TIP TÝDNE
Večer na téma... Ex-Python
ČT 2, neděle 8. února, 20.00
Představovat anglickou skupinu šesti komiků Monty Python je určitě zbytečné, na obrazovce jsme mohli spatřit téměř vše, co vyplodila. Po jejím rozpadu se asi nejlépe uchytil režisér Terry Gilliam. Ten si vstřícné a nadšenecké české prostředí (byl mimo jiné i hostem jedné z Letních filmových škol) natolik oblíbil, že se rozhodl natočit tady i svůj nejnovější film inspirovaný osudy i pohádkami bratří Grimmů. Česká televize přichystala komponovaný pořad, v němž vedle reportáže z právě natáčeného snímku uvede i další zajímavé příspěvky. Spatříme několik epizod ze "svatokrádežného" seriálu Monty Pythonův Létající cirkus, kde autoři rádi demaskují dějinné mýty i přinášejí provokativní pohledy na přítomnost. Výstižný dokument Filmy Terryho Gilliama přiblíží tvůrčí dráhu tohoto mimořádného umělce. A ponaučení? Humor Monty Pythonů by povinně měli studovat nejen nováčtí baviči, ale i jejich roztlemené publikum.
(Terry Gilliam je v Čechách a na Moravě častým hostem.)
FILMY
Mannovi - román století (Die Manns - Ein Jahrhunderroman)
ČT 2, středa 4. února, 22.35
Opakování úspěšného trojdílného televizního filmu německé televize přivítají hlavně ti, kdo jej neviděli, ale zato již slyšeli na něj pět chválu. Tvůrci se kombinují hrané pasáže se vzpomínkami a dokumenty, v nichž seznamují s dobovými podmínkami. Osudy slavné umělecké rodiny totiž procházejí několika desetiletími a zpracování se vyznačuje snahou přiblížit především lidský rozměr jednotlivých postav. Takže slavní romanopisci nejsou nijak idealizováni, dovíme se o jejich bohémských sklonech, slabostech i nejrůznějších naivitách. Ústřední postavu Thomase Manna výtečně ztělesnil Armin Mueller-Stahl, nedávný host Febiofestu.
Terče (Targets)
ČT 2, čtvrtek 5. února, 22.40
Další repríza seznamuje s kdysi ceněným filmem Petera Bogdanoviche, který své vyznání dávným hvězdám filmového plátna kombinuje s motivem zcela současným - se střelbou maniakálního útočníka na nevinné, vyděšené lidi. Zamýšlí se nad silou magie pohyblivých obrázků: proslulý představitel filmových hororů (Boris Karloff tu vlastně hraje jakoby sebe samého) se pokusí šíleného střelce zastavit. Po více než čtvrtstoletí, které uplynulo od natočení Terčů, však film místy vyznívá přece jen přepjatě a směšně.
ČT 2, sobota 7. února, 11.00
Rovněž tato komorně pojatá sci-fi je reprízována. Svět budoucnosti, který je zde načrtnut je děsivý: genetické inženýrství pokročilo natolik, že jsou vyloučeny jakékoli nežádoucí odchylky, neřku-li vady. Proto má hlavní hrdina, zplozený "normálně", takové potíže při prosazování kariéry astronauta. Přinášená výpověď je však někdy zbytečně tezovitá, někdy ploše ilustrativní. Důraz na dobrodružná klišé také konečnému výsledku neprospívá.
Tři přání
Nova, sobota 7. února, 12.20
Upozorňovat na známou satirickou komedii pánů Kadára a Klose by se mělo co nejčastěji. Svého času zakázaný film (v roce 1958 příliš zlehčoval morálku tzv. socialistického člověka) využívá půdorysu moderní pohádky s kouzelným dědečkem, aby prozkoumal, zda hmotné výhody a peníze skutečně přinášejí štěstí. Ačkoli vyprávění plyne těžkopádně, vyřčené poselství ani dnes neztrácí svou aktuálnost.