Ve Světozoru budou v přímém přenosu balety Sergeje Ďagileva

20. 12. 2009 - 19:36 | Téma | red

Ve Světozoru budou v přímém přenosu balety Sergeje Ďagileva zdroj: tisková zpráva

22. prosince zprostředkuje milovníkům baletu filmová distribuční společnost Aerofilms, nejen v pražském kině Světozor, přímý přenos baletního večera z pařížské Opery. V prostorovém zvuku a digitální kvalitě se na plátně objeví rekonstrukce čtyř zásadních děl v dosud nepřekonaných původních choreografiích Leonida Mjasina, Václava Nižinského a Michaila Fokina.

Balety zdroj: tisková zpráva Dvouapůlhodinový přenos se uskuteční kromě Světozoru také v digitálních kinech v Lounech a Chrudimi. Kromě České republiky bude přenos vysílán i do Francie, Belgie, Švýcarska, Rumunska, Chorvatska a na Slovensko.

   Taneční kritička Lucie Rozmánková připomněla slogan, že 20. století ve skutečnosti začalo pařížskými sezonami Les Ballets Russes, které nastartovaly uměleckou revoluci. "Z tohoto inspiračního odkazu žila západní kultura po celé 20. století, ale Česká republika vzhledem ke své poloze na druhé straně železné opony byla od vlivu tohoto odkazu odstřižena. Přenosy přesných rekonstrukcí původních baletů tak alespoň drobným způsobem přispívají k vyhlazení obrovské mezery v našem kulturním povědomí," uvedla.

    Zakladatel a impresário souboru Sergej Ďagilev dokázal dát dohromady nejlepší umělce Balety zdroj: tisková zpráva všech oborů své doby. A tak se v programu přímého přenosu objeví nejprve romantický Duch růže v choreografii Michaila Fokina na hudbu Vyzvání k tanci Carla Maria von Webera a impresionistický balet Faunovo pozdní odpoledne na hudbu Clauda Debussyho v Nižinského choreografii. Balet Třírohý klobouk je zpodobněním Španělska na hudbu Manuela de Fally, v choreografii Leonida Mjasina a s úchvatnou scénou Pabla Picassa. V baletu Petruška vystihli Michail Fokin a Igor Stravinskij ducha staré Rusi na zimním lidovém trhu se všemi jeho postavičkami.

    V přesné rekonstrukci originálních děl se představí hvězdy, sólisté a sbor baletu pařížské Opery. Orchestr pařížské Opery bude řídit Vello Pähn.

   Vstupné se pohybuje v rozmezí 250 do 400 korun.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.