TV tipy Jana Jaroše: týden od 6. do 12. listopadu - ART

6. 12. 2004 - 10:18 | Téma | red

TV tipy Jana Jaroše: týden od 6. do 12. listopadu - ART zdroj: tisková zpráva

South Park: Peklo na Zemi, Báječná léta pod psa atd. UMĚNÍ NA OBRAZOVCE TIP TÝDNE South Park: Peklo na Zemi (South Park: Bigger, Longer & Uncut) Úterý 7

UMĚNÍ NA OBRAZOVCE

TIP TÝDNE

TV_OK_50 South Park: Peklo na Zemi South Park: Peklo na Zemi (South Park: Bigger, Longer & Uncut)

Úterý 7. prosince, Nova, 0.25

Asi leckomu přijde neuvěřitelné, že na tip týdne aspiruje film vysílaný na Nově, avšak celovečerní South Park si to zaslouží. Je ještě zběsilejší než jeho seriálová odnož, zcela nepokrytě šokuje sprostými výrazy, které snad znějí v každém okamžiku vyprávění - a s nesmírnou chutí je vyslovují děcka školou povinná. Příběh je přitom proložen mnoha chytlavými melodiemi i protest-songy, vesměs útočícími proti pokrytectví a kultu síly v (nejen) americké společnosti (a také u nás vyvolal nemalé pohoršení): ať si postavy na filmovém plátně třeba podřezávají krky, hlavně když nemluví vulgárně. A zlo, prýštící ze samého pekla a podporované i pomstychtivými matkami, zděšenými mluvou svým potomků, hrozí ovládnout celou zemi. Režisér Trey Parker využívá zjednodušené ploškové animace, která je i bližší dětskému výtvarnému projevu. Znovu se potvrzuje, že rozhodující je nosný nápad, vtip zpracování - technická úroveň je vždy doprovodná záležitost.

FILMY

TV_OK_50 Klamné léto´68 Klamné léto '68 (Varljivo leto '68)

Pondělí 6. prosince, ČT 2, 21.30

Závěrečná položka v malém Paskaljevičově cyklu se odehrává v bouřlivém roce 1968. Leccos má společné s režisérovým debutem Hlídač pláže v zimním období, ale příběh obohacuje politickými akcenty - i v Jugoslávii se tehdy bouřili studenti a hlavní hrdina, opět smolařský mladík, se dokonce seznámí s českým děvčetem dívkou, členkou dívčí kapely. Jenže situaci zkomplikují jak hrdinův komisní otec, tak mezinárodní události - zejména vpád "spřátelených" vojsk do Československa. Film, stylizovaný jako mládencova vzpomínka na onu dobu, ovšem přece jen leccos idylizuje.

TV_OK_50 Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa

Čtvrtek 9. prosince, ČT 1, 20.00

Tento snímek natočený podle Vieweghova románu chce přiblížit nesnadnou rodinnou existenci v letech "reálného socialismu", všímá si generace rodičů a jejich dilemat, věnuje se však i postupnému dospívání jejich dětí, které ovšem zajímají zcela jiné věci. Předlohu přepsal do scenáristického tvaru Jan Novák a postupoval nejjednodušším způsobem: vypreparoval nejvděčnější okamžiky, které pospojoval do jakéhosi volného pásma mírně komických historek, v nichž jen občas probleskne poněkud švejkovský vztah k neutěšeným poměrům. Pod režijní taktovkou Petra Nikolaeva se v hlavních rolích představí Ondřej Vetchý a Libuše Šafránková, postavou jejich předčasně zvídavého synka se blýskne Jakub Wehrenberg.

TV_OK_50 Ovčák na skále Ovčák na skále (Shepherd on the Rock)

Čtvrtek 9. prosince, ČT 2, 22.00

Život skotských farmářů, obdělávajících nepříliš úrodné pahorkatiny, zůstává těžký podnes. Udržet chov ovcí je stále svízelnější a existenční problémy se nevyhýbají ani hlavnímu hrdinovi (hraje ho Bernard Hill). Proto příjezd bohatého podnikatele, jenž hodlá pozemky skoupit a využít podle svých plánů, vyvolává rozpaky. Je že lidé po generace hospodařící na kousku půdy odmítají se jí vzdát, i když vědí, že jejich údělem bude jedině dřina a odříkání. Pouštějí se do zdánlivě prohraného souboje s mocnějším protivníkem i vlastní chudobou. Snímek natočil Bob Keen.

TV_OK_50 Modrý kámen Modrý kámen

Neděle 11. prosince, ČT 1, 20.00

Režisér Vít Olmer zde vytvořil docela zajímavou studii vztahů mezi společenskými outsidery, navíc ostrakizovanými svým původem. Hrdiny jsou mladý Turek Ali (Daniel Margolius), jenž v Čechách žije načerno (a tudíž bez zdravotnického pojištění), a impulsivní dívka polorómského původu (Gabriela Csinová). Kdysi spolu chodili, ale hrdinka si našla atraktivnější partii, ambicióznějšího fotografa (Matěj Hádek). Situaci komplikuje náhlá Aliho hospitalizace, vyžadující komplikovaný lékařský zákrok. Vyhrocené vztahy nutí jednotlivé zúčastněné, aby hledali přijatelná východiska, aby zvažovali své počínání. Alimu se snaží pomoci humanitární pracovník, dívka musí cestu nalézt sama. Předností filmu jsou vrstevnatě rozehrané postavy, které nelze jednoznačně označit ani za kladné, ani za záporné, Olmer vyhmátl jejich nejednoznačnost. Oba protagonisty přitom spojují přízemní zájmy, omezený duchovní obzor, zvláště pak nezájem o četbu.

TV_OK_50 Hotel Splendige Hotel Splendide

Neděle 11. prosince, ČT 2, 1.05

Britský režisér Terence Gross vytvořil do značné míry groteskně absurdní drama, které se odehrává na jakémsi od světa odříznutém ostrově, kde se tyčí jediný hotel. Hosté se totiž dobrovolně podřizují podivným zvyklostem vytyčeným kdysi dávno a od té doby neměnným, nechávají s sebou manipulovat - ovšem jen do té doby, než se tam objeví odbojná dívka, odmítající se přizpůsobit panující zatuchlosti.. V hlavní roli vystupuje Toni Coletteová.


Na co koukat v televizi (když už člověk musí...) - 6. až 12. prosince 2004
V 50. týdnu Prci, prci, prcičky, Mstitel a Příští správná věc

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.