V německé Bochumi se dnes budou rozdávat Evropské filmové ceny

- Téma autor: red

V německé Bochumi se dnes budou udělovat letošní Evropské filmové ceny. Nejlepším filmům a tvůrcům je už po dvaadvacáté rozdá Evropská filmová akademie. Slavnostního ceremoniálu by se podle pořadatelů mělo zúčastnit 1400 hostů. Šanci na získání sošky v kategorii dokumentů má i snímek slovenského režiséra Petera Kerekese Jak se vaří dějiny, který vznikl ve slovensko-česko-rakouské koprodukci.

Do výběru hraných filmů se jich letos dostalo 47. Byl mezi nimi i Tobruk režiséra Václava Marhoula. Do nominace šesti nejlepších snímků ale nepostoupil. Šanci na získání ceny má například Milionář z chatrče, Předčítač, Bílá stuha či film Prorok, který je právě k vidění v českých kinech.

Po červeném koberci, který dovede hosty do sálu, se dnes projdou slavné tváře evropské kinematografie, jako jsou režiséři Wim Wenders a Ken Loach či herečka Isabelle Huppertová nebo herec Ben Kingsley. Nebude chybět ani Penélope Cruzová, která si za roli v Almodóvarově snímku Rozervaná obětí vysloužila nominaci v kategorii hereček.

Evropské filmové ceny jsou evropskou obdobou amerického Oscara. Rozdává je Evropská filmová akademie, která vznikla v roce 1988 a dnes má 1900 členů. Jejím cílem je podpořit a posílit evropskou kinematografii.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.