Vyjádření ke kritice filmu SMRADI

30. 9. 2008 - 8:29 | Téma | red

Vyjádření ke kritice filmu SMRADI Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Stanovisko Šimona Šafránka k osobní kritice z oficiálních míst filmu Smradi.

V soutěžní sekci si na 37. MFF Karlovy Vary odbyl svou předpremiéru film Zdeňka Tyce Smradi. Již letmý pohled naznačil, že snímku se dostane rozporuplných reakcí- publikum dopolední novinářské projekce se beze slova a jako jeden muž zvedlo k odchodu sotva naskočily závěrečné titulky. Diváci večerní projekce zase odměnili tvůrce dlouhotrvajícím potleskem. Lidé se kterými jsem měl možnost o filmu mluvit ze Smradů převážně nadšeni nebyli, ale našli se i tací, kteří byli doslova unešení. A v oficiálním deníku festivalu dostal snímek od hlasujících novinářů poměrně vysoké hodnocení.

DOKINA.CZ (mými ústy) vydala jednu z prvních recenzí na zmíněný film. Přiznávám, že ne nejkladnější. Vzápětí se na mou hlavu spustila vlna negativních ohlasů ze strany producenta a distributorky snímku. Osobní výpady těchto ohlasů (zejména ten druhý) mě nutí zamyslet se nad celou situací hlouběji. Proč? Protože já jsem kritizoval film a oni kritizují především mne. Protože já píšu, proč si myslím, že ten film není dobrý, zatímco se oni -zcela vážně- zabývají tím, jestli jsem způsobilý psát recenzi.

Chápu, že když na zdejších diskusních fórech recenzent film strhá, fanoušek se ohradí. Někdy argumentuje věcně, nejspíše ale inzultuje (viz reakce na Pána prstenů i jinde.
Jakkoli přitom skřípu zuby, jsem schopný pochopit, proč dá fanoušek přeed argumentací přednost impulzivní nadávce. Že se ale i profesionál sníží k takto nízké rétorice, to mě zaráží a je mi z toho i trochu smutno. Než přejdu k polemice samé, musím předeslat, že si nesmírně vážím práce Artcamu v ČR, a stejně tak i práci Bionautu, která film zprodukovala.

A teď už k jádru věci. Když se podívám na oba texty, přímo uznám jedno. Svojí chybu ve jménech herce a postavy bijáku. Jak jsem napsal na diskusní fórum i panu Šlajerovi, mrzí mne to a omlouvám se. V hektické atmosféře festivalu se to občas přihodí, s mým soustředěním během filmu to nesouvisí.

Závažnější mi připadá reakce paní distributorky Vrbíkové. Zprvu naznačí, že nepíšu nejlepší recenze. Nelíbí se vám, anebo můžete přednést věcný argument? Jestli se vám nelíbí, nic proti. Mě se toho nelíbí…

Ptáte se mne na mou odbornou způsobilost… Vážně byste chtěla, aby každé povolání vykonávali jen ti, kterým to někdo schválil? Ale abych neuhýbal, jak řekl Kevin Spacey na tiskovce k The Shipping News: „Quoyle do toho spadl, asi jako většina z vás“. Jsem mezi nimi. Věci se přihodí. Píšete o tom, že jsme spolu polemizovali na téma distribuce filmů v ČR. Myslím, že jsme se ale loni sešli nad vhodností, či nevhodností (některých) českých názvů zahraničních filmů i o tom, jak tyto mohou ovlivnit návštěvnost.
Přesto, pokud jste pochopila, že veškeré mé připomínky nejsou podložené znalostmi, jak píšete, mohla jste mi to klidně přímo říct. Není nad otevřenou debatu.
S tou duševní vyspělostí, to je zajímavé, bylo by možné to nějak rozvést? Obávám se, že působím arogantně, což bych opravdu nerad, vážně mě to zajímá!

Hovořme prosím o filmu, o tom, co nám říká, kde jsou jeho kvality. Já se nikde nenavážím do vás, tak se prosím nenavážejte do mě.
Pokud chcete, do mého filmu můžete už za 14 dní.

V úctě,

Šimon Šafránek
DOKINA.CZ

DALŠÍ TEXTY:
RE: Smradi: odpověď Vratislava Šlajera
Smradi: recenze filmu

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.