V Česku promítají první kina, která slibují pětirozměrný zážitek

29. 2. 2012 - 10:22 | Téma | red

V Česku promítají první kina, která slibují pětirozměrný zážitek zdroj: tisková zpráva

V Česku začínají promítat první kina slibující návštěvníkům při sledování speciálních filmů pětirozměrný zážitek. Kromě trojrozměrného obrazu, který už v tuzemských kinosálech i domácnostech není žádnou novinkou, mohou diváci v 5D kinech díky moderní technologii vnímat také pohyb a různé vůně.

Zřejmě první dvě tuzemská 5D kina byla loni otevřena v nákupních centrech Avion Shopping Park v Praze a Brně, kde fungují pod názvem Cinema Maxim. Další "pětirozměrný biograf" bude ve středu zprovozněno v pražském nákupním centru Eden a v polovině března má přibýt nové 5D kino v pražském nákupním centru Galerie Harfa.

"Virtuálního vtažení do děje, který je na hranici iluze a skutečnosti, se v 5D kině docílí jednak pomocí sedaček, které se pohybují a vibrují, a jednak využíváním zařízení na výrobu kouře, vypouštění vody, vůní či vzduchu," sdělila ČTK Eva Karasová z obchodního řetězce Tesco, který nákupní centrum Eden provozuje.

Nová 5D kina promítají speciální filmy, jejichž délka se zpravidla pohybuje od pěti do 15 minut, a ve srovnání s klasickými biografy mají mnohem menší kapacitu. Například do 5D kina v nákupním centru Eden, které je podle Karasové největší v Česku, se vejde devět diváků. Filmy promítané v 5D kinech obsahují záběry z mořských hlubin, jízdy po horské dráze či letu vesmírem. Cena vstupenky na jeden několikaminutový film činí v případě Cinema Maxim 75 korun.

5D kino

Vybavit 5D kino totiž není levná záležitost. Křeslo, které se třese a kymácí podle toho, co se zrovna odehrává na filmovém plátně, přijde spolu s přídavnou technologií na několik tisíc dolarů. Technologie dokáže při sledování filmu vytvořit až dvojnásobné přetížení.
Ve Spojených státech, odkud novinka pochází, bylo vibrujícími křesly vybaveno už několik desítek kinosálů. Podle odborníků lze očekávat, že tato nová technologie se postupně rozšíří také v Evropě. "Díky rychlému rozvoji technologií jsou dnes 3D televize součástí mnoha domácností a nároky kladené na přidanou hodnotu zábavy se zvyšují. Právě 5D kino vychází vstříc požadavkům dnešního náročného diváka," podotkla marketingová manažerka nákupních center Tesco Renata Nejtková.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.