V pražském kině Světozor budou k vidění digitálně zrestaurované snímky

24. 12. 2009 - 8:30 | Téma | red

V pražském kině Světozor budou k vidění digitálně zrestaurované snímky zdroj: tisková zpráva

Počátkém roku uvede kino Světozor unikátní sérii projekcí digitálně zrestaurovaných filmů světové klasiky. K vidění tak budou výsledky několikaleté práce amerických studií, která digitalizují legendy filmového plátna v nejvyšším rozlišení.

"Od 27. prosince do 13. ledna budou uvedeny filmy Někdo to rád horké; z roku 1959 od Billyho Wildera, Život je krásný z poloviny 40. let režiséra Franka Capry a Kmotr, kterého v roce 1972 natočil Francis Ford Coppola," řekl ČTK Jiří Šebesta z kina Světozor.

Nápad zrestaurovat klasické 35milimetrové filmy se zrodil v roce 2006. Tehdy technologie pokročila do stadia, kdy bylo možné zpracovávat obraz v takzvaném rozlišení 4K, označovaném jako ekvivalent běžného filmu. Mnohaletý proces restaurování filmů v rozlišení 4K byl nastartován za asistence Stevena Spielberga a Francise Forda Copolly.

"Například u filmu Kmotr byla jedinou známou a opravdu zachovalou kopií filmu, která byla restaurátorům k dispozici, kopie s italskými titulky v obraze. Originální negativ filmu z archivu studia Paramount Pictures byl zase zčásti zničen a 21 minut bylo zcela nepoužitelných. "Získání podkladu pro digitalizaci nebylo vůbec jednoduché" uvedl dramaturg kina Světozor Ivo Andrle.

Při zdlouhavé digitalizaci bylo nutné doslova scanovat film políčko po políčku (film jich má 24 v jedné vteřině). Po zdigitalizovaných snímcích Kmotr, Někdo to rád horké a Život je krásný se podle ředitele Světozoru Petra Jiráska mohou diváci těšit i na další.

Projekce digitalizovaných filmů by nebyla možná bez projektoru standardu DCI Sony CineAlta 4K SRX-R220, který byl zakoupen i díky podpoře fondu kinematografie a občanského sdružení Pro-DIGI, podporujícího digitalizaci kinematografického průmyslu v České republice.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.