Wim Wenders převzal na Febiofestu Kristiána

15. 7. 2009 - 13:04 | Téma | red

Wim Wenders převzal na Febiofestu Kristiána zdroj: tisková zpráva

Praha 26. března (ČTK/Tiscali) – Slavný německý filmař Wim Wenders převzal v Praze na zahájení mezinárodního festivalu Febiofest čestnou cenu Kristián za přínos českému filmovému publiku

Wim Wenders Praha 26. března (ČTK/Tiscali) – Slavný německý filmař Wim Wenders převzal v Praze na zahájení mezinárodního festivalu Febiofest čestnou cenu Kristián za přínos českému filmovému publiku. Ocenění mu v multikině Village Cinemas Anděl předal Václav Havel. Společně se pak zúčastnili projekce dokumentu Občan Havel přikuluje.

Wim Wenders s Kristiánem „Jsem velmi dojat, že toto ocenění jsem převzal z rukou Václava Havla. Muže, jehož umělecké tvorby si hluboce vážím. Cením si ho i z morálních hledisek,“ řekl Wenders. Tento přední evropský filmař a současný prezident Evropské filmové akademie byl v roce 2000 nominován na Oscara za svůj hudební dokument Buena Vista Social Club. Předtím natočil například roadmovie Paříž, Texas, sugestivní drama Stav věcí a Nebe nad Berlínem. Retrospektiva připomene na Febiofestu osm jeho snímků. Stejné čestné ocenění převezme v závěru pražské části 3. dubna britský režisér Mike Leigh. Při té příležitosti uvede svůj snímek Happy-Go-Lucky, za jehož scénář byl nominován na Oscara.

Při zahajovacím ceremoniálu udělila ceny za podporu a šíření nekomerčních tvůrčích počinů Asociace režisérů a scenáristů. Nesou jméno jednoho z jejích zakladatelů Jaromila Jireše. V letošním čtvrtém ročníku je získali zástupci Poštovní spořitelny za finanční podporu filmu Václava Marhoula Tobruk, Jan Maivald za víceletý projekt DVD kolekcí filmů Zlatého fondu světové kinematografie v rámci prodejen Levné knihy a Fero Fenič za myšlenku a realizaci Febiofestu.

Úvodní večer festivalu ozvláštnila i projekce americko-německého snímku Předčítač režiséra Stephena Daldryho, za který představitelka hlavní role Kate Winsletová získala Oscara. Dalším zahajovacím titulem byl německý thriller International režiséra Toma Tykwera, který byl v únoru uveden v úvodu Berlinale.

Febiofest uvádí rovněž zajímavou přehlídku méně známých snímku francouzské nové vlny, filmy dalšího hosta festivalu Thomase Vinterberga (včetně jeho posledního snímku Když se muž vrací domů) a další nové i starší snímky evropské i světové kinematografie.

TIPY z programu Febiofestu

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.