Wim Wenders, významný německý režisér, slaví 65. narozeniny

14. 8. 2010 17:00 - Téma | Autor: red

Wim Wenders, významný německý režisér, slaví 65. narozeniny Zdroj: Archiv

Pětašedesáté narozeniny slaví jedna z nejznámějších tváří evropské kinematografie, německý režisér Wim Wenders. Zástupce nové vlny německého filmu se celosvětově proslavil v 80. letech. Uznání i diváckého ohlasu se tehdy dočkaly jeho drama Stav věcí, milostná road movie Paříž, Texas a především snímek Nebe nad Berlínem. Jeho hlavními hrdiny jsou andělé, z nichž jeden obětuje svou nesmrtelnost, aby mohl zažít lidské city.

Wim Wenders, vlastním jménem Wilhelm Ernst "Wim" Wenders, se narodil v německém Düsseldorfu 14. srpna 1945. Zpočátku studoval medicínu, filozofii a malířství, ale u ničeho nevydržel. V roce 1967 byl přijat na Vysokou filmovou školu v Mnichově a začátkem 70. let natočil své první výrazné celovečerní snímky. V roce 1993 navázal na úspěch kultovního Nebe nad Berlínem filmem Tak daleko, tak blízko. Velmi úspěšný byl i jeho hudební dokument Buena Vista Social Club z konce 90. let, který si vysloužil oscarovou nominaci.

V posledních letech natočil Wenders například thriller Million Dollar Hotel, snímky Země hojnosti, Nechoď klepat na dveře či Přestřelka v Palermu. Wim Wenders se netají tím, že za své kariéry vytvořil i několik desítek televizních reklam. Od roku 1996 je prezidentem Evropské filmové akademie.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Chris Pratt: Jurský svět 3 bude jako Avengers: Endgame

Chris Pratt: Jurský svět 3 bude jako Avengers: Endgame

21. 2. 2020 | Novinky | Adam Homola

Jurský svět překvapil, dvojka trochu zklamala a za nedlouho se začne natáčet trojka. Která by měla být něco jako dinosauří Avengers: Endgame, alespoň podle Chrise Pratta.
Na vlnách lásky. Rudolfinum ovládly filmové romantické melodie

Na vlnách lásky. Rudolfinum ovládly filmové romantické melodie

20. 2. 2020 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Na den svatého Valentýna se Filmová filharmonie v pražském Rudolfinu opět postarala o hluboký zážitek. Pro své posluchače si orchestr pod vedením Josefa Kurfiřta připravil výběr romantických filmových skladeb napříč žánry. Kdo ale čekal samé sladké a pomalé melodie, mohl být dost překvapen.
7 filmů o první světové válce, které byste rozhodně měli vidět

7 filmů o první světové válce, které byste rozhodně měli vidět

20. 2. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Tříoscarová pecka 1917 se už promítá i v českých kinech. Strhující příběh o hrdinství, odvaze, naději a zbytečnosti války byste si rozhodně neměli nechat ujít, ale pokud vám novinka Sama Mendese nebude stačit, máme pro vás pár dalších filmových tipů, ve kterých se podíváte do zákopů první světové války.
Recenze: 1917 – válka z první řady

Recenze: 1917 – válka z první řady

19. 2. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Zatímco druhé světové válce se filmaři věnují docela poctivě, tu první malinko flákají, letošní rok to ale platit naštěstí nebude