V nitru Llewyna Davise - recenze nového filmu bratří Coenů

21. 2. 2014 7:00 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

V nitru Llewyna Davise - recenze nového filmu bratří Coenů

Každý film bratří Coenů je do jisté míry velkou událostí. A můžeme si říkat, že komedie jako Po přečtení spalte, či Nesnesitelná krutost nedosahovaly kýžených kvalit, ale ti dva nás vždycky něčím překvapí. Vzpomeňte si třeba na remake filmu Opravdová kuráž. V podání slavné sourozenecké dvojice přichází tentokrát na scénu folkový zpěvák Llewyn Davis, který se protlouká světem a čeká na svůj velký den.

Llewyn Davis není žádnou hvězdou, které by ležel u nohou svět. Je to další z dlouhé řady smolařů a zoufalců, kteří se zjevují v mnoha filmech slavné sourozenecké dvojice. Na druhou stranu, má na rozdíl Duda Lebowského opravdový talent. Stačí jej však sledovat deset minut a máte mu chuť nakopat zadek. Hraje a zpívá unylé folkové písničky o životě, ale sám s tím svým životem neumí vůbec naložit. Je to vyžírka. Lepí se mu smůla na paty a obchází přátele, chce u nich přespávat, půjčovat si peníze a k tomu hraje a hledá nějakou skulinku, kterou by se procpal na vrchol. 

Folkový film s ujetými lidmi

Upřímně, folkař David chce být nahoře a docela po takové kariéře touží. Nesledujeme drama. Prosím vás, zapamatujete si, že komedie nemusí nabízet zrovna gagy k popukání, aby byla komedií. Je to sice takové smutné plahočení a cestování za vidinou snu, ale současně je to svět plný bizarních postaviček, které vidíte jen tehdy, když se umíte dívat. A také je to hudební film. Zdůrazňuji, že většina písniček je celá a možná snad i všechny. Neslouží jen jako předěl mezi scénami. Jsou tady, aby se poslouchaly. Což pro někoho, kdo nemá rád žánr, bude těžké. Ten chlápek, co hraje Llewyna se jmenuje Oscar Isaac a zpívá je celé a fakt dobře. Novinka bratří Coenů je v mnoha ohledech větší komedií, než jiné jejich filmy. Je však také upřímnější, čistší a současně asi opravdu určená okrajovému divákovi. Vůbec to nevadí. Naladit na vlnu filmu chvíli trvá a upřímně, naladit se vůbec nemusíme. Příběh chlápka, který je fakt největším zoufalcem v dějinách folku, má něco do sebe. Baví svojí upřímností a jednoduchostí. Když se nezpívá, tak se mluví a v okamžiku, kdy se na scéně objeví John Goodman, film dostane v jeho groteskním Rolandovi nový náboj. Je však škoda, že musíme čekat na bizarně hrající lidi, aby snímek dostal koule.

wk-davis1220-3

Llewyn podle skutečnosti?

Už jsem četl velmi odsuzující názory a zcela otevřeně říkám, není to blbost. Není! Jen se chce naladit na vlnu, s níž tentokrát oba tvůrci přišli. Upřímně, já fakt nemám rád folk a odmítám se ztotožnit s tím, že bych v této postavě měl poznat začínajícího Boba Dylana. Na druhou stranu, příběh obstojí i bez písniček a ty se dají úplně v klidu vydržet. V nitru Llewyna Davise stojí za vidění, i když prostě nemáte zrovna ideální vztah k této unavené sortě lidí hrajících divnou a zoufale nudnou muziku. Coenové však stojí na velmi tenkém ledě, protože ne každý, kdo nemá rád tento hudební žánr, se přes ten příval folku přenese.

Hodnocení: 70 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

6. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Obvykle platí, že když vznikne hit, s pokračováním se dlouho neváhá. Není to však pravidlem.
Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

5. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Současnému Hollywoodu vládnou comicsy, toho si už nejspíš stihl všimnout i ten nejméně pozorný návštěvník kin. Stejně výhodná je ale v poslední době i sázka na nostalgii.
Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

4. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Takhle má vypadat pořádný první trailer. Žádné naznačování, ale spousta záběrů, nástřel příběhu, pohled na nové postavy a samozřejmě na hlavního borce, který se stylově loučí.
Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

4. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Mena Massoud toho za sebou ještě moc nemá. Pár seriálů, několik kraťasů a jeden masivní blockbuster. Přesto je bez práce.