Vjádření kameramana Marka Jíchy k recenzi J. Lipšanského

21. 8. 2004 - 10:23 | Téma | red

Vjádření kameramana Marka Jíchy k recenzi J. Lipšanského zdroj: tisková zpráva

Vjádření kameramana Marka Jíchy k recenzi J. Lipšanského Ostřič, švenkr a steadicam jsou tři význačné profese, které neodmyslitelně patří k výrobě filmu

Vjádření kameramana Marka Jíchy k recenzi J. Lipšanského

kameraman Marek Jícha Ostřič, švenkr a steadicam jsou tři význačné profese, které neodmyslitelně patří k výrobě filmu. Bída českého filmu je dnes taková, že kameramani jsou nuceni vykonávat všechny tyto funkce naráz a sami. Aby nějaký chytrák napříště neoznačil Jíchu, že je to přece možné dělat sám a je to také velmi lehké, Jícha alespoň vyznačil v závěrečných titulcích, že tyto profese ještě existují a uvedl tam pravdivě svoje jméno. Jeho kolegové kameramani tak mohou napříště ještě snad s těmito profesemi a asistenty počítat. Příště dopručuji přečíst kritiku Lipšanskému celé koncové titulky, kde jsem samozřejmě uveden i jako hlavní kameraman filmu. Rovněž režisér je zde uveden pouze jako režisér, nikoli jako kameraman.

To že držel kameru "...ve skutečnosti ve většině případů sám režisér David Jařab." je čistá Lipšanského imaginace a není to samozřejmě vůbec pravda, ale je to velmi hezky a poeticky napsáno...

režisér Jařab a kameraman Jícha "Nedokáže zakomponovat celek"... Ve formátu DV nebo DVCAM nelze vůbec pořizovat celky. Ty by byly totiž na plátně neostré, ploché, "mrtvé" a poškozovaly by film technickou nedokonalostí. Tak praví mnohaleté zkušenosti domácích i světových kameramanů. Ještě se nikomu nepodařilo natočit DV kamerou film složený z celků. Neznalost tohoto omlouvá běžné diváky, nikoliv však odborného profesionálního experta kritika Lipšanského.

Atmosféru DV kamerou vystihnout prostě NELZE. To umí jen Film nebo snad HDTV. Proto jsou všechny DV filmy točené ruční kamerou a v pohybu. Pohyb je to jediné, co má kameraman ještě k dispozici. Ostatní výrazové prostředky jako rozlišovací schopnost (celky), malá hloubka ostrosti (prostorový vjem), barevná paleta (atmosféričnost fotografie) zde prostě vůbec nejsou k dispozici. Má-li ale pan kritik Lipšanský nějaký recept jak na to, hned zítra u jeho dveří bude stát zástup kameramanů, režisérů a producentů ochotných mu za tuto radu zaplatit dost peněz. Kdyby se kritik Lipšanský raději zamýšlel nad tím, proč vlastně jsou dnes čeští filmaři nuceni točit s takovýmito bídnými prostředky! To ho ale přece vůbec nevzrušuje a nezajímá. To není věc k řešení a nepřísluší to české filmové kritice vůbec hodnotit! Ona přece chce vidět jen dobrý a srozumitelný český film!!!

Na závěr: Je od Vás hezké, že alespoň víte co to je zlatý řez, Děkuji za poučení.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.