Ve frašce o paranormální jednotce se představí Clooney a McGregor

2. 4. 2010 - 12:26 | Téma | red

Ve frašce o paranormální jednotce se představí Clooney a McGregor zdroj: tisková zpráva

Bizarní černá komedie Muži, co zírají na kozy nám přináší paranormální jevy, halucinogenní drogy, rozšiřování vědomí pomocí meditace a různé šamanské praktiky ve službách armády. Ambiciózní novinář se za pomoci bývalého člena supertajné jednotky americké armády, snaží odhalit netradiční prostředky pro vedení války.

Snímek, který vstoupíl do českých kin 2. dubna, vyniká skvělým hereckým obsazením v čele s Georgem Clooneym a Ewanem McGregorem. Kritika mu i přes několik zábavných momentů vyčítá nedostatek humoru a slabý scénář.

Novinář Bob Wilton (McGregor) se rozhodne vyřešit rodinné a pracovní problémy cestou do Iráku, aby zde našel zajímavé téma pro reportáž. Při čekání na víza v blízkém Kuvajtu náhodou narazí na obchodníka Lyna Cassadyho (Clooney), ze kterého se vyklube bývalý člen unikátní a tajné jednotky americké armády, jež při svých misích využívala nadpřirozené jevy a schopnosti. Její příslušníci se snaží procházet zdmi, být neviditelní, rozhánět mraky silou myšlenek nebo dokonce zabíjet kozy pohledem.

Aby těchto podivností nebylo málo, snaží se žít podle kodexu chování rytířů řádu Jedi z Lucasových Hvězdných válek. Zakladatel této jednotky Bill Django (Jeff Bridges) ale zmizel a Cassady doprovázený Wiltonem se ho vydají hledat. Na výpravě iráckou pouští zažijí řadu dobrodružství, včetně přepadení a bombového útoku, aby je nakonec cesta přivedla k nečekanému odhalení o místu pobytu svého "guru".

Vlastní děj filmu je sice vymyšlený, fakta o pokusech o využití paranormálních jevů se však zakládají na skutečných výzkumech, kterými se armáda Spojených států a výzvědná služba CIA zabývaly od 60. do 80. let. Scénář vychází z knihy Jona Ronsona, režie se ujal Grant Heslow. Ten je spolu s Clooneym i producentem filmu. Kromě Clooneyho, McGregora a Bridgese v něm dalšího "paranormálního špiona" ztvárnil i Kevin Spacey.

Filmoví kritici ze serveru rottentomatoes.com snímek považují za průměrný a ocenili ho jen 53 procenty. Shodli se na tom, že Muži, co zírají na kozy jsou sice "zábavným a groteskním pohledem na život vojáků", pro některé diváky by ale satirický a černý humor snímku mohl být málo ironický a kousavý. Filmu prý také chybí jasný a čitelný příběh. "Jsou zde zábavné okamžiky, ale museli byste mít nadpřirozené schopnosti, abyste pochopili děj," napsal britský deník Daily Mirror. Za "příliš plytký na satiru a málo vtipný pro komedii" ho označil britský nedělník Sunday Times. Recenzent amerického deníku New York Times ale film brání. Jde prý především o "příjemnou a odlehčenou absurdní komedii".

Přispěvovatelé na serveru csfd.cz film ohodnotili lehce nadstandardními 62 procenty. Názory sahají od obdivného prohlášení "Tohle mne hodně bavilo. Výborná tematika, perfektní herci a zvolená hudba" po "Takových herců a takového povyku... pro nic". Podle některých je snímek "vlažný a nejistý" a jeho humor "hodně mírný". Chválu si ale podle většiny komentářů rozhodně zaslouží herci, a zvláště pak Clooney. I když výchozí zápletka je velmi originální a nabízela spoustu komediálního potenciálu, tvůrci jí v podstatě promrhali, myslí si také jeden z přispěvatelů. "Milá blbůstka, která nebýt hereckého obsazení, tak by byla přímo blbostí...," shrnul své dojmy z filmu další z nich.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.