V Praze začaly Dny evropského filmu

- Téma autor: red

Projekcí komedie uznávaného současného německého tvůrce Fatiha Akina Soul Kitchen, která je vyznáním lásky režiséra multikulturnímu Hamburku, začaly ve čtvrtek večer v pražském kině Světozor Dny evropského filmu. Do 22. dubna nabídne také v kině Lucerna jejich 17. ročník 38 filmů z osmadvaceti zemí.

"Představují výběr toho nejlepšího ze současné evropské tvorby," řekl před zahájením dramaturg Zdeněk Blaha.

Zahajovací snímek se však podle něj z dosavadní Akinovy tvorby (Proti zdi, Na druhé straně) poněkud vymyká.

"Režisér jím volně dovršil svou trilogii nazvanou volně Láska, smrt a ďábel," uvedl. Přehlídka bude od 23. do 29. dubna pokračovat v Brně, část z jejího programu uvidí zájemci při "ozvěnách" v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Olomouci, Plzni, Uherském Hradišti a ve Veselí nad Moravou.

Zahajovací snímek získal loni cenu na prestižním festivalu v Benátkách. V kinosále ho osobně uvedly dvě herečky, které v něm hrají - Anny Bederkeová a Dorka Gryllusová. První je Akinovou múzou, která i sama filmy natáčí. Druhá je původem z Maďarska, před pěti lety obdržela titul Shooting Star na festivalu Berlinale.

"Zajímavé jsou i dokumentární snímky. Některé z nich představíme v rámci takzvaného slovenského pondělí 19. dubna," řekl Blaha. Novinkou jsou podle něj nové sekce; například snímků navržených jednotlivými národními kinematografiemi k nominaci na Oscara. 

Pražskou část Dnů evropského filmu zakončí ve čtvrtek 22. dubna opět v kině Světozor česká premiéra distribuční společnosti Aerofilms - černá komedie Bezva chlap od norského režiséra Hanse Pettera Molanda. Nedávno byla promítnuta v hlavní soutěži Berlinale.

Přehlídka se koná pod záštitou ministra kultury ČR Václava Riedlbaucha, Zastoupení Evropské komise v ČR, primátora hlavního města Prahy Pavla Béma a primátora statutárního města Brna Romana Onderky. Jejími pořadateli jsou velvyslanectví a kulturní instituty současných i budoucích členských zemí Evropské unie a hlavní město Praha.

Na finanční podporu festivalu si dramaturg Blaha nemůže stěžovat. "Spíš pro nás určitá omezení představuje dostupnost kopií, neboť nejnovější snímky jezdí po velkých festivalech. I tak se nám ale podařilo zajistit dobré tituly," dodal.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.