Wim Wenders převzal na Febiofestu Kristiána

15. 7. 2009 - 13:04 | Téma | red

Wim Wenders převzal na Febiofestu Kristiána zdroj: tisková zpráva

Praha 26. března (ČTK/Tiscali) – Slavný německý filmař Wim Wenders převzal v Praze na zahájení mezinárodního festivalu Febiofest čestnou cenu Kristián za přínos českému filmovému publiku

Wim Wenders Praha 26. března (ČTK/Tiscali) – Slavný německý filmař Wim Wenders převzal v Praze na zahájení mezinárodního festivalu Febiofest čestnou cenu Kristián za přínos českému filmovému publiku. Ocenění mu v multikině Village Cinemas Anděl předal Václav Havel. Společně se pak zúčastnili projekce dokumentu Občan Havel přikuluje.

Wim Wenders s Kristiánem „Jsem velmi dojat, že toto ocenění jsem převzal z rukou Václava Havla. Muže, jehož umělecké tvorby si hluboce vážím. Cením si ho i z morálních hledisek,“ řekl Wenders. Tento přední evropský filmař a současný prezident Evropské filmové akademie byl v roce 2000 nominován na Oscara za svůj hudební dokument Buena Vista Social Club. Předtím natočil například roadmovie Paříž, Texas, sugestivní drama Stav věcí a Nebe nad Berlínem. Retrospektiva připomene na Febiofestu osm jeho snímků. Stejné čestné ocenění převezme v závěru pražské části 3. dubna britský režisér Mike Leigh. Při té příležitosti uvede svůj snímek Happy-Go-Lucky, za jehož scénář byl nominován na Oscara.

Při zahajovacím ceremoniálu udělila ceny za podporu a šíření nekomerčních tvůrčích počinů Asociace režisérů a scenáristů. Nesou jméno jednoho z jejích zakladatelů Jaromila Jireše. V letošním čtvrtém ročníku je získali zástupci Poštovní spořitelny za finanční podporu filmu Václava Marhoula Tobruk, Jan Maivald za víceletý projekt DVD kolekcí filmů Zlatého fondu světové kinematografie v rámci prodejen Levné knihy a Fero Fenič za myšlenku a realizaci Febiofestu.

Úvodní večer festivalu ozvláštnila i projekce americko-německého snímku Předčítač režiséra Stephena Daldryho, za který představitelka hlavní role Kate Winsletová získala Oscara. Dalším zahajovacím titulem byl německý thriller International režiséra Toma Tykwera, který byl v únoru uveden v úvodu Berlinale.

Febiofest uvádí rovněž zajímavou přehlídku méně známých snímku francouzské nové vlny, filmy dalšího hosta festivalu Thomase Vinterberga (včetně jeho posledního snímku Když se muž vrací domů) a další nové i starší snímky evropské i světové kinematografie.

TIPY z programu Febiofestu

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.