Výplata (Paycheck)

5. 2. 2004 - 2:20 | Téma | red

Výplata (Paycheck) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Zapamatuj si budoucnost! Ben Affleck, Uma Thurman a Aaron Eckhart v akční sci-fi Johna Woo dle námětu legendárního Philipa K. Dicka (Blade Runner, Total Recall, Minority Report) +Fotogalerie. Michael Jennings (Ben Affleck) je inženýr, kterého si objednáte, když potřebujete zničit konkurenci

VMichael Jennings (Ben Affleck) je inženýr, kterého si objednáte, když potřebujete zničit konkurenci. Zakoupíte její produkt, Jenningse s ním zamknete na dva měsíce do izolace a on vám ten produkt rozebere plus nadlepší. Jenningsovi pak vymažete paměť do bodu, kdy začal na projektu pracovat a s nadlepšeným produktem do pár týdnů ovládnete trh.
Kámoš James (Aaron Eckhart) pak Jenningsovi nabídne životní práci. Má zabrat tři roky a je za ní šek nízký jako Empire State Building.
Co tedy vedlo hrdinu k tomu, aby si místo něj nechal poslat dvacet zdánlivě nesouvisejících drobností?

VKrátce poMinority Report Stevena Spielberga přichází studio Dreamworks s další adaptací kusu Philipa K. Dicka, tentokrát pod vedením akčního specialisty Johna Woo (Mission: Impossible II., Face/Off).
Mezi sci-fi komunitou je Dick jednou z ikon druhé poloviny 20. století. První povídku vydal v roce 1952 a většina jeho díla pochází z 50.-60. let (Do Androids Dream of Electric Sheep?, Time Out Of Joint, The Man In The High Castle). V roce 1974 prý potkal Boha, a tuto zkušenost se pak pokoušel pochopit až do konce svých dní.
Dick často píše o střetu umělých a skutečných realit a jeho příběhy bývají nabité akcí, neboť hrdina zároveň řeší případ i prchá.

VNejlepší adaptací Dickova díla je přitom Blade Runner, ve kterém Ridley Scott vytvořil těžký sci-fi noir zaměřený spíš na zkoumání charakteru, než na akci.
Spielberg se k Minority Report dostal ve slabším období své kariéry. Nejslavnější scénou filmu je asi útěk obchodním centrem, kdy hrdinovi pomáhá osoba, která zná budoucnost.
A právě tenhle obraz tvoří páteř Výplaty. Ono se vůbec zdá, že John Woo dostal scénář s mnoha stránkami z Mistrova bijáku. Když Jennings provádí demontáž výrobku, odlišuje jej od Andersonova luštění budoucí vraždy jen to, že místo rukavic se po obrazovce pohybuje pomocí per. Inu, Výplata se odehrává teprve v blízké budoucnosti (2007).

Přiznám, že od začátku mě trochu děsila představa Bena Afflecka v hlavní roli. Chlapík se naštěstí snaží o civilní herectví, takže ho lze akceptovat.
Bonbónkem v obsazení měla být blonďatá Uma Thurman v roli femme fatale Rachel, a na to, že jde o akční biják, se děvče snaží charakter variovat, co to jde.

John Woo nemá spielbergovský smysl pro kompozici sekvence, ani snahu proniknout do hrdinovy duše. Na druhou stranu je Výplata přesně to, co byste od něj čekali. Nechybí velkolepá honička na motorkách, ani bílá holubice ve zpomaleném záběru.
Jesti to stačí, to si nechme do recenze.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.