V Los Angeles budou dnes vyhlášeny nominace na Oscary

24. 1. 2012 11:03 - Téma | Autor: red

V Los Angeles budou dnes vyhlášeny nominace na Oscary

Oči filmového světa se v úterý upřou na Los Angeles. Časně ráno místního času (ve 14:30 SEČ) budou v tamním kině Samuel Goldwyn Theater vyhlášeny nominace na 84. ročník Oscarů. Do seznamu kandidátů na prestižní ceny americké Akademie filmových věd a umění se může dostat i český film Alois Nebel, ovšem v kategorii nejlepšího cizojazyčného snímku nominován nebude. Mohl by se však ucházet o zlatou sošku za nejlepší animovaný film.

Možné favority oscarového klání naznačily už Zlaté glóby, jejichž vítězové byli vyhlášení minulý týden. V nich získal tři ceny francouzský černobílý a téměř němý snímek The Artist, který ukazuje příchod zvukového filmu do Hollywoodu. Další dvě ceny si ze Zlatých glóbů odnesl film Děti moje, v němž v hlavní roli zazářil George Clooney.

Film režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel se ucházel o nominaci na Oscara ve dvou kategoriích, přinejmenším v jedné z nich se ale do přímého boje o zlaté sošky nezapojí. Akademie minulý týden zveřejnila užší výběr cizojazyčných filmů, z nichž vybere pětici nominovanou na Oscara v této kategorii, a Luňákův film mezi nimi není.

The Artist

Alois Nebel ale může uspět v kategorii animovaného filmu. Snímek je totiž natočený animační technikou zvanou rotoskopie, která kombinuje hraný a animovaný film. Záběry natočené s herci byly překresleny ve stylu komiksové předlohy filmu.

Úterní nominace na Oscary vyhlásí předseda americké filmové akademie Tom Sherak společně s herečkou Jennifer Lawrenceovou. Ceny budou předány na slavnostním večeru 26. února, kterým bude provázet herec Billy Crystal.

První ceny americké filmové akademie se předávaly 16. května 1929 v hollywoodském hotelu Roosevelt. Předávání Oscarů tak je vůbec nejstarším americkým oceněním umělecké tvorby, které se každoročně uděluje. Po vzoru cen filmové akademie se začaly udělovat i hudební ceny Grammy, televizní ceny Emmy a divadelní ceny Tony.

 Králova řeč

Vítězové cen filmové akademie získávají sošku z pozlaceného kovu, která je 34 cm vysoká a váží 3,85 kg. Představuje rytíře držícího meč a stojícího na podstavci z filmových cívek. Za své jméno vděčí podle legendy sekretářce akademie Margaret Herrickové, která prohlásila, že jí připomíná jejího strýce Oscara.

Loni si sošku Oscara za nejlepší film odnesl britský snímek Králova řeč. Ocenění pro nejlepšího herce získal Colin Firth za ztvárnění krále Jiřího VI. v tomto snímku. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Natalie Portmanová za svůj výkon ve filmu Černá labuť.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

6. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Obvykle platí, že když vznikne hit, s pokračováním se dlouho neváhá. Není to však pravidlem.
Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

5. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Současnému Hollywoodu vládnou comicsy, toho si už nejspíš stihl všimnout i ten nejméně pozorný návštěvník kin. Stejně výhodná je ale v poslední době i sázka na nostalgii.
Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

4. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Takhle má vypadat pořádný první trailer. Žádné naznačování, ale spousta záběrů, nástřel příběhu, pohled na nové postavy a samozřejmě na hlavního borce, který se stylově loučí.
Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

4. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Mena Massoud toho za sebou ještě moc nemá. Pár seriálů, několik kraťasů a jeden masivní blockbuster. Přesto je bez práce.