Týden od 2. do 8. února 2004

3. 2. 2004 - 21:30 | Téma | red

Týden od 2. do 8. února 2004 zdroj: tisková zpráva

Tipy Jana Jaroše na umělecké snímky na televizních obrazovkách: Ex-Python, Gattaca, Targets a další... UMĚNÍ NA OBRAZOVCE TIP TÝDNE Večer na téma... Ex-Python ČT 2, neděle 8. února, 20

UMĚNÍ NA OBRAZOVCE

TIP TÝDNE

Terry Gilliam Večer na téma... Ex-Python

ČT 2, neděle 8. února, 20.00

Představovat anglickou skupinu šesti komiků Monty Python je určitě zbytečné, na obrazovce jsme mohli spatřit téměř vše, co vyplodila. Po jejím rozpadu se asi nejlépe uchytil režisér Terry Gilliam. Ten si vstřícné a nadšenecké české prostředí (byl mimo jiné i hostem jedné z Letních filmových škol) natolik oblíbil, že se rozhodl natočit tady i svůj nejnovější film inspirovaný osudy i pohádkami bratří Grimmů. Česká televize přichystala komponovaný pořad, v němž vedle reportáže z právě natáčeného snímku uvede i další zajímavé příspěvky. Spatříme několik epizod ze "svatokrádežného" seriálu Monty Pythonův Létající cirkus, kde autoři rádi demaskují dějinné mýty i přinášejí provokativní pohledy na přítomnost. Výstižný dokument Filmy Terryho Gilliama přiblíží tvůrčí dráhu tohoto mimořádného umělce. A ponaučení? Humor Monty Pythonů by povinně měli studovat nejen nováčtí baviči, ale i jejich roztlemené publikum.

(Terry Gilliam je v Čechách a na Moravě častým hostem.)

FILMY

Manns Mannovi - román století (Die Manns - Ein Jahrhunderroman)

ČT 2, středa 4. února, 22.35

Opakování úspěšného trojdílného televizního filmu německé televize přivítají hlavně ti, kdo jej neviděli, ale zato již slyšeli na něj pět chválu. Tvůrci se kombinují hrané pasáže se vzpomínkami a dokumenty, v nichž seznamují s dobovými podmínkami. Osudy slavné umělecké rodiny totiž procházejí několika desetiletími a zpracování se vyznačuje snahou přiblížit především lidský rozměr jednotlivých postav. Takže slavní romanopisci nejsou nijak idealizováni, dovíme se o jejich bohémských sklonech, slabostech i nejrůznějších naivitách. Ústřední postavu Thomase Manna výtečně ztělesnil Armin Mueller-Stahl, nedávný host Febiofestu.

Targets Terče (Targets)

ČT 2, čtvrtek 5. února, 22.40

Další repríza seznamuje s kdysi ceněným filmem Petera Bogdanoviche, který své vyznání dávným hvězdám filmového plátna kombinuje s motivem zcela současným - se střelbou maniakálního útočníka na nevinné, vyděšené lidi. Zamýšlí se nad silou magie pohyblivých obrázků: proslulý představitel filmových hororů (Boris Karloff tu vlastně hraje jakoby sebe samého) se pokusí šíleného střelce zastavit. Po více než čtvrtstoletí, které uplynulo od natočení Terčů, však film místy vyznívá přece jen přepjatě a směšně.

Gattaca Gattaca (Gattaca)

ČT 2, sobota 7. února, 11.00

Rovněž tato komorně pojatá sci-fi je reprízována. Svět budoucnosti, který je zde načrtnut je děsivý: genetické inženýrství pokročilo natolik, že jsou vyloučeny jakékoli nežádoucí odchylky, neřku-li vady. Proto má hlavní hrdina, zplozený "normálně", takové potíže při prosazování kariéry astronauta. Přinášená výpověď je však někdy zbytečně tezovitá, někdy ploše ilustrativní. Důraz na dobrodružná klišé také konečnému výsledku neprospívá.

Tři přání

Nova, sobota 7. února, 12.20

Upozorňovat na známou satirickou komedii pánů Kadára a Klose by se mělo co nejčastěji. Svého času zakázaný film (v roce 1958 příliš zlehčoval morálku tzv. socialistického člověka) využívá půdorysu moderní pohádky s kouzelným dědečkem, aby prozkoumal, zda hmotné výhody a peníze skutečně přinášejí štěstí. Ačkoli vyprávění plyne těžkopádně, vyřčené poselství ani dnes neztrácí svou aktuálnost.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.