Wim Wenders, významný německý režisér, slaví 65. narozeniny

- Téma autor: red

Pětašedesáté narozeniny slaví jedna z nejznámějších tváří evropské kinematografie, německý režisér Wim Wenders. Zástupce nové vlny německého filmu se celosvětově proslavil v 80. letech. Uznání i diváckého ohlasu se tehdy dočkaly jeho drama Stav věcí, milostná road movie Paříž, Texas a především snímek Nebe nad Berlínem. Jeho hlavními hrdiny jsou andělé, z nichž jeden obětuje svou nesmrtelnost, aby mohl zažít lidské city.

Wim Wenders, vlastním jménem Wilhelm Ernst "Wim" Wenders, se narodil v německém Düsseldorfu 14. srpna 1945. Zpočátku studoval medicínu, filozofii a malířství, ale u ničeho nevydržel. V roce 1967 byl přijat na Vysokou filmovou školu v Mnichově a začátkem 70. let natočil své první výrazné celovečerní snímky. V roce 1993 navázal na úspěch kultovního Nebe nad Berlínem filmem Tak daleko, tak blízko. Velmi úspěšný byl i jeho hudební dokument Buena Vista Social Club z konce 90. let, který si vysloužil oscarovou nominaci.

V posledních letech natočil Wenders například thriller Million Dollar Hotel, snímky Země hojnosti, Nechoď klepat na dveře či Přestřelka v Palermu. Wim Wenders se netají tím, že za své kariéry vytvořil i několik desítek televizních reklam. Od roku 1996 je prezidentem Evropské filmové akademie.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.