V příštím roce se do kin chystají tři desítky českých filmů

29. 12. 2011 - 20:22 | Téma | red

V příštím roce se do kin chystají tři desítky českých filmů zdroj: tisková zpráva

Tři desítky českých celovečerních hraných filmů se chystají do kin v příštím roce. Mezi očekávanými tituly jsou například začátkem února Ondříčkův thriller z 50. let Ve stínu, 16. února tragikomedie Tomáše Řehořka Signál, 8. března snímek Bohdana Slámy Čtyři slunce, který bude předtím uveden na prestižním americkém festivalu Sundance, a 17. května komedie Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel.

Z dokumentů se koncem ledna v distribuci objeví film Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír a v červenci snímek Miloslava Šmídmajera s názvem Nazareth - Nekonečný rockový mejdan. Má ambice nahlédnout do zákulisí této rockové legendy, odhalit kořeny její dlouhověkosti a stálé přízně fanoušků.

Letos a loni mělo v kinech premiéru kolem 220 snímků, v roce 2009 jich bylo 240 a rok dříve něco přes dvě stovky. Domácí filmaři uvedli letos do kin 24 filmů hraných a 17 dokumentárních, o rok dříve 21 hraných snímků a 15 dokumentů. Rekordní byl v celovečerní hrané tvorbě rok 2009 - mělo premiéru 33 titulů.

Jiří Mádl ve filmu Čtyři slunce

Podle tajemníka Unie filmových distributorů Jaroslava Pecky zhlédlo loni celkem 38 v premiéře uvedených českých filmů 4,318.827 lidí, kteří v pokladnách nechali 425,913.529 korun. Letos zřejmě kina utrží výrazně méně peněz než vloni, kdy vybrala rekordních 1,5 miliardy korun. Od ledna do října totiž zájemci za vstupenky do kin zaplatili zhruba miliardu korun, což je o 280 milionů korun méně než ve stejném období roku 2010. Také počet návštěvníků za prvních deset letošních měsíců klesl o 2,44 milionu na 8,93 diváků.

Druhý lednový týden přivítají filmoví fanoušci dlouho připravovaný thriller z podzemí Prahy s názvem Labyrint. Napsal ho a režíroval scenárista úspěšného Gymplu Tomáš Houška. Hlavní roli dívky, jejíž výprava do středověkých chodeb se změní v boj o holý život, ztvárnila Lucie Vondráčková.

Karel Roden ve filmu Signál

Od 19. ledna se v kinech objeví komedie Milana Cieslara Láska je láska s Petrem Nárožným, Eliškou Balzerovou, Simonou Stašovou a Ondřejem Vetchým. Konec ledna bude patřit premiéře dokumentu Soukromý vesmír, ve kterém Helena Třeštíková zachytila dějiny jedné rodiny v rozmezí 37 let - natáčet začala už v roce 1974.

S nadějemi je očekávána detektivka Davida Ondříčka Ve stínu situovaná na počátek 50. let. Natočil ji podle scénáře Marka Epsteina s Ivanem Trojanem, Sebastianem Kochem a Jiřím Štěpničkou v hlavních rolích. Tvůrci se snaží dostat ji na Berlinale.

Čtyřiadvacetiletý Tomáš Řehořek uvede do kin 16. února už čtvrtý film - komedii Signál s Vojtěchem Dykem, Kryštofem Hádkem, Bolkem Polívkou, Karlem Rodenem, Kateřinou Winterovou a Jiřím Menzelem.

Jan Zadražil, Lucie Vondráčková ve filmu Labyrint

Scenárista a režisér Bohdan Sláma nazval svůj nový snímek Čtyři slunce a obsadil do něj Karla Rodena, Aňu Geislerovou a Jiřího Mádla. Dva roky po diváckém hitu Líbáš jako Bůh, který v tuzemských kinech vidělo přes 900.000 diváků, přichází autorka a režisérka Marie Poledňáková s volným pokračováním Líbáš jako ďábel.

Od poloviny května se na filmových plátnech objeví Kamila Magálová, Oldřich Kaiser, Jiří Bartoška a Eva Holubová.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.