Wim Wenders převzal na Febiofestu Kristiána

15. 7. 2009 - 13:04 | Téma | red

Wim Wenders převzal na Febiofestu Kristiána zdroj: tisková zpráva

Praha 26. března (ČTK/Tiscali) – Slavný německý filmař Wim Wenders převzal v Praze na zahájení mezinárodního festivalu Febiofest čestnou cenu Kristián za přínos českému filmovému publiku

Wim Wenders Praha 26. března (ČTK/Tiscali) – Slavný německý filmař Wim Wenders převzal v Praze na zahájení mezinárodního festivalu Febiofest čestnou cenu Kristián za přínos českému filmovému publiku. Ocenění mu v multikině Village Cinemas Anděl předal Václav Havel. Společně se pak zúčastnili projekce dokumentu Občan Havel přikuluje.

Wim Wenders s Kristiánem „Jsem velmi dojat, že toto ocenění jsem převzal z rukou Václava Havla. Muže, jehož umělecké tvorby si hluboce vážím. Cením si ho i z morálních hledisek,“ řekl Wenders. Tento přední evropský filmař a současný prezident Evropské filmové akademie byl v roce 2000 nominován na Oscara za svůj hudební dokument Buena Vista Social Club. Předtím natočil například roadmovie Paříž, Texas, sugestivní drama Stav věcí a Nebe nad Berlínem. Retrospektiva připomene na Febiofestu osm jeho snímků. Stejné čestné ocenění převezme v závěru pražské části 3. dubna britský režisér Mike Leigh. Při té příležitosti uvede svůj snímek Happy-Go-Lucky, za jehož scénář byl nominován na Oscara.

Při zahajovacím ceremoniálu udělila ceny za podporu a šíření nekomerčních tvůrčích počinů Asociace režisérů a scenáristů. Nesou jméno jednoho z jejích zakladatelů Jaromila Jireše. V letošním čtvrtém ročníku je získali zástupci Poštovní spořitelny za finanční podporu filmu Václava Marhoula Tobruk, Jan Maivald za víceletý projekt DVD kolekcí filmů Zlatého fondu světové kinematografie v rámci prodejen Levné knihy a Fero Fenič za myšlenku a realizaci Febiofestu.

Úvodní večer festivalu ozvláštnila i projekce americko-německého snímku Předčítač režiséra Stephena Daldryho, za který představitelka hlavní role Kate Winsletová získala Oscara. Dalším zahajovacím titulem byl německý thriller International režiséra Toma Tykwera, který byl v únoru uveden v úvodu Berlinale.

Febiofest uvádí rovněž zajímavou přehlídku méně známých snímku francouzské nové vlny, filmy dalšího hosta festivalu Thomase Vinterberga (včetně jeho posledního snímku Když se muž vrací domů) a další nové i starší snímky evropské i světové kinematografie.

TIPY z programu Febiofestu

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.