Kámoš James (Aaron Eckhart) pak Jenningsovi nabídne životní práci. Má zabrat tři roky a je za ní šek nízký jako Empire State Building.
Co tedy vedlo hrdinu k tomu, aby si místo něj nechal poslat dvacet zdánlivě nesouvisejících drobností?
Mezi sci-fi komunitou je Dick jednou z ikon druhé poloviny 20. století. První povídku vydal v roce 1952 a většina jeho díla pochází z 50.-60. let (Do Androids Dream of Electric Sheep?, Time Out Of Joint, The Man In The High Castle). V roce 1974 prý potkal Boha, a tuto zkušenost se pak pokoušel pochopit až do konce svých dní.
Dick často píše o střetu umělých a skutečných realit a jeho příběhy bývají nabité akcí, neboť hrdina zároveň řeší případ i prchá.
Spielberg se k Minority Report dostal ve slabším období své kariéry. Nejslavnější scénou filmu je asi útěk obchodním centrem, kdy hrdinovi pomáhá osoba, která zná budoucnost.
A právě tenhle obraz tvoří páteř Výplaty. Ono se vůbec zdá, že John Woo dostal scénář s mnoha stránkami z Mistrova bijáku. Když Jennings provádí demontáž výrobku, odlišuje jej od Andersonova luštění budoucí vraždy jen to, že místo rukavic se po obrazovce pohybuje pomocí per. Inu, Výplata se odehrává teprve v blízké budoucnosti (2007).
Přiznám, že od začátku mě trochu děsila představa Bena Afflecka v hlavní roli. Chlapík se naštěstí snaží o civilní herectví, takže ho lze akceptovat.
Bonbónkem v obsazení měla být blonďatá Uma Thurman v roli femme fatale Rachel, a na to, že jde o akční biják, se děvče snaží charakter variovat, co to jde.
John Woo nemá spielbergovský smysl pro kompozici sekvence, ani snahu proniknout do hrdinovy duše. Na druhou stranu je Výplata přesně to, co byste od něj čekali. Nechybí velkolepá honička na motorkách, ani bílá holubice ve zpomaleném záběru.
Jesti to stačí, to si nechme do recenze.