Vjádření kameramana Marka Jíchy k recenzi J. Lipšanského

21. 8. 2004 - 10:23 | Téma | red

Vjádření kameramana Marka Jíchy k recenzi J. Lipšanského zdroj: tisková zpráva

Vjádření kameramana Marka Jíchy k recenzi J. Lipšanského Ostřič, švenkr a steadicam jsou tři význačné profese, které neodmyslitelně patří k výrobě filmu

Vjádření kameramana Marka Jíchy k recenzi J. Lipšanského

kameraman Marek Jícha Ostřič, švenkr a steadicam jsou tři význačné profese, které neodmyslitelně patří k výrobě filmu. Bída českého filmu je dnes taková, že kameramani jsou nuceni vykonávat všechny tyto funkce naráz a sami. Aby nějaký chytrák napříště neoznačil Jíchu, že je to přece možné dělat sám a je to také velmi lehké, Jícha alespoň vyznačil v závěrečných titulcích, že tyto profese ještě existují a uvedl tam pravdivě svoje jméno. Jeho kolegové kameramani tak mohou napříště ještě snad s těmito profesemi a asistenty počítat. Příště dopručuji přečíst kritiku Lipšanskému celé koncové titulky, kde jsem samozřejmě uveden i jako hlavní kameraman filmu. Rovněž režisér je zde uveden pouze jako režisér, nikoli jako kameraman.

To že držel kameru "...ve skutečnosti ve většině případů sám režisér David Jařab." je čistá Lipšanského imaginace a není to samozřejmě vůbec pravda, ale je to velmi hezky a poeticky napsáno...

režisér Jařab a kameraman Jícha "Nedokáže zakomponovat celek"... Ve formátu DV nebo DVCAM nelze vůbec pořizovat celky. Ty by byly totiž na plátně neostré, ploché, "mrtvé" a poškozovaly by film technickou nedokonalostí. Tak praví mnohaleté zkušenosti domácích i světových kameramanů. Ještě se nikomu nepodařilo natočit DV kamerou film složený z celků. Neznalost tohoto omlouvá běžné diváky, nikoliv však odborného profesionálního experta kritika Lipšanského.

Atmosféru DV kamerou vystihnout prostě NELZE. To umí jen Film nebo snad HDTV. Proto jsou všechny DV filmy točené ruční kamerou a v pohybu. Pohyb je to jediné, co má kameraman ještě k dispozici. Ostatní výrazové prostředky jako rozlišovací schopnost (celky), malá hloubka ostrosti (prostorový vjem), barevná paleta (atmosféričnost fotografie) zde prostě vůbec nejsou k dispozici. Má-li ale pan kritik Lipšanský nějaký recept jak na to, hned zítra u jeho dveří bude stát zástup kameramanů, režisérů a producentů ochotných mu za tuto radu zaplatit dost peněz. Kdyby se kritik Lipšanský raději zamýšlel nad tím, proč vlastně jsou dnes čeští filmaři nuceni točit s takovýmito bídnými prostředky! To ho ale přece vůbec nevzrušuje a nezajímá. To není věc k řešení a nepřísluší to české filmové kritice vůbec hodnotit! Ona přece chce vidět jen dobrý a srozumitelný český film!!!

Na závěr: Je od Vás hezké, že alespoň víte co to je zlatý řez, Děkuji za poučení.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.