V pražském kině Světozor budou k vidění digitálně zrestaurované snímky

24. 12. 2009 - 8:30 | Téma | red

V pražském kině Světozor budou k vidění digitálně zrestaurované snímky zdroj: tisková zpráva

Počátkém roku uvede kino Světozor unikátní sérii projekcí digitálně zrestaurovaných filmů světové klasiky. K vidění tak budou výsledky několikaleté práce amerických studií, která digitalizují legendy filmového plátna v nejvyšším rozlišení.

"Od 27. prosince do 13. ledna budou uvedeny filmy Někdo to rád horké; z roku 1959 od Billyho Wildera, Život je krásný z poloviny 40. let režiséra Franka Capry a Kmotr, kterého v roce 1972 natočil Francis Ford Coppola," řekl ČTK Jiří Šebesta z kina Světozor.

Nápad zrestaurovat klasické 35milimetrové filmy se zrodil v roce 2006. Tehdy technologie pokročila do stadia, kdy bylo možné zpracovávat obraz v takzvaném rozlišení 4K, označovaném jako ekvivalent běžného filmu. Mnohaletý proces restaurování filmů v rozlišení 4K byl nastartován za asistence Stevena Spielberga a Francise Forda Copolly.

"Například u filmu Kmotr byla jedinou známou a opravdu zachovalou kopií filmu, která byla restaurátorům k dispozici, kopie s italskými titulky v obraze. Originální negativ filmu z archivu studia Paramount Pictures byl zase zčásti zničen a 21 minut bylo zcela nepoužitelných. "Získání podkladu pro digitalizaci nebylo vůbec jednoduché" uvedl dramaturg kina Světozor Ivo Andrle.

Při zdlouhavé digitalizaci bylo nutné doslova scanovat film políčko po políčku (film jich má 24 v jedné vteřině). Po zdigitalizovaných snímcích Kmotr, Někdo to rád horké a Život je krásný se podle ředitele Světozoru Petra Jiráska mohou diváci těšit i na další.

Projekce digitalizovaných filmů by nebyla možná bez projektoru standardu DCI Sony CineAlta 4K SRX-R220, který byl zakoupen i díky podpoře fondu kinematografie a občanského sdružení Pro-DIGI, podporujícího digitalizaci kinematografického průmyslu v České republice.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.