Ve Světozoru budou v přímém přenosu balety Sergeje Ďagileva

20. 12. 2009 - 19:36 | Téma | red

Ve Světozoru budou v přímém přenosu balety Sergeje Ďagileva zdroj: tisková zpráva

22. prosince zprostředkuje milovníkům baletu filmová distribuční společnost Aerofilms, nejen v pražském kině Světozor, přímý přenos baletního večera z pařížské Opery. V prostorovém zvuku a digitální kvalitě se na plátně objeví rekonstrukce čtyř zásadních děl v dosud nepřekonaných původních choreografiích Leonida Mjasina, Václava Nižinského a Michaila Fokina.

Balety zdroj: tisková zpráva Dvouapůlhodinový přenos se uskuteční kromě Světozoru také v digitálních kinech v Lounech a Chrudimi. Kromě České republiky bude přenos vysílán i do Francie, Belgie, Švýcarska, Rumunska, Chorvatska a na Slovensko.

   Taneční kritička Lucie Rozmánková připomněla slogan, že 20. století ve skutečnosti začalo pařížskými sezonami Les Ballets Russes, které nastartovaly uměleckou revoluci. "Z tohoto inspiračního odkazu žila západní kultura po celé 20. století, ale Česká republika vzhledem ke své poloze na druhé straně železné opony byla od vlivu tohoto odkazu odstřižena. Přenosy přesných rekonstrukcí původních baletů tak alespoň drobným způsobem přispívají k vyhlazení obrovské mezery v našem kulturním povědomí," uvedla.

    Zakladatel a impresário souboru Sergej Ďagilev dokázal dát dohromady nejlepší umělce Balety zdroj: tisková zpráva všech oborů své doby. A tak se v programu přímého přenosu objeví nejprve romantický Duch růže v choreografii Michaila Fokina na hudbu Vyzvání k tanci Carla Maria von Webera a impresionistický balet Faunovo pozdní odpoledne na hudbu Clauda Debussyho v Nižinského choreografii. Balet Třírohý klobouk je zpodobněním Španělska na hudbu Manuela de Fally, v choreografii Leonida Mjasina a s úchvatnou scénou Pabla Picassa. V baletu Petruška vystihli Michail Fokin a Igor Stravinskij ducha staré Rusi na zimním lidovém trhu se všemi jeho postavičkami.

    V přesné rekonstrukci originálních děl se představí hvězdy, sólisté a sbor baletu pařížské Opery. Orchestr pařížské Opery bude řídit Vello Pähn.

   Vstupné se pohybuje v rozmezí 250 do 400 korun.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.