Vanessa Redgraveová dostane cenu BAFTA za celoživotní dílo

11. 2. 2010 - 18:00 | Téma | red

Vanessa Redgraveová dostane cenu BAFTA za celoživotní dílo zdroj: tisková zpráva

Herečka Vanessa Redgraveová letos získá ocenění za celoživotní dílo Britské akademie filmového a televizního umění. Převezme ho na slavnostním udílení cen BAFTA 21. února.

Před Redgraveovou tuto cenu britská filmová akademie udělila hvězdám třeba Charliemu Chaplinovi, Alfredu Hitchcockovi, Stevenu Spielbergovi, Seanu Connerymu či Elizabeth Taylorové. "Jsem opravdu potěšena, je to čest získat toto uznání," uvedla v prohlášení členka britské herecké dynastie.

Pohled na seznam oceněných ji prý utvrzuje v tom, že se ocitne ve skvělé společnosti. "A skutečnost, že Alfred Hitchcock se stal prvním držitelem této ceny, dělá ocenění ještě výjimečnějším, protože můj otec s ním dělal svůj první film," dodala herečka. Její otec Michael se slavným hororovým režisérem natočil v roce 1938 snímek The Lady Vanishes.

Redgraveová se narodila v roce 1937. Původně se chtěla stát baletkou. Kvůli své vysoké postavě se ale musela svého snu vzdát. V Londýně se na divadelních prknech představila v roce 1958 po boku svého otce ve hře Dotek slunce.

Ve stejném roce se poprvé objevila i na filmovém plátně. V roce 1966 si zahrála v Antoniniho Zvětšenině. O dva roky později ztvárnila tanečnici Isadoru Duncanovou v životopisném snímku Isadora. V roce 1977 získala Oscara a Zlatý glóbus za vedlejší roli ve filmu Julie. V posledních letech se věnuje hlavně divadlu. Ve filmu ji diváci vídají v menších rolích, hrává třeba matky. Známé jsou i její veřejné aktivity, vystupovala proti válce ve Vietnamu a v Iráku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.