V Benátkách začíná Mezinárodní filmový festival

1. 9. 2010 - 13:30 | Téma | red

V Benátkách začíná Mezinárodní filmový festival zdroj: tisková zpráva

Letošní 67. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, který bude slavnostně zahájen dnes, 31.srpna a skončí 11. září, nabídne v hlavní soutěži o nejvyšší ocenění, Zlatého lva, 24 filmů z 12 zemí. Letos je na festivalu zastoupena i Česká republika režisérem Janem Švankmajerem s jeho filmem Přežít svůj život.

Předsedou poroty bude americký režisér Quentin Tarantino. Sedmačtyřicetiletý režisér, scenárista a herec už měl stejnou roli na filmovém festivalu v Cannes v roce 2004. Porota pod jeho vedením tehdy udělila hlavní cenu, Zlatou palmu, dokumentárnímu filmu amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11, který ostře kritizoval tehdejšího amerického prezidenta George Bushe mladšího.

Za celoživotní dílo na benátském festivalu obdrží Zlatého lva čínský režisér působící v Americe John Woo, který se dostal do povědomí diváků zejména filmy Lepší zítřek a Zabiják.

Českou republiku zastupuje režisér Jan Švankmajer se svým nejnovějším filmem Přežít svůj život, který bude uveden mimo hlavní soutěž. Psychoanalytický snímek s komediálními prvky líčí příběh muže žijícího jeden život v realitě a druhý život ve snu. Švankmajer se těší celosvětovému uznání jako jeden z nejlepších žijících animátorů. Na festivalu oslaví své 76. narozeniny.

Přežít svůj život

V hlavní soutěži festivalu bude uvedeno 24 filmů, z nich jeden má být překvapením. Organizátoři neoznámili ani režiséra tohoto snímku, ani jeho název. Film bude "odhalen" 6. září.

Letošní festivalový program označují italští filmoví kritici jako soupeření italských a amerických snímků. Americké filmy tvoří zhruba čtvrtinu ze soutěžících filmů. Hostitelská země je zastoupena čtyřmi filmy, jako je snímek režiséra Saveria Costanzose La solitudine dei numeri primi (Samota prvočísel) s Isabellou Rossellini. V posledních letech však filmy z Apeninského ostrova spíše zklamaly, napsala agentura DPA.

Benátský ostrov Lido se letos podobá jakési filmové dílně. Filmový festival, který je nejstarší na světě, budou utvářet ti režiséři, kteří experimentují se vším, co mohou nabídnout výrazy soudobého vizuálního umění, slibuje umělecký ředitel benátského festivalu Marco Müller.

Příznivci filmového umění se budou moci pokochat hereckým uměním Dustina Hoffmana v kanadsko-italském filmu režiséra Richarda J. Lewise Barney's Version (Barneyho verze). Letošní ročník festivalu odstartuje snímek Black Swan (Černá labuť) režiséra Darrena Aronofskyse s Natalií Portman a Vincentem Casselem. Jde o psychotriller o intrikách v newyorském baletním prostředí.

K vidění tu bude nový film americké režisérky Sofie Coppolové Somewhere (Kdesi), ale také snímek Juliana Schnabela Miral nebo nový film amerického režiséra Amose Poea La Commedia.

Na festivalu se objeví nejnovější film Potiche (Talisman) francouzského režiséra Françoise Ozona. Německo je zastoupeno režisérem Tomem Tykwerem se snímkem Drei (Tři) v hlavních rolích se Sofií Roisovou a Sebastianem Schipperem. Polsko reprezentuje Jerzy Skolimowski svým trillerem Essential Killing.

Přežít svůj život

Mezi celovečerními filmy jsou dále snímek italského režiséra Ascania Celestiniho La Pecora nera (Černá ovce), snímky francouzských režisérů Anthonyho Cordiera Happy Few (Šťastných několik) a Abdellatifa Kechicheho Venus noire (Černá Venuše), ruského režiséra Alexeje Fedorčenka Ovsjanki (Tiché duše) a amerických tvůrců Vincenta Galla Promises writen in water (Sliby psané ve vodě) a Monteho Hellmana Road to Nowhere (Cesta nikam). Zastoupeno je i Španělsko Álexem de la Iglesia s filmem Balada triste de trompeta (Smutná balada o trubce).

Ve společné produkci Chile, Mexika a Německa vznikl snímek Pabla Larraina Post Mortem, v italsko-francouzské produkci film Maria Martoneho Noi credevamo (Věřili jsme). Itálii ještě zastupuje Carlo Mazzacurati s filmem La Passione (Vášeň). Festival nabídne rovněž snímky 13 vrahů japonského režiséra Miikeho Takashiho, Norské dřevo vietnamského režiséra Tran Anh Hunga, Attenberg řecké autorky Athiny Rachel Tsangari, Meek's cutoff Američana Kellyho Reichardta a Detective Dee and the mystery of Phantom Flame (Detektiv Dee a záhada Fantomova plamene) Tsui Harka z Číny.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.