Ve Světozoru budou v přímém přenosu balety Sergeje Ďagileva

20. 12. 2009 - 19:36 | Téma | red

Ve Světozoru budou v přímém přenosu balety Sergeje Ďagileva zdroj: tisková zpráva

22. prosince zprostředkuje milovníkům baletu filmová distribuční společnost Aerofilms, nejen v pražském kině Světozor, přímý přenos baletního večera z pařížské Opery. V prostorovém zvuku a digitální kvalitě se na plátně objeví rekonstrukce čtyř zásadních děl v dosud nepřekonaných původních choreografiích Leonida Mjasina, Václava Nižinského a Michaila Fokina.

Balety zdroj: tisková zpráva Dvouapůlhodinový přenos se uskuteční kromě Světozoru také v digitálních kinech v Lounech a Chrudimi. Kromě České republiky bude přenos vysílán i do Francie, Belgie, Švýcarska, Rumunska, Chorvatska a na Slovensko.

   Taneční kritička Lucie Rozmánková připomněla slogan, že 20. století ve skutečnosti začalo pařížskými sezonami Les Ballets Russes, které nastartovaly uměleckou revoluci. "Z tohoto inspiračního odkazu žila západní kultura po celé 20. století, ale Česká republika vzhledem ke své poloze na druhé straně železné opony byla od vlivu tohoto odkazu odstřižena. Přenosy přesných rekonstrukcí původních baletů tak alespoň drobným způsobem přispívají k vyhlazení obrovské mezery v našem kulturním povědomí," uvedla.

    Zakladatel a impresário souboru Sergej Ďagilev dokázal dát dohromady nejlepší umělce Balety zdroj: tisková zpráva všech oborů své doby. A tak se v programu přímého přenosu objeví nejprve romantický Duch růže v choreografii Michaila Fokina na hudbu Vyzvání k tanci Carla Maria von Webera a impresionistický balet Faunovo pozdní odpoledne na hudbu Clauda Debussyho v Nižinského choreografii. Balet Třírohý klobouk je zpodobněním Španělska na hudbu Manuela de Fally, v choreografii Leonida Mjasina a s úchvatnou scénou Pabla Picassa. V baletu Petruška vystihli Michail Fokin a Igor Stravinskij ducha staré Rusi na zimním lidovém trhu se všemi jeho postavičkami.

    V přesné rekonstrukci originálních děl se představí hvězdy, sólisté a sbor baletu pařížské Opery. Orchestr pařížské Opery bude řídit Vello Pähn.

   Vstupné se pohybuje v rozmezí 250 do 400 korun.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.