TIP TÝDNE
Válka živě (Rat uživo)
Pondělí 19. dubna, ČT 2, 21.20
Oba již uvedené jugoslávské snímky, Kdo to tam zpívá i Jen jednou se miluje, se dotýkaly příznaků války, ať již očekávané nebo právě skončené. Téhož tématu se dotýká rovněž Válka živě Darka Bajiče, zasazená do Bělehradu v době Miloševičova režimu. Napjatou situaci umocňují zvěsti o tom, že NATO se chystá bombardovat město. V takových podmínkách sledujeme obtížnou práci filmového štábu, snažícího se co nejrychleji dokončit natáčené dílo. Filmaře sužuje jak nedostatek finančních prostředků, tak rostoucí politický tlak - objevuje se příslušník tajné policie, který má zajistit žádoucí vyznění filmu. Ve vyhrocených podmínkách se obnažují lidské charaktery, hlavní hrdina musí překonávat rodinnou krizi i podezření z kolaborace, poznává, že touha zůstat nezávislý bude jen obtížně dosažitelná. Válka živě před dvěma lety soutěžila na karlovarském filmovém festivalu.
FILMY
Den pro mou lásku
Úterý 20. dubna, Prima, 21.00
Jedním z mála filmů, které vznikly pod tuhým normalizačním příkrovem 70. let, ale přitom se dokázaly vyvázat z ideologického područí, je Herzův snímek Den pro mou lásku. Příběh mladých manželů, do jejichž hravě bezstarostného žití tragicky zasáhne těžké onemocnění milované dcerky, se vyznačuje věrohodností jak v kresbě ústředních postav (Marta Vančurová, Vlastimil Harapes a malá Sylva Kamenická), tak v zakotvení příběhu do všedních velkoměstských reálií.
Hlavolam jménem Jaroslav Foglar
Středa 21. dubna, ČT 1, 21.30
Jaroslav Foglar (1907-1999) ovlivnil bez nadsázky celé generace dospívajících dětí, učil je, aby byly čestné ve svém chování, aby chovaly úctu k přírodě. Jeho početné romány ilustrovaly tyto výchovné teze. O tom, jaký však byl samotný Foglar, jakými zákrutami se ubíraly jeho soudy, vypráví dokument Hlavolam jménem Jaroslav Foglar, který natočil Petr Kotek, jenž se už před desetiletím zasloužil o filmový přepis Záhady hlavolamu, kde oživil vzorovou partu Rychlých šípů.
Andělé všehomíra (Englar alheimsins)
Čtvrtek 22. dubna, ČT 2, 21.45
I duševně postižený člověk je lidskou bytostí - takové je poselství islandského filmu Andělé všehomíra, který natočil tamější přední režisér Fridrik T.Fridriksson. Svého hrdinu sleduje jak v rodinném kruhu, tak v léčebně, nezastírá obtížné soužití, dokonce se spolu s ním odváží podniknout humornou výpravu do honosné restaurace, kterou protagonista navštíví bez koruny v kapse.
Přepadení
Neděle 25. dubna, ČT 1, 20.00
Iva Janžurová skvěle zvládla postavu postarší ženy, která se stala obětí vcelku banální násilnosti - kdosi se ji uprostřed anonymní panelákové džungle pokusil oloupit. Pachatele dokonce pozná, ale neschopna prokázat jeho vinu naráží jedině na jeho cynismus a stupňující se agresivitu. Režisér Petr Slavík zahájil Přepadením volný cyklus příběhů o obětech násilných činů, ať již postihly přímo je nebo se jen náhodně ocitly v blízkosti zločinu - každopádně se těmto lidem začíná výrazně měnit život. Snad jedinou výtkou je, že bývá zbytečně akcentována psychická vyšinutost důležitých postav (nejen pachatele, jak je tomu v tomto filmu).
Naše láska (A mi szerelmünk)
Neděle 25. dubna, ČT 2, 0.15
Maďarský snímek Naše láska nezastírá inspiraci francouzskými "pocitovými" filmy - ostatně i hlavní hrdinka studuje v Paříži, kde se zamiluje do ženatého muže. Režisér József Pacskovszky dovedně nakládá s každodenními banalitami, dívku sleduje při jejích všedních pochůzkách, rozhovorech i pátrání po prarodičích, po nichž se zachoval jen krátký amatérský film. Příznačná je roztěkanost syžetové osnovy, jen dotvrzující celkovou vypravěčskou koncepci.