V Los Angeles budou dnes vyhlášeny nominace na Oscary

24. 1. 2012 - 11:03 | Téma | red

V Los Angeles budou dnes vyhlášeny nominace na Oscary zdroj: tisková zpráva

Oči filmového světa se v úterý upřou na Los Angeles. Časně ráno místního času (ve 14:30 SEČ) budou v tamním kině Samuel Goldwyn Theater vyhlášeny nominace na 84. ročník Oscarů. Do seznamu kandidátů na prestižní ceny americké Akademie filmových věd a umění se může dostat i český film Alois Nebel, ovšem v kategorii nejlepšího cizojazyčného snímku nominován nebude. Mohl by se však ucházet o zlatou sošku za nejlepší animovaný film.

Možné favority oscarového klání naznačily už Zlaté glóby, jejichž vítězové byli vyhlášení minulý týden. V nich získal tři ceny francouzský černobílý a téměř němý snímek The Artist, který ukazuje příchod zvukového filmu do Hollywoodu. Další dvě ceny si ze Zlatých glóbů odnesl film Děti moje, v němž v hlavní roli zazářil George Clooney.

Film režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel se ucházel o nominaci na Oscara ve dvou kategoriích, přinejmenším v jedné z nich se ale do přímého boje o zlaté sošky nezapojí. Akademie minulý týden zveřejnila užší výběr cizojazyčných filmů, z nichž vybere pětici nominovanou na Oscara v této kategorii, a Luňákův film mezi nimi není.

The Artist zdroj: tisková zpráva

Alois Nebel ale může uspět v kategorii animovaného filmu. Snímek je totiž natočený animační technikou zvanou rotoskopie, která kombinuje hraný a animovaný film. Záběry natočené s herci byly překresleny ve stylu komiksové předlohy filmu.

Úterní nominace na Oscary vyhlásí předseda americké filmové akademie Tom Sherak společně s herečkou Jennifer Lawrenceovou. Ceny budou předány na slavnostním večeru 26. února, kterým bude provázet herec Billy Crystal.

První ceny americké filmové akademie se předávaly 16. května 1929 v hollywoodském hotelu Roosevelt. Předávání Oscarů tak je vůbec nejstarším americkým oceněním umělecké tvorby, které se každoročně uděluje. Po vzoru cen filmové akademie se začaly udělovat i hudební ceny Grammy, televizní ceny Emmy a divadelní ceny Tony.

 Králova řeč

Vítězové cen filmové akademie získávají sošku z pozlaceného kovu, která je 34 cm vysoká a váží 3,85 kg. Představuje rytíře držícího meč a stojícího na podstavci z filmových cívek. Za své jméno vděčí podle legendy sekretářce akademie Margaret Herrickové, která prohlásila, že jí připomíná jejího strýce Oscara.

Loni si sošku Oscara za nejlepší film odnesl britský snímek Králova řeč. Ocenění pro nejlepšího herce získal Colin Firth za ztvárnění krále Jiřího VI. v tomto snímku. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Natalie Portmanová za svůj výkon ve filmu Černá labuť.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.