V Praze byl zahájen Festival francouzského filmu

20. 11. 2009 - 13:47 | Téma | red

V Praze byl zahájen Festival francouzského filmu zdroj: tisková zpráva

Za účasti režiséra Jeana-Pierra Jeuneta a herečky Julie Ferrierové byl dnes večer v pražském kině Světozor zahájen 12. ročník festivalu francouzského filmu. Oba francouzští hosté osobně uvedli snímek Galimatyáš, který je stylizovanou a nezvykle akční komedií.

Jean-Pierre Jeunet je držitel ceny Evropské filmové akademie pro nejlepší film za Amélii z Montmartru. Tento dnes už legendární a celosvětově úspěšný snímek například zvítězil na karlovarském festivalu a do českých kin přilákal 300.000 diváků.

Galimatyáš se odehrává v prostředí obchodníků se zbraněmi. Hlavní hrdina (Dany Boon) je obklopen svéráznými přáteli a chystá velkou pomstu zbrojnímu průmyslu. Po jeho boku exceluje herečka Yolande Moreauová, Jeunetův dlouholetý přítel a herec Dominique Pinon a v neposlední řadě Julie Ferrierová, která si zahrála roli hadí ženy.

Osobitý Jeunetův filmový svět, originalita příběhu a práce s obrazem jsou zárukou kladně ceněného díla, které se začátkem prosince objeví spolu s dalšími čtyřmi festivalovými snímky i v české filmové distribuci.

Přehlídka francouzské kinematografie potrvá do 25. listopadu - zakončí ji drama z vězeňského prostředí Prorok režiséra Jacquese Audiarda, který letos získal velkou cenu poroty na MFF v Cannes. Předpremiérového uvedení se v Praze zúčastní představitel hlavní role Tahar Rahim. Film zdroj: tisková zpráva

Hlavním cílem festivalu je seznámit zástupce distribučních společností s tím, co nového nabízejí francouzští producenti. V českých kinech je mezi zahraniční tvorbou ta francouzská zastoupena po americké produkci nejčastěji. Každoročně jde až o dvacítku titulů, které zhlédne 550.000 diváků.

Vedle předpremiérových snímků festival přestaví pět sekcí. V soutěži - výběru české kritiky se utká o diváckou cenu deset titulů zvolených českými filmovými novináři. Sekce Panorama nabídne koprodukční díla a dva večery krátkých filmů uvedou už podruhé průřez touto částí francouzské kinematografie. Francouzské filmové hity budou uvedeny v osmi festivalových multiplexech. Nová sekce Ciné Classique nabídne možnost se seznámit s velkými díly, které proslavily francouzskou kinematografii, nebo si je znovu připomenout.

Festival se koná ve 14 partnerských kinech; vedle Prahy také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Plzni. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky nebo dabované do češtiny.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.