V Česku promítají první kina, která slibují pětirozměrný zážitek

29. 2. 2012 10:22 - Téma | Autor: red

V Česku promítají první kina, která slibují pětirozměrný zážitek Zdroj: Archiv

V Česku začínají promítat první kina slibující návštěvníkům při sledování speciálních filmů pětirozměrný zážitek. Kromě trojrozměrného obrazu, který už v tuzemských kinosálech i domácnostech není žádnou novinkou, mohou diváci v 5D kinech díky moderní technologii vnímat také pohyb a různé vůně.

Zřejmě první dvě tuzemská 5D kina byla loni otevřena v nákupních centrech Avion Shopping Park v Praze a Brně, kde fungují pod názvem Cinema Maxim. Další "pětirozměrný biograf" bude ve středu zprovozněno v pražském nákupním centru Eden a v polovině března má přibýt nové 5D kino v pražském nákupním centru Galerie Harfa.

"Virtuálního vtažení do děje, který je na hranici iluze a skutečnosti, se v 5D kině docílí jednak pomocí sedaček, které se pohybují a vibrují, a jednak využíváním zařízení na výrobu kouře, vypouštění vody, vůní či vzduchu," sdělila ČTK Eva Karasová z obchodního řetězce Tesco, který nákupní centrum Eden provozuje.

Nová 5D kina promítají speciální filmy, jejichž délka se zpravidla pohybuje od pěti do 15 minut, a ve srovnání s klasickými biografy mají mnohem menší kapacitu. Například do 5D kina v nákupním centru Eden, které je podle Karasové největší v Česku, se vejde devět diváků. Filmy promítané v 5D kinech obsahují záběry z mořských hlubin, jízdy po horské dráze či letu vesmírem. Cena vstupenky na jeden několikaminutový film činí v případě Cinema Maxim 75 korun.

5D kino

Vybavit 5D kino totiž není levná záležitost. Křeslo, které se třese a kymácí podle toho, co se zrovna odehrává na filmovém plátně, přijde spolu s přídavnou technologií na několik tisíc dolarů. Technologie dokáže při sledování filmu vytvořit až dvojnásobné přetížení.
Ve Spojených státech, odkud novinka pochází, bylo vibrujícími křesly vybaveno už několik desítek kinosálů. Podle odborníků lze očekávat, že tato nová technologie se postupně rozšíří také v Evropě. "Díky rychlému rozvoji technologií jsou dnes 3D televize součástí mnoha domácností a nároky kladené na přidanou hodnotu zábavy se zvyšují. Právě 5D kino vychází vstříc požadavkům dnešního náročného diváka," podotkla marketingová manažerka nákupních center Tesco Renata Nejtková.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.