Týden od 23. do 29. února 2004

- Téma autor: red

Polský film Ahoj, Terezko, ale i britskou komedii a americké drama vybírá Jan Jaroš. UMĚNÍ NA OBRAZOVCE TIP TÝDNE Ahoj, Terezko (Cześć Tereska) ČT 2, pondělí 23. února, 21

UMĚNÍ NA OBRAZOVCE

TIP TÝDNE

Ahoj, TerezkoAhoj, Terezko (Cześć Tereska)

ČT 2, pondělí 23. února, 21.50

V Polsku občas vzniknou díla, která sugestivně přibližují odvrácené stránky jen pro někoho prosperující společnosti. Do kin se chystá Edi, z obrazovky nás osloví snímek Ahoj, Terezko. Režisér Robert Gliński, zkušený tvůrce, jenž už před dvěma desetiletími zaujal Nedělními hrami, v nichž přiblížil tragický dopad stalinského režimu i do počínání těch nejmenších, se znovu vrací k dospívající generaci. Ukazuje postup hrozivého mravního okorávání a narůstající bezcitnosti, ale přinášená zjištění jsou o to děsivější, že je nezavinily nějaké psychopatologické sklony. Hrdinka totiž vyrůstá v normální, snad primitivnější, ale nijak výlučné rodině, dokonce zavítá do kostela. Jako základní důvod selhání vyvstává nedostatek pozitivních impulsů, které ostatně zůstávají v pouhé proklamativní rovině. Hrdinka začíná obdivovat spotřební morálku, jak ji prosazuje její nejlepší kamarádka. Vnímavé děvče, toužící, aby splynula se svým okolím a plně se mu vyrovnala, tak posléze překročí osudnou hranicí, za níž není cesty zpět. Ztvárnění nevábného, drsného příběhu strhuje, avšak ještě působivější jsou herecké výkony, po nichž zůstává mrazení v zádech. Obávám se však, že Glińským postižené problémy jsou neméně aktuální také u nás.

FILMY

Bílá vdovaBílá vdova (Saving Grace)

ČT 1, úterý 24. února, 20.00

Anglickou herečku Brendu Blethynovou si pamatujeme zejména z filmu Tajnosti a lži. Ale i tentokrát vytvořila zajímavou postavu ovdovělé ženy, která si z hrozící hmotné nouze začne pomáhat pěstováním konopí. Komedie Bílá vdova je vyprávěna s jemnou ironií, ale také se zřetelnou nadsázkou, když líčí co vše může v nebývalém množství šířená marihuana způsobit mezi nic netušícími sousedy. Zejména neodolatelná je dvojice ctihodných stařenek, které si čaj se zvláštními účinky nemohou vynachválit.

Daleko od oknaPohled z okna (Rear Window)

ČT 2, sobota 28. února, 11.00

Muž upoutaný se zlomenou nohou na lůžko si krátí dlouhou chvíli pozorováním protějšího domu. Baví se mozaikou drobných příhod, dokud nepojme podezření, že v jedom z bytů zřejmě došlo ke zločinu. Pokud vám tento syžet něco připomíná, nemýlíte se: poprvé jej zpracoval Alfred Hitchcock ve filmu Okno do dvora - v originále se oba filmy nazývají shodně Rear Window. Zdá se, že televizním dramaturgům tato drobnost unikla (na obranu ČT ovšem musím doplnit, že poprvé se vysílaná verze uváděla již před třemi lety na Primě). Zajímavostí je, že hlavní roli vytvořil Christopher Reeve (někdejší představitel Supermana), po pádu s koně skutečně ochrnutý a nepohyblivý...

Bylo nás deset

Nova, sobota 28. února, 12.30

Tuto oblíbenou hudební komedii snad není třeba podrobněji glosovat - předkládá zidealizovanou představu, jak se vojančilo za prezidenta Novotného (film měl premiéru v roce 1963 a v kinech viděly jej bezmála dva miliony lidí). Důležité místo, herecké i hudební, v něm zaujímá dvojice Suchý-Šlitr, která zde ovšem nedebutovala, jak svým čtenářům namlouvá Týdeník Televize. Ve skutečnosti Jiří Šlitr jako hudební skladatel spolupracoval již roku 1957 na satiře Konec jasnovidce a v téže době napsal hudbu také k televizní inscenaci Labicheovy frašky Vražda v ulici de Lourcin, kterou nerežíroval nikdo jiný než Karel Pech. Jeho melodie se vzápětí prolnuly ještě do několika dalších filmů.

IkinaiZájezd (Ikinai)

ČT 2, neděle 29. února, 0.00

Japonská tragikomedie Zájezd (režie Hiroši Šimizu) se dotýká posledních věcí člověka - hromadnou výpravu zasmušilých adeptů na sebevraždu vážně naruší činorodá dívka, která zprvu příliš nechápe, v jaké společnosti se to vlastně ocitla. Nijak převratná, ale obratně přichystaná vyprávěnka ukazuje, jak i morbidní téma lze pojednat uměřeně, bez šokujících schválností a navíc se smyslem pro věrohodně postižené typy postav.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.