V Los Angeles budou dnes vyhlášeny nominace na Oscary

24. 1. 2012 11:03 - Téma | Autor: red

V Los Angeles budou dnes vyhlášeny nominace na Oscary zdroj: Archiv

Oči filmového světa se v úterý upřou na Los Angeles. Časně ráno místního času (ve 14:30 SEČ) budou v tamním kině Samuel Goldwyn Theater vyhlášeny nominace na 84. ročník Oscarů. Do seznamu kandidátů na prestižní ceny americké Akademie filmových věd a umění se může dostat i český film Alois Nebel, ovšem v kategorii nejlepšího cizojazyčného snímku nominován nebude. Mohl by se však ucházet o zlatou sošku za nejlepší animovaný film.

Možné favority oscarového klání naznačily už Zlaté glóby, jejichž vítězové byli vyhlášení minulý týden. V nich získal tři ceny francouzský černobílý a téměř němý snímek The Artist, který ukazuje příchod zvukového filmu do Hollywoodu. Další dvě ceny si ze Zlatých glóbů odnesl film Děti moje, v němž v hlavní roli zazářil George Clooney.

Film režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel se ucházel o nominaci na Oscara ve dvou kategoriích, přinejmenším v jedné z nich se ale do přímého boje o zlaté sošky nezapojí. Akademie minulý týden zveřejnila užší výběr cizojazyčných filmů, z nichž vybere pětici nominovanou na Oscara v této kategorii, a Luňákův film mezi nimi není.

The Artist zdroj: Archiv

Alois Nebel ale může uspět v kategorii animovaného filmu. Snímek je totiž natočený animační technikou zvanou rotoskopie, která kombinuje hraný a animovaný film. Záběry natočené s herci byly překresleny ve stylu komiksové předlohy filmu.

Úterní nominace na Oscary vyhlásí předseda americké filmové akademie Tom Sherak společně s herečkou Jennifer Lawrenceovou. Ceny budou předány na slavnostním večeru 26. února, kterým bude provázet herec Billy Crystal.

První ceny americké filmové akademie se předávaly 16. května 1929 v hollywoodském hotelu Roosevelt. Předávání Oscarů tak je vůbec nejstarším americkým oceněním umělecké tvorby, které se každoročně uděluje. Po vzoru cen filmové akademie se začaly udělovat i hudební ceny Grammy, televizní ceny Emmy a divadelní ceny Tony.

 Králova řeč

Vítězové cen filmové akademie získávají sošku z pozlaceného kovu, která je 34 cm vysoká a váží 3,85 kg. Představuje rytíře držícího meč a stojícího na podstavci z filmových cívek. Za své jméno vděčí podle legendy sekretářce akademie Margaret Herrickové, která prohlásila, že jí připomíná jejího strýce Oscara.

Loni si sošku Oscara za nejlepší film odnesl britský snímek Králova řeč. Ocenění pro nejlepšího herce získal Colin Firth za ztvárnění krále Jiřího VI. v tomto snímku. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Natalie Portmanová za svůj výkon ve filmu Černá labuť.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisérka Wonder Woman odmítla natáčet Ligu spravedlnosti

Režisérka Wonder Woman odmítla natáčet Ligu spravedlnosti

2. 6. 2020 | Novinky | Adam Homola

Patty Jenkins, režisérka Wonder Woman a nadcházející Wonder Woman 1984 prozradila, proč odmítla natáčet Ligu spravedlnosti.
Killers of the Flower Moon nakonec ulovil Apple

Killers of the Flower Moon nakonec ulovil Apple

1. 6. 2020 | Novinky | Adam Homola

Jeden z nejostřeji sledovaných hollywoodských projektů si právě našel nový domov. Novinku od Martina Scorseseho uvidíme sice i v kinech, ale doma bude na Apple.
Ježek Sonic dostane pokračování

Ježek Sonic dostane pokračování

1. 6. 2020 | Novinky | Adam Homola

Kdo by to byl řekl, že se zrovna z Ježka Sonica stane jeden z nejúspěšnějších videoherních filmů vůbec.
Ve filmu podle Borderlands si opravdu zahraje Cate Blanchett

Ve filmu podle Borderlands si opravdu zahraje Cate Blanchett

29. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Tak a je to oficiální, Cate Blanchett si ve filmu podle počítačové hry Borderlands opravdu zahraje.