině šokující věcmi, které už nikoho nešokují.

Průměrnost příběhu zachraňují jen epesně natočené scény večírků a světa módy. Lespert film točit zjevně umí, jen zvolil naprosto špatnou cestu.

Hodnocení: 50 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.