Ve středu 24. dubna začíná přehlídka českých filmů v USA

- Téma autor: Michal Burkoň

Až do 19. září potrvá největší přehlídka českých filmů ve Spojených státech amerických. Celkem sedmnáct titulů bude uvedeno na více než sedmi desítkách projekcích v deseti metropolích. Některých se účastní i jejich tvůrci, konkrétně Zdeněk Jiráský, David Ondříček a Jiří Menzel. Masovou prezentaci české kinematografie, která začne už 24. dubna, připravila Česká centra.

Mezi hlavní filmy projektu patří Poupata Zdeňka Jiráského, který získal řadu ocenění na světových festivalech, a Českými lvy ověnčený snímek Davida Ondříčka Ve stínu. Kromě toho však budou promítána další díla současné filmové tvorby. Diváci se tak seznámí s filmem Alois Nebel (režie Tomáš Luňák), Don't Stop (režie Richard Řeřicha, Gypsy (režie Martin ŠulíkNevinnost (režie Jan HřebejkAž do města Aš (režie Iveta Grófová), Muži v naději (režie Jiří Vejdělek), Perfect Days - I ženy mají své dny (režie Alice NellisPolski film(režie Marek NajbrtSignál (režie Tomáš Řehořek) a Dům (režie Zuzana Liová).

"Přehlídku završí prezentace tvorby Jiřího Menzela, který ve Spojených státech uvede svůj nejnovější film Donšajni. Tuto sekci doplní jeho Ostře sledované vlakyPostřižiny a Obsluhoval jsem anglického krále", řekla ČTK Zuzana Jungwirthová ze správy Českých center.

Ve stínu, Ivan Trojan

Přehlídka Czech That Film začne v Salt Lake City a pokračuje do Phoenixu, Los Angeles, Washingtonu, San Franciska, Portlandu, Denveru, Chicaga, Seattlu a New Yorku.

"Česká centra spolupracují s prestižními organizacemi a představují filmy, které získaly ocenění na přehlídkách a festivalech. Ročně se uskuteční bezmála 600 akcí. Tato přehlídka je však vzhledem k počtu projekcí, rozmanitosti tvůrců i filmů unikátní," uvedla generální ředitelka Českých center Vilma Anýžová. Podařilo se ji zorganizovat díky spolupráci s generálním konzulátem v Los Angeles. Americkým partnerem je Filmový a televizní archív univerzity UCLA, který provozuje umělecké kino Billy Wilder Theater v losangelské čtvrti Westwood nedaleko Beverly Hills.

Alois Nebel

V New Yorku, jediném místě, kde mají Česká centra vlastní zastoupení, se promítání uskuteční v České národní budově. Pro návštěvníky je připravena americká premiéra filmu Donšajni za účasti režiséra filmu Jiřího Menzela, která 19. září odstartuje jeho vlastní turné ve Spojených státech. Do české distribuce snímek vstoupí na konci května.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.