Udílení Oscarů a Hollywood milují filmové padouchy

23. 2. 2010 - 20:00 | Téma | red

Udílení Oscarů a Hollywood milují filmové padouchy zdroj: tisková zpráva

Pedofilní sériový vrah Harvey z dramatu Pevné pouto, kterého ztvárnil herec Stanley Tuccim. Rakouský herec Christophov Waltz, jako krvežíznivý nacista z Tarantinových Hanebných panchartů či americká herečka Mo'Nique, která zvárnila roli nenávistné matky, zneuživající dceru a vnučku ve filmu Precious: Based on the Novel Push by Sapphire. To je výčet rolí, které miluje Hollywood i udílení Oscarů.

 "Myslím, že zprostředkovaně nacházíme potěšení v problémech, které představují, v bolesti, kterou vzbuzují, i v porážce, kterou v určitém bodu utrpí," říká dle AP Stephen Lang, který v Avataru hrál pomstychtivého důstojníka Milese Quaritche. 

 "Je to jako mít očkovací látky," řekla socioložka Karen Sternheimerová z Jižní kalifornské univerzity. "Je to nízká dávka toho, co ve skutečném životě doopravdy nechcete zažít, způsob, jak prožít něco skutečně příšerného...v bezpečné vzdálenosti."

Letošní rok dle AP jen zdůrazňuje dlouhodobý trend k tmavým stránkám lidské duše mezi členy akademie, která Oscary udílí. Například v roce 1932 získal Američan Fredric March Oscara pro nejlepšího herce za film Dr. Jekyll a pan Hyde, v roce 1975 to byla Louise Fletcherová za roli chladnokrevné vrchní sestry Ratchedové ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem a v roce 1991 akademici ocenili Hopkinsovo pojetí vraha Hannibala Lectera ve filmu Mlčení jehňátek.

Pojetí akademiků, který z počinů ocenit Oscarem, se však mění, podotkl Tom O'Neill, redaktor webu, který sleduje udílení cen, TheEnvelope.com.

"Pozorujeme jasný trend, kam se hollywoodští vrahouni dostávají...tyto role jsou více brány jako umělecké," řekl dle AP. "Stále více uměleckých filmů je temných." Příkladem může být Oscarem posmrtně oceněný australský herec Heath Ledger za roli Jokera v thrilleru Temný rytíř, která ho prý pronásledovala také v noci.

Sternheimerová poznamenává, že kořeny toho, proč lidi lákají postavy zloduchů, lze najít v antickém Řecku a v katarzi, kterou publikum zakoušelo v řeckých divadlech při hrách s mravní tematikou. "Tmavá strana humánního existovala odedávna," řekla. "Nové je to, že nyní existuje tolik způsobů, jak lze prodělat zkušenost těchto typů charakteru."

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.