V Praze začaly Dny evropského filmu

16. 4. 2010 - 12:30 | Téma | red

V Praze začaly Dny evropského filmu zdroj: tisková zpráva

Projekcí komedie uznávaného současného německého tvůrce Fatiha Akina Soul Kitchen, která je vyznáním lásky režiséra multikulturnímu Hamburku, začaly ve čtvrtek večer v pražském kině Světozor Dny evropského filmu. Do 22. dubna nabídne také v kině Lucerna jejich 17. ročník 38 filmů z osmadvaceti zemí.

"Představují výběr toho nejlepšího ze současné evropské tvorby," řekl před zahájením dramaturg Zdeněk Blaha.

Zahajovací snímek se však podle něj z dosavadní Akinovy tvorby (Proti zdi, Na druhé straně) poněkud vymyká.

"Režisér jím volně dovršil svou trilogii nazvanou volně Láska, smrt a ďábel," uvedl. Přehlídka bude od 23. do 29. dubna pokračovat v Brně, část z jejího programu uvidí zájemci při "ozvěnách" v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Olomouci, Plzni, Uherském Hradišti a ve Veselí nad Moravou.

Zahajovací snímek získal loni cenu na prestižním festivalu v Benátkách. V kinosále ho osobně uvedly dvě herečky, které v něm hrají - Anny Bederkeová a Dorka Gryllusová. První je Akinovou múzou, která i sama filmy natáčí. Druhá je původem z Maďarska, před pěti lety obdržela titul Shooting Star na festivalu Berlinale.

"Zajímavé jsou i dokumentární snímky. Některé z nich představíme v rámci takzvaného slovenského pondělí 19. dubna," řekl Blaha. Novinkou jsou podle něj nové sekce; například snímků navržených jednotlivými národními kinematografiemi k nominaci na Oscara. 

Pražskou část Dnů evropského filmu zakončí ve čtvrtek 22. dubna opět v kině Světozor česká premiéra distribuční společnosti Aerofilms - černá komedie Bezva chlap od norského režiséra Hanse Pettera Molanda. Nedávno byla promítnuta v hlavní soutěži Berlinale.

Přehlídka se koná pod záštitou ministra kultury ČR Václava Riedlbaucha, Zastoupení Evropské komise v ČR, primátora hlavního města Prahy Pavla Béma a primátora statutárního města Brna Romana Onderky. Jejími pořadateli jsou velvyslanectví a kulturní instituty současných i budoucích členských zemí Evropské unie a hlavní město Praha.

Na finanční podporu festivalu si dramaturg Blaha nemůže stěžovat. "Spíš pro nás určitá omezení představuje dostupnost kopií, neboť nejnovější snímky jezdí po velkých festivalech. I tak se nám ale podařilo zajistit dobré tituly," dodal.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.