V Praze byl zahájen Festival francouzského filmu

20. 11. 2009 - 13:47 | Téma | red

V Praze byl zahájen Festival francouzského filmu zdroj: tisková zpráva

Za účasti režiséra Jeana-Pierra Jeuneta a herečky Julie Ferrierové byl dnes večer v pražském kině Světozor zahájen 12. ročník festivalu francouzského filmu. Oba francouzští hosté osobně uvedli snímek Galimatyáš, který je stylizovanou a nezvykle akční komedií.

Jean-Pierre Jeunet je držitel ceny Evropské filmové akademie pro nejlepší film za Amélii z Montmartru. Tento dnes už legendární a celosvětově úspěšný snímek například zvítězil na karlovarském festivalu a do českých kin přilákal 300.000 diváků.

Galimatyáš se odehrává v prostředí obchodníků se zbraněmi. Hlavní hrdina (Dany Boon) je obklopen svéráznými přáteli a chystá velkou pomstu zbrojnímu průmyslu. Po jeho boku exceluje herečka Yolande Moreauová, Jeunetův dlouholetý přítel a herec Dominique Pinon a v neposlední řadě Julie Ferrierová, která si zahrála roli hadí ženy.

Osobitý Jeunetův filmový svět, originalita příběhu a práce s obrazem jsou zárukou kladně ceněného díla, které se začátkem prosince objeví spolu s dalšími čtyřmi festivalovými snímky i v české filmové distribuci.

Přehlídka francouzské kinematografie potrvá do 25. listopadu - zakončí ji drama z vězeňského prostředí Prorok režiséra Jacquese Audiarda, který letos získal velkou cenu poroty na MFF v Cannes. Předpremiérového uvedení se v Praze zúčastní představitel hlavní role Tahar Rahim. Film zdroj: tisková zpráva

Hlavním cílem festivalu je seznámit zástupce distribučních společností s tím, co nového nabízejí francouzští producenti. V českých kinech je mezi zahraniční tvorbou ta francouzská zastoupena po americké produkci nejčastěji. Každoročně jde až o dvacítku titulů, které zhlédne 550.000 diváků.

Vedle předpremiérových snímků festival přestaví pět sekcí. V soutěži - výběru české kritiky se utká o diváckou cenu deset titulů zvolených českými filmovými novináři. Sekce Panorama nabídne koprodukční díla a dva večery krátkých filmů uvedou už podruhé průřez touto částí francouzské kinematografie. Francouzské filmové hity budou uvedeny v osmi festivalových multiplexech. Nová sekce Ciné Classique nabídne možnost se seznámit s velkými díly, které proslavily francouzskou kinematografii, nebo si je znovu připomenout.

Festival se koná ve 14 partnerských kinech; vedle Prahy také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Plzni. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky nebo dabované do češtiny.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.