Ti dva nakonec zvládli návrat svých ikonických hrdinů víc než dobře, nejsou ale jediní, kdo se vraceli po dlouhých letech. Na koho dalšího se muselo čekat takhle dlouho? A kde se to čekání vyplatilo?
Harrison Ford, Mark Hamill a Carrie Fisher
Nové Hvězdné války se rozhodly vsadit na nostalgii. Jestli to bylo nebo nebylo dobré rozhodnutí, o tom se fanoušci budou nejspíš přít ještě hodně dlouho, ale když se v sedmičce na scéně objevil Harrison Ford, radost měli všichni. A když ho o pár minut později zabil jeho vlastní syn, taky to s námi docela zamávalo. A návrat Marka Hamilla a Carrie Fisher? To samé.
Herečtí veteráni si svůj návrat nechali dobře zaplatit (Ford dostal za sedmičku deset milionů, Hamill za osmičku to samé), ale paradoxně je právě na jejich hrdinech vidět, jak moc ploché a nezajímavé postavy byly ty nové. Han Solo nebo Luke Skywalker jsou ikony, jimž stačila jedna scéna, aby jim publikum zobalo z ruky.
Rey, Poe a Finn… ti povětšinou nezačali být zajímaví ani po třech filmech. Z návratu veteránů, které jsme před tím naposledy viděli v roce 1983 v Návratu jediho, jsme tak měli radost, ale paradoxně je právě na něm vidět to, jak nové Star Wars nezvládnou s těmi původními držet krok.
zdroj: Falcon
Jim Carrey a Jeff Daniels
Jim Carrey byl jednu dobu největší a nejlépe placená hvězda na světě, za což mohla i komedie Blbý a blbější. Za tu v roce 1994 dostal sedm milionů, ale hned po ní už bral hezkou „dvacku.“ Na její pokračování (zoufale špatný prequel budeme ignorovat) se čekalo dvacet let a když do kin dorazilo, Carrey už měl dny největší slávy za sebou. A z jeho parťáka Jeffa Danielse, jenž v devadesátých letech dostal za svého hrdinu skoro desetkrát méně než Carrey, je dnes respektovaný dramatický herec.
Proč jsme se sequelu dočkali po tak dlouhé době? Především kvůli Carreymu. Ten totiž dost nerad točí pokračování. Jediné, ve kterém se do té doby objevil, byla dvojka Ace Ventury. Návrat se povedl tak napůl. Jednička stála sedmnáct milionů a utržila skoro čtvrt miliardy. Pokračování si z kin odneslo 170 milionů, rozpočet byl ale padesát. Trojku tedy asi neuvidíme. Otázka je, jestli to někoho mrzí.
zdroj: YouTube.com
Paul Newman
Herecká legenda se v roce 1961 objevila v dramatu Hazardní hráč, které můžete znát i pod názvem Billiárový král. Ztvárnil tu mladého profesionální hráče, který prohraje v souboji se zkušenější protivníkem. Přijde nejen o peníze, ale i o čest a musí sám sebe přesvědčit, že se ještě dokáže vrátit na vrchol.
Newman se k roli vrátil o pětadvacet let později ve volném pokračování Barva peněz a pochopitelně se změnil z mladého hráče na zkušeného mentora, jenž se rozhodne ujmout Toma Cruise a ukázat mu, jak to v tomhle světě velkých sázek chodí. Výsledek? První a bohužel i poslední Oscar pro Newmana. Ten chlap byl frajer!
zdroj: Falcon
Jamie Lee Curtis
Není návrat jako návrat. Dva roky starý Halloween, ve kterém se před kamerou po letech objevila Jamie Lee Curtis a opět utíkala před sériovým vrahem Michaelem Myersem, navazoval rovnou na jedničku z roku 1978. Jenže ono je to trošku složitější, protože Jamie Lee Curtis má za sebou těch halloweenů víc. Oficiální dvojka z roku 1981 se odehrávala v tu samou noc co jednička a Michael přišel dokončit nedodělanou práci do nemocnice a ukázalo se, že je to brácha hlavní hrdinky.
Ta se pak vrátila ještě v roce 1998, neprávem přehlížené pecce, kde si to s Michaelem rozdala na férovku, přestala si hrát na oběť a s požární sekyrou v ruce vyrazila do prázdné školní budovy, aby jednou provždy ukončila noční můru. Ta ale pokračovala příšerným Halloween: Zmrtvýchvstání, kde to ovšem Jamie Lee zabalila po prvních pár minutách.
Takže ne, předloňský Halloween fakt nebyl návrat po čtyřiceti letech. Na druhou stranu jeho herecká hvězda i lidé za kamerou k tomu tak přistoupili, jednoduše všechny sequely ignorovali a ono to překvapivě fungovalo. A to i na diváky v kinech, takže pokračování Halloween Kills dorazí už v říjnu.
zdroj: Universal Pictures