UMĚNÍ NA OBRAZOVCE
TIP TYDNE
Sluneční jas (Sunshine / A napfény íze)
ČT 2, čtvrtek 11. března, 22.05
Již od dob oscarového Mefista požívá maďarský klasik István Szabó mezinárodní věhlas - a díky tomu může své filmy natáčet v mezinárodních koprodukcích a do hereckého obsazení prosazovat uznávané hvězdy. Tak je tomu rovněž v tomto snímku, rozsáhlé rodinné sáze, časově pokrývající valnou část minulého století. Režisér na osudech jedné židovské rodiny zachycuje zákruty moderních dějin - nejen maďarských, ale šířeji středoevropských. Dotýká se existence ve dvou represivních režimech, nacistickém a komunistickém, navíc se zabývá otázkou identity. Zkoumá dilemata každé menšinové populace, která se rozhoduje, zda by měla přijmout mravy a zvyklosti většinové společnosti, nebo naopak zdůrazňovat svou jinakost. Tříhodinové vyprávění, prodchnuté zřetelně nostalgickým naladěním dobře patrným zejména ve výtvarném pojetí, rozdělila Česká televize do dvou částí. Druhý díl uvádí opět příští pondělí.
FILMY
ČT 2, pondělí 8. března, 22.10
Další maďarský film zastoupen v televizním vysílání natočil naopak příslušník mladé filmařské generace - Kornél Mundruczó. Jeho pohled na sotva dospělou generaci, utápějící se v beznadějném živoření hmotném i duchovním, je klipovitě roztříštěný i vizuálně mihotavý. S pomocí umělého osvětlení modeluje odosobněný, stísněný prostor, v němž se plouží ústřední hrdinové. Zvolený název hýří ve vztahu k jejich osudům hořkou ironií, avšak může také naznačovat, že přebývání dvojice outsiderů, mládence propuštěného z vězení a jeho sestry, která se stará o malé děcko, v zátiší jedné prádelny bylo svým způsobem šťastné.
Sokratův podzim
ČT 2, pátek 12. března, 23.00
Osudy slavného antického filosofa, důstojně smířeného s osudem, ponoukly dramatika Františka Pavlíčka k zamyšlení nad zlovůlí moci. Poprvé jeho text televize přijala již v roce 1969 (s Hrušínským v hlavní roli), ale inscenace se zřejmě nezachovala. Látky se znovu počátkem 90. let ujal režisér Pavel Háša, jenž do titulní úlohy obsadil Petra Čepka. Vzniklo dílo dramaticky jistě silné a působivé, ale s odstupem času je vnímám přece jen jako příliš tezovité. Za pozornost ovšem v každém případě stojí.
Noc rozhodnutí
ČT 1, neděle 14. března, 15.35
Že Rudolf Hrušínský náležel k našim nejpřednějším hercům, dokazuje i televizní film Noc rozhodnutí, poslední v jeho předlouhé tvůrčí dráze, kde již jej zastihujeme pohublého, ba vychrtlého, unaveného stejně jako budoucí protektorátní prezident Emil Hácha, jehož strhujícím způsobem ztělesnil. V předvečer německé okupace přijíždí do Berlína jednat o osudu již okleštěných českých zemí, vědom si obtížnosti a možná i marnosti svěřeného úkolu. Zákulisní machinace i ponižující chování nových mocipánů vůči bezbrannému starci jsou zobrazeny sugestivně, stejně jako povahy, jejichž slabost a vypočítavost se ozřejmuje až ve vyhrocených okamžicích.
Recenze knihy: Soukromý život Rudolfa Hrušínského