V Benátkách začal filmový festival

3. 9. 2009 - 9:19 | Téma | red

V Benátkách začal filmový festival zdroj: tisková zpráva

Benátky (Itálie) 2. září (ČTK/Tiscali) – Mezinárodní filmový festival v Benátkách dnes zahájil svůj 66

Benátky (Itálie) 2. září (ČTK/Tiscali) – Mezinárodní filmový festival v Benátkách dnes zahájil svůj 66. ročník projekcí nového filmu italského oscarového režiséra Giuseppeho Tornatoreho Baaria. Festivalový start narušila demonstrace asi 50 lidí proti italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, který podle nich snižuje dotace do kultury. Prestižní festival, ve kterém se letos představí 80 snímků ze 32 zemí, potrvá do 12. září. Italský film dnes uvedl benátský filmový festival poprvé po dvaceti letech, jde prý o vyjádření uznání stoupající úrovni italské kinematografie. "Zvuky, lidé, frustrace, sny, štěstí, životní výzvy, myslím, že se toto vše povedlo do filmu vtělit," prohlásil třiapadesátiletý Giuseppe Tornatore na tiskové konferenci.

V lehce sentimentálním snímku Baaria zachytil režisér částečně autobiografický příběh odehrávající se v jeho rodném sicilském městě od třicátých let 20. století. Film Baaria, který stál 25 milionů eur (téměř 643 milionů korun), se také uchází o nejvyšší ocenění festivalu, Zlatého lva. Režisér Tornatore reportérům před oficiální večerní premiérou řekl, že chtěl představit své rodné město jako mikrokosmos ve vztahu k událostem okolního světa. "Cílem nebylo vyprávět příběh o Sicílii, ale prezentovat příběh několika postav na malém městě, v jejichž osudech se odráží události z blízkého i dalekého okolí," uvedl. "Když jsem Tornatoreho film viděl poprvé, plakal jsem a smál se, jako by mi bylo 14 let," ocenil emoční náboj snímku ředitel festivalu Marco Müller.

Začátek filmového svátku podle agentury AFP narušila demonstrace proti Berlusconiho údajným škrtům v kultuře. "Sešli se tu herci, režiséři, technici i studenti, aby nenásilně protestovali a vyžádali si debatu nad rozpočtovými škrty," řekl AFP Marco, jeden z organizátorů demonstrace. Festival před demonstranty chránili policisté v policejních antonech i ve vrtulnících.

Eva Mendesová v Benátkách Tento rok bude na festivalu v Benátkách k vidění 80 děl z 32 zemí. V hlavní soutěžní sekci festivalu jsou nejvíce zastoupeny americké filmy – celkem jich diváci zhlédnou šest. Itálii a Francii reprezentují čtyři snímky, dva filmy pocházejí z Hongkongu a Německa, po jednom filmu přispěli filmaři například ze Srí Lanky, Izraele, Rakouska, Japonska a Egypta. Předsedou poroty je oscarový režisér Ang Lee. Velká očekávání vzbuzuje například film režiséra Michaela Moorea věnovaný globální krizi Capitalism: A Love Story (Kapitalismus: Milostný příběh) či prvotina režiséra Toma Forda, která je adaptací románu Christophera Isherwooda A Single Man (Samotář).

Na festivalu bude uveden také debutový film slovenské režisérky Miry Fornayové Lištičky, který vznikl v česko-slovensko-irské koprodukci. Snímek Lištičky bude uveden v sekci Týden mezinárodní kritiky a utká se o cenu Luigiho De Laurentise pro nejlepší debut. Benátský filmový festival je nejstarším filmovým festivalem na světě a také jedním z nejprestižnějších. Byl založen roku 1932 a místem jeho konání je známý benátský ostrov Lido. Nejlepší snímek obdrží cenu Zlatý lev.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.