V Česku promítají první kina, která slibují pětirozměrný zážitek

29. 2. 2012 - 10:22 | Téma | red

V Česku promítají první kina, která slibují pětirozměrný zážitek zdroj: tisková zpráva

V Česku začínají promítat první kina slibující návštěvníkům při sledování speciálních filmů pětirozměrný zážitek. Kromě trojrozměrného obrazu, který už v tuzemských kinosálech i domácnostech není žádnou novinkou, mohou diváci v 5D kinech díky moderní technologii vnímat také pohyb a různé vůně.

Zřejmě první dvě tuzemská 5D kina byla loni otevřena v nákupních centrech Avion Shopping Park v Praze a Brně, kde fungují pod názvem Cinema Maxim. Další "pětirozměrný biograf" bude ve středu zprovozněno v pražském nákupním centru Eden a v polovině března má přibýt nové 5D kino v pražském nákupním centru Galerie Harfa.

"Virtuálního vtažení do děje, který je na hranici iluze a skutečnosti, se v 5D kině docílí jednak pomocí sedaček, které se pohybují a vibrují, a jednak využíváním zařízení na výrobu kouře, vypouštění vody, vůní či vzduchu," sdělila ČTK Eva Karasová z obchodního řetězce Tesco, který nákupní centrum Eden provozuje.

Nová 5D kina promítají speciální filmy, jejichž délka se zpravidla pohybuje od pěti do 15 minut, a ve srovnání s klasickými biografy mají mnohem menší kapacitu. Například do 5D kina v nákupním centru Eden, které je podle Karasové největší v Česku, se vejde devět diváků. Filmy promítané v 5D kinech obsahují záběry z mořských hlubin, jízdy po horské dráze či letu vesmírem. Cena vstupenky na jeden několikaminutový film činí v případě Cinema Maxim 75 korun.

5D kino

Vybavit 5D kino totiž není levná záležitost. Křeslo, které se třese a kymácí podle toho, co se zrovna odehrává na filmovém plátně, přijde spolu s přídavnou technologií na několik tisíc dolarů. Technologie dokáže při sledování filmu vytvořit až dvojnásobné přetížení.
Ve Spojených státech, odkud novinka pochází, bylo vibrujícími křesly vybaveno už několik desítek kinosálů. Podle odborníků lze očekávat, že tato nová technologie se postupně rozšíří také v Evropě. "Díky rychlému rozvoji technologií jsou dnes 3D televize součástí mnoha domácností a nároky kladené na přidanou hodnotu zábavy se zvyšují. Právě 5D kino vychází vstříc požadavkům dnešního náročného diváka," podotkla marketingová manažerka nákupních center Tesco Renata Nejtková.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.