V Česku promítají první kina, která slibují pětirozměrný zážitek

29. 2. 2012 - 10:22 | Téma | red

V Česku promítají první kina, která slibují pětirozměrný zážitek zdroj: tisková zpráva

V Česku začínají promítat první kina slibující návštěvníkům při sledování speciálních filmů pětirozměrný zážitek. Kromě trojrozměrného obrazu, který už v tuzemských kinosálech i domácnostech není žádnou novinkou, mohou diváci v 5D kinech díky moderní technologii vnímat také pohyb a různé vůně.

Zřejmě první dvě tuzemská 5D kina byla loni otevřena v nákupních centrech Avion Shopping Park v Praze a Brně, kde fungují pod názvem Cinema Maxim. Další "pětirozměrný biograf" bude ve středu zprovozněno v pražském nákupním centru Eden a v polovině března má přibýt nové 5D kino v pražském nákupním centru Galerie Harfa.

"Virtuálního vtažení do děje, který je na hranici iluze a skutečnosti, se v 5D kině docílí jednak pomocí sedaček, které se pohybují a vibrují, a jednak využíváním zařízení na výrobu kouře, vypouštění vody, vůní či vzduchu," sdělila ČTK Eva Karasová z obchodního řetězce Tesco, který nákupní centrum Eden provozuje.

Nová 5D kina promítají speciální filmy, jejichž délka se zpravidla pohybuje od pěti do 15 minut, a ve srovnání s klasickými biografy mají mnohem menší kapacitu. Například do 5D kina v nákupním centru Eden, které je podle Karasové největší v Česku, se vejde devět diváků. Filmy promítané v 5D kinech obsahují záběry z mořských hlubin, jízdy po horské dráze či letu vesmírem. Cena vstupenky na jeden několikaminutový film činí v případě Cinema Maxim 75 korun.

5D kino

Vybavit 5D kino totiž není levná záležitost. Křeslo, které se třese a kymácí podle toho, co se zrovna odehrává na filmovém plátně, přijde spolu s přídavnou technologií na několik tisíc dolarů. Technologie dokáže při sledování filmu vytvořit až dvojnásobné přetížení.
Ve Spojených státech, odkud novinka pochází, bylo vibrujícími křesly vybaveno už několik desítek kinosálů. Podle odborníků lze očekávat, že tato nová technologie se postupně rozšíří také v Evropě. "Díky rychlému rozvoji technologií jsou dnes 3D televize součástí mnoha domácností a nároky kladené na přidanou hodnotu zábavy se zvyšují. Právě 5D kino vychází vstříc požadavkům dnešního náročného diváka," podotkla marketingová manažerka nákupních center Tesco Renata Nejtková.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.